Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor
Aslı Eren
Aslı Eren

BU ÖYKÜ BURADA BİTMEYECEK!

Son Güncelleme : 24 Ekim 2018 - 17:33

 

2003 yılıydı, BJK, kuruluşunun 100. yılında şampiyon olmuş, bir dizi spor etkinliği kapsamında Karabük Engelliler Spor Kulübü, tekerlekli sandalye basketbol takımını da davet etmişti. Sayın Serdar Bilgili imzalı davet mektubunu aldığımda dünyalar benim oldu. İki klasman halinde düzenlenen müsabakalarda kendi grubumuzda Şampiyon olmuş, BJK 100. YIL tarihine Karabük ismini yazdırmıştık

Bir yanda kuruluşuna katkı sunduğum takım, diğer yanda taraftarı olduğum takım vardı.  Sıradan insanların yaşamında tadabileceği belki en güzel duyguydu, gururdu en büyük onurdu. Final müsabakasında bir an gözüm protokol tribününde oturanlar içinde karşılaşmayı izleyen dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin’le kesişti. Heyecanlıydı, mutluydu, gözlerinin içi gülüyordu!  Sanırım engelli bir çocuk babası olmanın verdiği duyguyla şampiyonluk kupasını elinden alırken erişebileceğimiz hedefin gerçekleştiğini görmekten huzur bulmuş, birbirimize sarılmış ağlaşıyorduk.

İnsanlar eğer isterlerse kendini aşan,  seçtikleri alanda hedef kitleyi umutlandıran küçük ama anlamlı projelere imza atabilir güzel işler yapabilirlerdi, biz bunu Karabük’te başarmıştık.

Aslında kulüp kurma fikri 1998 yılının soğuk Ankara kışında o dönem Özürlüler İdaresi Başkan Vekili olan abim Fikret Gökçe’yi ziyaret ettiğim esnada ortaya çıkmıştı. Çalışma ofisinde yoktu, bir törene katılmak için Atatürk Spor Salonuna gitmiş, beni de oraya yönlendirmişlerdi. Salona girdiğimde yaşamımda ilk kez bir Tekerlekli Sandalye Basketbol maçı yapan gençlerle karşılaşmıştım. O gün orada dağıtılan tekerlekli sandalyelerden almam ve Karabük’te bu sporu başlatmam istenmişti. Bende kayıtsız kalamazdım ve kalamadım. Kurulduğumuz tarihten, Kulübü Kardemir Karabükspora verdiğimiz tarihe kadar geçen 4,5 yıl içinde güzel şeyler yaptık. Kuruluşunun henüz 2. Yılında Play-off müsabakalarına katılmaya hak kazanmıştık, burada gösterdikleri performansla iki genç oyuncumuz Milli Takıma seçilmişti. Karabük’te Fair-Play ödülü alan ilk ve tek takımdık.  Güzel ve anlamlı şeyler yaşıyor, gençlerimize yaşatıyorduk. Bugün Karabük engelliler konusunda diğer birçok kente göre bir üst sınıftaysa; Bizlerinde bu konuda katkısı olmuştur. Bazı gençler, zincirlerini kırıp kendilerini hapsettikleri evlerinden dışarıya çıkartıp her alanda başarı elde ettilerse, onlara tekerlekli sandalye basketbol sporunun mutlaka katkısı olmuştur! Bizler spor yapmayı, yapılabilecek en güzel Rehabilitasyon olarak görüyorduk.

Kulubümüz 2004 yılında yapılan bir protokolle Kardemir Karabükspor bünyesine katıldı ve 2004-2005 sezonunda 2. Lig şampiyonu olarak 1. Lige yükseldi. Sadece Karabük’lü gençlerden oluşan takım bu başarı sonrasında, Karabük’te ilgi odağı haline geldi.

Bizleri hedefe ulaştıran güç, belli bir siyasi görüşe bağlı olmayan veya dar anlamda bölgeciliğe dayanmayan yönetim anlayışımız ve bir ilke birlikteliğimiz oldu. Yönetim anlayışımıza uygun aidiyet duygusu taşıyan, Karabük’lü gençleri bir araya getirmiştik. Başarı soyut bir kavram gibi gözükse de, kısa bir vilayet tarihine sahip olan Karabük’ümüze, derneğimiz yönetiminden iki farklı partiye mensup iki Millet Vekili seçilmesi somut bir gerçektir. Devir işleminden sonra İçimiz rahat bir şekilde herkes başladığı noktaya normal yaşantısına dönmüş veya başka işlere yönelmişti.

Kusura bakmayın bugünkü sonucu sizlere anlatabilmek için bu dip notları sizlerle paylaşmak zorundaydım. Çünkü zaman zaman ortaya konan ve bu başarıyı küçümseyen tavırlardan rahatsızlık duyuyordum. Acaba kıskançlık mı, denmesinden çekindiğim için susmayı tercih ettim. Bir süre önce kurulmasına katkı sunduğum oturarak voleybol takımında da benzer olaylarla karşılaştım. Birileri fırın yapmasa, odun taşımasa diğerleri, un elenmese, ateşlenmese fırın, maya ve hamurkar olmasa ekmek pişer mi dostlar?

Ne yazık ki, tüm bunları yok sayanlar takımı da bu noktaya taşıdılar! Başarı var mıydı, elbette vardı, 18 sezonun 14 ü Süper lig te 3. 4. 2. ve 5. lik elde etmek ve kesintisiz sürdürmek herkes gibi bizlerinde göğsünü kabartmıştı. Ancak Şampiyonluğa hedef koymak yerine, düşme kaygısı taşımadan hep ortalarda durmak, ama şampiyon olabilecek düzeyde bütçeler kullanmak bence çok doğru bir yaklaşım değildi!

Yeni ve genç sporcular bulup yetiştirmek yerine, hep hazıra koştular! Karabüklü gençler birer ikişer sudan nedenlerle takımdan uzaklaştırırken yapılan transferler gizli profesyonelliği tetikledi!  Aidiyet duygusundan giderek uzaklaşan maçtan maça bir araya gelen kadro ve Antrenman denetimsizliği işin tuzu biberi oldu. Maliyet giderek büyüdü ve bir yurtdışı sevdası aldı yürüdü! Basına da yansıyan şekliyle sıradan turnuvalar bile Avrupa Şampiyonası olarak lanse edildi. Aynı klasman grubunda yer alan takımların içinde Süper Lig’ten düşen bir takım ve 2. Ligten katılan bir diğer takım olurda, bunun adı Avrupa Şampiyonlar Kupası olur mu dostlar? Yalnız bir istisna hariç; Bu yıl takım dağıtıldıktan sonra GS ekonomik nedenlerden Avrupa Şampiyonasına katılamayacağını bildirmiş ve GS yerine Kardemir Karabükspor davet edilmiş, ne yazık ki kuralar çekilip fikstür açıklandıktan sonra ilk öğrenmek bizlere nasip oldu. Yahu benden sonrası tufan olsun düşüncesiyle bir takım bu kadar kolay yok edilir ve herkesten önce gemi terk edilir mi? Oysa basına yansıdığı kadar Başta Karabük Valiliği ve birçok kişi özel kurumun katkısını desteğini almışken!

Biz kulübü devrederken bir protokol yapmıştık ve demiştik ki! Her ne nedenle olursa olsun kulüp faaliyeti bir kesintiye uğrar veya askıya alınırsa kulübe ait tekerlekli sandalyeler bu sporu yapmak isteyen Karabük’lü gençlerin hizmetine, bizlere de sorularak herhangi bir kulüp bünyesinde tahsis edilecektir, NOKTA!

Kulübü devrederken 5 tanesi kuruluş aşamasında Fikret Gökçe tarafından, 3 tanesi Merhum Osman Şahin’in çabasıyla diğerleri Karabük’le hiçbir bağı olmayan TESYEV başta olmak üzere çeşitli kişi ve kurumlarca sırf Karabük’teki gençler spor yapabilsinler diyerek edindiğimiz toplam 13 adet tekerlekli sandalyemizi kulübe vermiştik.

Elbette ki bizim verdiğimiz tekerlekli sandalyeler yıllar geçtikçe eskimiş, modeli geçmiş olabilir. Başka kentlerde spora yeni başlayan ve tekerlekli sandalye almaya gücü yetmeyen gençlere kimlere verildiği hakkında kamuoyunun aydınlatılması halinde verilmesine hiçbir şekilde itiraz etmeyiz ve verildiği için de verenleri tebrik ederiz.

Ancak kendilerinin edindikleri ve kendilerinden sonra Karabük’lü gençlere verilmesinin doğru olacağına inandığımız tekerlekli sandalyelerin kulüpte olmaması izah edilebilir bir yaklaşım değildir. Zira O sandalyeler, Karabük içindeki kurumlar tarafından sizlere Karabüklü gençler spor yapsınlar diye hediye edilmişti.

Her şeye karşın Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımının faaliyetinin durdurulacağı haberini öğrendiğimizde hemen harekete geçtik. İnternet kanalıyla duyurmaya çalıştığım bu üzücü olay karşısında birçok destek telefonu aldım. Onca yılın emeği bir anda nasıl yok edilebilirdi? Spor yalnız futbol da olmadığına göre, bu durum çok tartışmaya açık bir karardı.

Kapatma kararı alanlarla artık bu süreç yönetilip, yürütülemezdi, Federasyon Genel Sekreteriyle konuştum. Yeni bir kulüp ve başka bir isimle devam edilmesi için Genel Kurul kararının olması gerektiğini belirtti. O günlerde yeniden Olağanüstü Genel Kurul yapılması gündeme gelmiş yeni bir şans belirmişti. Acil bir şekilde önce GSİM Müd. Sayın Abdulkadir ÇETİN beyle bir kulübün kaç gün içinde kurulup tescil edilebileceği konusunda görüştüm. Daha sonra Dernekler Müd. de çalışan personelden nasıl başvuru yapılacağını öğrendim. Henüz süre vardı, büyük bir hızla kulübün ismini ve renklerini seçtik. Kurucular kurulunda yer alacak isimleri belirlemeye çalıştık. Bir terslik olup kulübün kurulması şayet yetişmezse ne yaparız sorusuna önlem olarak, dostluğuna güvendiğimiz engelli spor kolu olan başka bir kulüp başkanıyla onların bünyesine katılmayı öngören B planını hazırladık. Takımı oluşturacak oyuncuların bir kısmı ve çalıştıracak teknik heyet bile görüşmeler başlamış bazı isimler belirlenmişti.

Tüm yaptığımız bu çabalar, genel kurul yerine sadece Başkanın istifa edip, yönetimin devam edeceği açıklanınca sonuçsuz kaldı. Yine de, geriye kalan zaman limitini sonuna kadar kullanarak bir çıkış yolu aradık.  Sayın Mehmet YÜKSEL’le bir Pazar sabahı 3 saat karşılıklı oturup konuştuk. Kulübün içindeki olanaksızlıkları bir kez de ondan dinledik. Federasyon Başkanı Sayın Arif Uztürk üç kez, Fed. Başkan Vekili Sayın İlhami Kılınçkaya defalarca aradı, Karabük’ün ligde kalması için destek olmak istediklerini belirttiler. Sayın Başkan Mehmet YÜKSEL federasyona davet edildi. Kırklareli BESK. Başkanı yeni tekerlekli sandalye gönderebileceğini söyledi.  Takım tamamen dağıtılmış, sandalyelerin önemli bir bölümü yok edilmişti. Transfer piyasası kapanmış oynayabilecek oyuncu bulmak olanaksız hale gelmişti.  İki maçına çıkmayarak düştüğü 1. Lig te gelecek yıl yeniden denemeye karar verdik ve yaşanan bu talihsiz olayı bir akaç içinde doğru yönü kendi bulsun diye şimdilik serbest bıraktık!  23.10.2018 Karabük.

 

Saygılarımla

Erdoğan GÖKÇE

Aslı Eren

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig