logo

14 Kasım 2017

Afganlı Sebur’un Türkiye Hikayesi

 

 

KARABÜK’TE  MÜLTECİ SAYISI 10 BİNİ GEÇMEYE BAŞLARKEN, MÜLTECİLERİN DE ARTIK TÜRKİYE DE Kİ  HAYATA AYAK UYDURMAYA BAŞLADILAR. İŞTE AFGANLI SEBURİ VE KARABÜK’TE Kİ HAYATI…

 

Karabük’e 3 ay önce gelen ve çalışma izni olmadığı için babası çalışamayan Afganistanlı 11 yaşındaki Sebur Seburi, okul çıkışı mendil satarak ailesine katkı sağlıyor.

Gazi Mustafa Kemal İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Sebur Seburi, kentin en işlek noktalarından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde merdivene koyduğu karton üzerinde mendil satarken bir taraftan da ders çalışıyor.

Saat 15.00’te okuldan çıktıktan sonra mendil satmaya başlayan Sebur, aile bütçesine katkı sağlarken ödevlerini de ihmal etmiyor.

Babasının Türkmenistan asıllı olduğunu, bu yüzden Türkçe konuşabildiğini anlatan Sebur, şöyle konuştu:“Okumayı bilmiyorum ama yazmayı biliyorum. Afganistan’da okumadım. Babamın çalışma izni olmadığı için çalışamıyor. Okul çıkışı hem ders çalışıyorum hem de mendil satıyorum. Böyle zor oluyor ama ne yapalım zor olsa da babamın çalışma izni yok. O yüzden mendil satıp para kazanıyorum. Ekmek parası çıksın diyoruz. Günlük 20 ile 50 TL arasında para kazanıyorum. Parayı anneme veriyorum.”

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ