logo

Taşeron İşçileri YILBAŞINA Kadar Kadroda

 

 

Hükümletin Taşerona kadro meselesi uzun zamandır gündemindeyken,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta bu işi çözün talimatı sonrası  müjdeler verilmeye başlandı..

Karabük Belediyesi ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğünde bulunan taşeron işçileri için ön müjde verilirken, sırayla tüm bakanlıklarda  kadrolara geçiş uygulamaları yıl içinde yapılacağı belirtiliyor.

Yıl başına kadar  kadro sorunlarının çözülmesi  beklenen taşeron işçiler meselesi üzerinde yapılan açıklamalar, işçilerin yüzünü güldürüyor.

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ilgili bakanlıklardan gelen açıklamalara göre, taşerona kadro meselesi önümüzdeki günlerde meclis gündeminde yer bulacak.

Binlerce taşeron işçisinin gözü kulağı bu açıklamalarda. Son olarak Başbakan Binali Yıldırım’dan gelen taşeron açıklamasında 12 maddenin ne olduğu idi. Taşerona kadroda hazırlanan 12 madde için resmi bir açıklama gelmedi. Hükumet tarafından açıklanması beklenen taşerona kadro tasarısı öncesinde, bu 12 maddenin ne olduğuna dair tahminler geçtiğimiz dönemlerde belirlenen maddelere göre

720 bin kişinin çalıştığı belirtilen taşeron işçileri personel pozisyonuna göre 3 yıllık sözleşmeler ile istihdam edilecek.

Devlet memurluğuna atanmak için gereken şartları taşıması aranılacağı, yaş sınırına bakılmayacak ancak emeklilik pozisyonunda ise kadro verilmeyecek. Bu arada 1 Kasım 2015’ten önce işe girmiş ve halen çalışıyor olması gerekecek. 1 Kasım’dan sonra işe giren taşeron işçiler kadrodan yararlanamayacak.Mevcut ücreti üzerinden maaş alacak Taşeron  işçisi aynı işi yapmaya devam edecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamada yeni taşeron düzenlemesin de mevsimlik işçileri de unutmadıklarını belirterek;”4/C‘li kardeşlerimizi de unutmadık, 4/C kapsamında çalışanları, 4/B kadrosuna alıyoruz. Böylece, 4/C kapsamındaki çalışanlarımızın bu sorununa da bir nokta koyuyoruz. Yeni düzenlemenin, 4/C’li kardeşlerimize de hayırlı olmasını diliyorum.Mevsimlik çalışan geçici işçi kardeşlerimizi de unutmadık. Yapacağımız düzenleme ile, bu işçilerimizin 5 ay 29 güne kadar olan çalışma sürelerinin 4 aya kadar daha uzatılmasını sağlıyoruz.” dedi.

Bakan  Jülide Sarıeroğlu ” Maliye Bakanlığının bürokratlarıyla birlikte uzun süredir gece gündüz çalışıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın sendikal örgütlülüğünü koruyacağız. Bu bağlamda çalışma barışı açısından bir sıkıntı çıkmaması açısından bu süreci sendikal örgütlülük ve toplu sözleşme süreciyle sürdürmüş olacağız. Aracı firmalarla var olan sözleşmeleri feshedeceğiz. Onlarla ilgili de birkaç düzenlememiz olacak.Güvenlik soruşturması yapılması gereken bir süreç, 15 Temmuz sonrasında KHK ile bu zorunluluk getirildi. Kamuda çalışmak için sürece giren herkes güvenlik soruşturması yapılıyor. Herkes kamuya alınan bundan geçiyor. Taşeronda bunlar söz konusu değildi. Bunu yapmak zorundayız. Bir kıdem aramayacağız. Şu eğitim şartına sahip olmalı diye bir şey yok. Biz bir iş yapıyoruz bu işin, bir daha taşeron olmayacak diye bir iddiamız var. Bunun için bütün taşeron işçilerimizi kapsama almış durumdayız.” Açıklamalarında bulundu

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ