logo

09 Eylül 2017

CHP 94.Yılını Kutluyor

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşunun 94.yılını kutluyor.

Karabük’te kutlama etkinlikleri tertipleyen anıta çelenk bırakan  CHP il başkanlığı   “Emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü olan “ KUVAYİ MİLLİYE “  Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin oluşumuna dayanak oldu.” diyerek şu açıklamama da bulundu

 

 

CUMHURİYET HALKPARTİSİNİN KURULUŞUNUN 94.YILI KUTLU OLSUN

 

 Çağdaş Türkiyenin Kurucusu Cumhuriyet Halk Partisi 9 Eylül 1923’de Mustafa Kemal Atatürk Tarafından Kuruldu.

Emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü olan “ KUVAYİ MİLLİYE “  Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin oluşumuna dayanak oldu.

Müdafaa-i Hukuk ise işgal altındaki Anadolu’da, yerel kimlikten ulusal kimliğe ve ulusal dayanışmaya ulaşmayı, gücünü ulusal iradeye dayandırmayı hedef aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi işte bu soylu, ilkeli ve onurlu temelde oluşan, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin devamı olarak 9 Eylül 1923’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.

CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.

1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok builkeleri simgelemektedir.

 CHP’nin tarihsel kimliği, Atatürk Devrimlerinin birikimleri ile ALTI OK ilkelerieşliğinde,


Kemal Atatürk’ün   “Bağımsızlık benim karakterimdir”

İsmet İnönü’nün  “ Namuslular da, en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır, sözleriyle öz ifadesini bulan bu soylu ve erdemli gelenek ile şekillendi.

Ulusal Bağımsızlık Mücadelesinin birikimleri ve Atatürk Devrimleri ile bu eşsiz sürecin felsefi ve ahlaki değerlerinin özünü oluşturan ALTI OK ilkeleri, bir bütün olarak, siyasi kimliğimiz ile ideolojimizin, Parti programının tarihsel kaynağı ve en güçlü dayanağıdır.

Türkiye Cumhuriyetinin, Tam bağımsız bir siyaset izlemesi için CHP ‘ye ihtiyacı vardır.

Halkın iradesine, yurttaşın özgürlüğüne ve modernleşmesine dayalı çağdaş bir toplum olma iddiamızın devam etmesi için Atatürk’ün kurduğu CHP’ne ihtiyacı vardır.

CHP’nin kuruluşunun 94.yılı kutlu olsun.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ