Bölge Turizmi Önemli

Son Güncelleme : 21 Temmuz 2019 - 0:23

Turizm döneminin tam ortasındayız..


Safranbolu bu konuda Dünya Miras Kenti olarak zaten göz bebeğimiz..
Safranbolu Çarşı ( Çukur) da tur atarken dikkatimi çeken, diğer bir anlatımla algı olan, “Safranbolu Evleri” Osmanlı mimarisini tipolojisini, yaşam tarzını koruyan ve halen yaşatan en değerli yapılar olarak karşımızda duruyor olmasıydı..


İnsanların, turizmde 3S (Sea, Sand, sun)deniz, kum, güneş, yerine artık daha farklı olarak, 3E ( Excitement, entertainment, education) heyecan, eğlence, eğitim olarak tercih nedenleri her geçen gün daha da oturuyor yerine…


Burada dikkat edeceğimiz, sadece eğitim kısmından faydalandığımız da içeriğinde ‘kulaktan dolma bilgi’ yada rehberlerin eşlik ettiği bilgiler ile yetindiğimiz dolayısı ile araştırmacı, sorgulayıcı olmayışımızdır..


Oysa, nasıl deniz,kum,güneş ayrılmaz bir bütünse, doğada heyecan, eğlence, eğitim de bir bütündür..


İşte biz bunu sadece Safranbolu için değil, Karabük ‘ün diğer ilçelerine de bir bütün olarak değerlendirilmesini istiyoruz.


Nasıl mı?


Gözlerinizin önünde Safranbolu evleri canlansın


Çukur ardıç yerleşen evler turizm buradan ibaret; gelenlerin ağzı tatlansın diye lokum ikramdan ziyade, Çukur’un kenarında ki kanyonlar, Bağlar mevkinde kalmayan, bağlar, Safran tarlaları..


Eko turizmin oluşturduğu tüm değerlerin hepsi burada mevcut..
Sonra,


Yenice’nin o muhteşem tabiatını canlandırın, zengin orman alanlarını…
Ardından, Eskipazar’ın arkeolojik çalışmaları sonucu ortaya çıkan “Paphlagonia Hadrianapolis’i” olarak güneşle buluşturulan muhteşem yapıları…


İşte bunların tümü, Karabük temelinde (TTT) Toplum Temelli Turizm stratejisi eylem planı içinde yer almalı.


Bunun için yerel yönetimlerin belirli dönemlerde esnaflara, işletmecilere hem eğitim vermeli bu arada da onların şikayetlerini taleplerini dinlemeli, çözümler üretmeli..


Kısa vadede kar etmek kolay


Oysa Turizmin Uzun vade olması ve akıllarda güzel anılar bırakması gerekir


Bir zaman televizyonlarda seyrederdik, Küresel Isınmaya karşı eylem geliştirilir, bizde bu haberleri masal dinler gibi takip ederdik… Lakin o Kürsel ısınma nedir anlamıyorduk, zararları nedir düşünemiyorduk, Eh yaşamadan anlamıyor İnsan..


İşte son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri ile bunu da görerek anlıyoruz..


Küresel ısınma Karadeniz bölgesinde, diğer bölgelere göre daha az hissettiğimiz için ekoturizm (kültür-doğa) turizm insanları Akdeniz, Ege’den Karadeniz’e getiriyor..


Böylesi bir ortam beklide tarihi fırsat olarak sunuluyor bizlere…


Bu bağlamda (TTT) Toplum Temelli Turizm hareketi için doğanızı katletmeden kültürünüzü yozlaştırmadan çevremizde ki yapıtları dünyayı tanıtmalıyız


Ne dersiniz..!


Bir günlük Amasra-Safranbolu gezi rotasını 4-5 günlük Karabük-Bartın turlarına çevirmek çok olası


Turizmi tek bölgede kısa vadede döndürme yerine, bütüncül olarak diğer bölgeleri de dahil edersek münferitleri değil, kitleleri tanıtabilirsek bütünlüğü sağlamış oluruz..


Ekoturizm içinde Heyecan-Eğitim-Eğlence olarak bilinen 3 E yi stratejik eylem planı olarak yansıttığımızda hedefe varılacaktır..


O Hedef sadece günü birlik Safranbolu-Amasra turları ile değil İlimizin, ilçelerimizin kısacası bölgemizin doğasını, turizmini, kültürünü bütünlük içinde daha akılcı ve bilimsel alt yapı çalışmaları ile tanıtmak ile olacak, çok daha kalıcı olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EE 23 Temmuz 2019 / 11:22 Cevapla

Yazilarinizi merakla ve heyecanla takip ediyorum. Yine cok dogru noklara temas etmişsiniz. Kaleminize saglik.

Aslı Eren