logo

Katı Atık Bertaraf Tesisi Yine

Unutuldu !

 

 

Yıllar önce Karabük ve ilçe Belediyelerinin bir araya gelerek oluşturdukları KARÇEV vasıtasıyla yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf ( çöp depolama ve değerlendirme) tesisleri için çalışmalar yine askıya alınmış görünüyor.

Önce Aşağıkızılcaören bölgesine planlanan ve milyarlarca lira harcadıktan sonra heyelan bölgesi olduğu gerekçesiyle iptal edilen, Katı Atık Bertaraf Tesisi,geçen yıl Yenice sınırları içerisindeki Taş ocağı bölgesine yapılması düşünülmüş, ancak Taş ocağına yapılması projelendirilen tesis için o bölgeden de vaz geçilmesi ardından Karabük için önemli proje yine unutuldu.

Projenin düşünülmesi ardından 7 vali 2 Belediye Başkanı değişimi yaşayan Karabük Katı atık bertaraf tesislerini Safranbolu ve Karabük’te ki çöp depolama alanlarında çıkan yangınlarda hatırlamasına karşın ve her defasında sözler verilmesine karşın sürekli bekletilmesi ile yer sorunları yaşanması devam ederken bir dönem önceki Karabük Valisi Mehmet Aktaş “Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımızın da talimatlarıyla gelen teknik ekipler Aşağıkızılcaören’de ki yerde incelemelerde bulundular. Bu incelemeler neticesinde bu yerin bu iş için çok uygun olmadığı hemen hemen kesinleşti çok çok büyük çok çok maliyetli. Yaklaşık 30 milyon olan bir maliyet söz konusu. Durum böyle olunca biz de doğal olarak alternatif yerler aramaya başladık. Bu yerlerden bir tanesi ve bize göre de en uygun olduğunu düşündüğümüz yer Yenice yolu üzerinde Karabük il merkezi mülki sınırları içerisinde Salmanlar köyünün sınırları içerisinde ki bir yer. Burası Karabük Zonguldak yolunun yapımı sırasında karayollarının taş ocağı olarak kullanılmaktaymış, burası kesinlikle bir ormanlık alan değil. Kuytu bir alan. Yerleşim yerlerine oldukça uzak bir alan ve yeniceye de en az 15 kilometre mesafedeki bir noktada bulunan bir yer.. Şu ana kadar çok olumsuz bir durumda yok, bir aksilik olmazsa inşallah oraya yeni katı atık bertaraf tesisimizi kurmayı düşünüyoruz.” Şeklinde açıklamalar yapmıştı.

Açıklamalar sonrası Yenice halkının kararlı duruşu bu alandan da vazgeçilmesini getirmişti. Katı Atık Bertaraf tesislerinin yapılan son incelemeler sonrası nereye yapılacağı belirsizliğini korurken Vatandaşlar bu konuda yılan hikayesine döndü görüşünü dile getiriyorlar.

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ