KBÜ, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında. Rektör Polat dediğini yaptı.

Son Güncelleme : 12 Eylül 2019 - 12:57

Alkışlar KBÜ’ye 12 yılda dünyada ilk bin üniversite arasına girdi


Times Higher Education (THE)’ın 2020 yılı için yayımladığı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Karabük Üniversitesi ilk 1000 arasına girdi.


Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından biri olan Times Higher Education (THE) 2020 sıralamasında Karabük Üniversitesi dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer alarak büyük bir başarıya imza attı.


Times Higher Education (THE)’ın 2020 yılı için yayımladığı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması belli oldu. Sıralamaya göre Karabük Üniversitesi büyük bir başarı göstererek “Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi” arasına girdi.


Sıralamada ilk 1000 arasına Türkiye’den 11 üniversite girmeyi başarırken, Karabük Üniversitesi, Ankara ve İstanbul dışında listeye girmeyi başaran tek üniversite oldu.

“12 senelik bir üniversitenin bunu başarmış olması, çok önemli”


KBÜ’nün dünyanın en iyi bin üniversitesi arasında görüldüğünü aktaran Polat, şunları kaydetti:


“Sağladığımız başarı, dünyada ilk bine girme başarısı bizden çok daha önce kurulan üniversitelerden veya iyi üniversitelerden çok daha iyi olduğumuz manasına gelmeyebilir. Ama bu dünya genelinde Karabük Üniversitesi’nin akredite olduğunu gösteriyor. Artık Karabük Üniversitesi dünyanın en iyi bin üniversitesi arasında görülüyor. Bizim anlaşmalarda işbirliklerimizde çok daha güçlü olmamızı sağlayacak. Bizimde amacımız buydu zaten. Biz dünyaya açılan bir üniversite olarak dünya üniversitesi olma yönünde bu sıralamaya girmek zorunda hissettik. Dünyada birçok üniversiteyle anlaşmalar için gidip geldikçe bunun ne kadar önemli olduğunu hissettik, bunu başarmak için kendimize hedef koyduk. Elhamdülillah bunu başardık. Burada önemli olan şu. Karabük gibi ilde, Karabük gibi daha 12 senelik bir üniversitenin bunu başarmış olması, çok önemli. Türkiye içinde önemli, Yükseköğretim içinde önemli. Bize verdiği destek için YÖK’e özellikle çok teşekkür ediyorum.”


“50-52 bin civarında öğrencimiz var. Gelecekteki vizyonumuz, planımız şu şekilde” diyen Polat, “50 bin öğrencinin yüzde 20’si yani 10 bin uluslararası öğrenci olacak. 10 bini lisans üstü öğrenci olacak şekilde planlamamızı yapıyoruz. İnşallah iki sene içerisinde bunu başaracağımızı düşünüyorum. Dünyanın neresine giderseniz gidin siz her gittiğinizde dünyadaki sıralamanıza bakıyorlar. Size karşı tavır ona göre değişiyor. Bize ilk bin bunu sağlayacak. Önümüzdeki günlerde Helsinki de bir Avrupa Eğitim Fuarı var. Üniversite anlaşmalarını yoğun bir şekilde yapıp oraya katılacağız. 5 yıldır hiç durmadan dünyada nere eğitim fuarı var biz oradayız. Üniversitemizin uluslararası anlaşmaları yapmalarını sağlıyoruz. İnşallah bu hızımızı hiç kesmeden devam etmek istiyoruz. Ne yapacağımızı biliyoruz, ev ödevimizi biliyoruz, inşallah daha başarılı olacağız. Diğer sıralama şirketlerinde de bizi gelecek yıllarda ilk bin de göreceksiniz” diye konuştu.


Türkiye’den ilk 1000’e giren üniversiteler:
1-Çankaya Üniversitesi
2-Sabancı Üniversitesi
3-Bilkent Üniversitesi
4-Hacettepe Üniversitesi
5-Koç Üniversitesi
6-Boğaziçi Üniversitesi
7-İstanbul Teknik Üniversitesi
8-Ortadoğu Teknik Üniversitesi
9-Atılım Üniversitesi
10-İstanbul Üniversitesi
11-Karabük Üniversitesi
Dünyada ilk 1000’e giren üniversitelerin tamamına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.
https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2020/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/scores_overall/sort_order/asc/cols/scores

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.