logo

15 Temmuz Programları Başladı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Programları Başladı

 

 

Karabük’te 15 Temmuz Şehitler mezarları ziyaret edildi.

Vali Kemal Çeber beraberinde AK Parti Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler ile birlikte 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlik programı kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde açılan ateş sonucu şehit olan Metin Arslan’ın Öğlebeli Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti.

Şehidin babası Zeki Arslan ve yakınlarının hazır bulunduğu ziyarette Kur’an-ı Kerim tilavetinin ve İl Müftüsü Halil Bektaş tarafından dua edilmesinin ardından 5000 Evler Şehitliği ziyaret edildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından Vali Kemal Çeber ve protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfiller bıraktı.

Ziyaretlerin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Şahin, darbe girişiminde bulunanların adalet karşısında hak ettiği cezayı almalarını beklediklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“Buna milletimiz cezanın bir an önce verilmesi bağlamında büyük önem vermektedir. Çünkü ülkemizin başına bu badireyi açanlar mutlaka cezalandırılmalıdır. Bu cezalandırma faaliyetinin yargısal sürecini farklı yönlere çekerek ‘adaletsizlik yapılıyor’ bağlamında bir takım değerlendirmeleri bu şehitlerimizin hatırasına saygısızlık olarak ifade ediyorum. Çünkü şu anda önemli bir bölümü cezaevindedir. Yargılanıyorlar. Bu yargı süreçleri bir an önce tamamlanmalı. Hak ve adalet yerini bulmalıdır. İşte asıl adalet buradadır. Türkiye´nin başına bu badireyi açan hainler mutlaka en ağır ceza ile cezalandırılmalı. ‘Bunlar gerçek suçlu değildir, gerçek suçlu devlettir, hükümettir. Çünkü bu darbe girişimi farklı bir darbe girişimidir, asıl darbe 20 Temmuz´da oldu.’ diye söylenenler 15 Temmuz´da darbe girişiminde bulunanları masum gösterme amaçlıdır. Bunlara milletimizin kanmamasını diliyorum. İnanıyorum ki milletimiz kanmayacaktır. Bunu böyle bir 15 Temmuz´un değerlendirildiği haftada söylemeyi arzu etmezdim ama bunu söylemek durumundayız. Tüm şehitlerimize rahmetler diliyorum.”

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlik programı, Yenişehir Çamlık Cami’nde şehitlerimiz için okunan mevlitle sona erdi.

 

Safranbolu’da  ise 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programları Çeşitli Etkinliklerle Başladı.

Program, Safranbolu Şehir Mezarlığında bulunan Şehitlikte Şehitlerimizin Mezarları başında okunan Kur’an-ı Kerim tilavetleri ve yapılan dualar ile başladı.

Buradaki programa Safranbolu Belediye Başkan Yardımcıları Erdoğan ŞENOL, Kamil TEMEL ve Hüseyin BİLİCİOĞLU’nun yanı sıra Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İdareci ve Yöneticileri ile STK ve Siyasi Partilerin Temsilcileri katıldı.

Buradaki programın ardından Dedeoğlu Camiinde kılınan öğle namazının ardından 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizin anısına ikramlar yapıldı.

Günün son programı ise Safranbolu Belediyesi, SAKEM ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen İl Spor Merkezleri arasında 15 Temmuz Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası etkinlikleri kapsamında futbol turnuvası ödül törenine geçildi.

Turnuvada dereceğe giren sporculara İlçe Protokolü tarafından madalyaları verildi.

 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ