logo

AFAD’IN FARKLI PROJESİ

IMG_2864

Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan, ‘Kimyasal Kazaları Önleme, Hazırlık ve Müdahale İçin Yetkinliğe Dayalı Mesleki Eğitim Modüllerinin Geliştirilmesi’ projesi  çalışmalarına başlanıldı.

Projenin tanıtımı yapan Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürü Dr Gazanfer Erbay, “Modern teknolojinin hızla ilerlemesi yanı sıra sanayide ve ticarette gitikçe daha çok kullanılan kimyasal maddeler üzerine geliştirdiğimiz projenin Ortakları, KBÜ,Kardemir yanı sıra Fillandiya’dan 2 Üniversite, İspanya ve Portekiz’den ise birer şirketin katılımları oldu” dedi.

Erbay;   Tanıtım sonrası ortaya çıkacak eğitim modeli ile belirlenecek diyerek şöyle devam etti; “  Kimyasa ürünler  yaşam sürecinde İnsanları doğrudan etkileyecek risk taşıyan gruplar içinde yer alır, Bu riskin yönetilmesi ciddi bir yaklaşım uzamanlık ister, TC olarak AB Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik programı Merkezi başkanlığına Erasmus + Key Action 2 (KA2) iyi ve yenilikçi uygulamalar için işbiriliği kapsamında Müdürlüğümüz tarafından verilen “Kimyasal Kazaları Önleme,Hazırlık,Müdahale İçin Yetkinliğie dayalı Eğitim Modülleri, Gerçekleşmesi “ başlıklı projemiz kabul edilmiş 29 Kasım 2015 tarihinde de başlamıştır.  

İlk kimyasal kazanın 1976’da  İtalya’nın  Milano kentinde bir kimyasal fabrikada meydana geldiğini, daha sonra  Hindistan’da kazalar olduğunu hatırlatan Erbay, “1999 yılındaki depremde  Tüpraş’ta yangın meydana geldi, günlerce sürdü.  Karabük AFAD olarak ne yapabiliriz, halkımızı nasıl eğitebiliriz, düşünce geliştirdik. Bu düşünce doğrultusunda KARDEMİR,  Karabük Üniversitemiz ile beraber  İspanya,  Portekiz,  Finlandiya’dan Lahti ve Hame Üniversiteleri proje ortağımız oldu. Bunlar kimyasal konusunda  Avrupa’nın önde gelen özel kuruluşları.  Finlandiya’daki üniversiteler de dünyada ilk beş içerisindeler. Ortaklarımızla beraber kimyasallar konusunda neler yapabiliriz, kimyasallara karşı ne gibi hazırlıklar yapabiliriz, nasıl önleyebiliriz, bunlarla ilgili bir eğitim modülü geliştireceğiz. İlk toplantımızı yapıyoruz. Bundan sonra  Finlandiya,  Portekiz ve  İspanya’ya gideceğiz. Orada toplantımızı yapacağız. En son  Türkiye’de yapıp bir eğitim modülü ortaya koyup sanayimizde, kuruluşlarımızda uygulayacağız. Bu konuda vatandaşlarımızı, sanayicilerimizi eğitmeye çalışacağız.” Dedi.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ