BURSADABUGÜNCOM HABERİNE DÜZELTME

Son Güncelleme : 26 Haziran 2019 - 21:35

Karabük Valiliği bursadabugun.com haber sitesinde yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığına dair “Basın Açıklaması” yayımlandı

Buna göre yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

“Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu Başkanı Halit ÖZDEMİR tarafından  #bursadabugün isimli internet sitesinde yer alan “Bursalılar dikkat! 400 liralık yalancı safranı boyayıp 40 bin liraya satıyorlar” başlıklı haberde Safranbolu Safranı hakkında gerçeği yansıtmayan bilgi yer aldığından bu açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Safranbolu Safranı 2,5-3 cm uzunluğunda partiküller halinde parlak koyu kırmızı  renkli, kendine has, tat, koku ve aroması olan, renk yoğunluğu açısından ise 1. Sınıf safran standartlarının üzerindedir.

Safranbolu Safranına, Safranbolu Esnaf ve  Sanatkarlar Odası Başkanlığınca, 555 Sayılı Coğrafi işaretlerin Korunması hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Menşe Coğrafi İşareti alınmış olup, 30.07.2010 tarih ve 27657 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Alınan Coğrafi işarette Safranbolu Safranının standartları belirlenmiş ve koruma altına alınmıştır. ISO/TS 3632-1 göre yapılan kimyasal analizlerde 1. Sınıf safran standartlarının üzerinde Safranbolu yöresine ait tıbbi ve aromatik bir ürün olarak tescillenmiştir.

Safranbolu İlçemizde yıllık 20 kg civarı safran üretimi yapılmakta olup; safran soğanı dikiminden üretimi ve değerlendirilmesi aşamaları İl/İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından takip edilmektedir.

Safranbolu’da ve İlimizde  gıda maddesi (baharat) olarak halkın tüketimine sunulan safranın denetim ve kontrolleri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu kapsamında, İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrolörleri tarafından yapılmakta olup, herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır.

Haberde Safranbolu Safranı hakkında belirtilen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
admin 27 Haziran 2019 / 11:54 Cevapla

Halit Aksu Özdemir Sevgili yorum yapan kardeşlerim.!
Takdir edersiniz ki ropörtajları yazılı olarak teslim etmiyoruz.Karşılıklı konuşma şeklide yapıyoruz ve not alıyorlar.Anlatılmak istenilen tamamen farkli bir konudur.Safranbolu bölgemizde yetişen şuan valilik açıklamalarına göre yıllık 20kg ISO/TS 3632-1 standartlarına uyumlu kontrol altındaki safran gerçek safrandır.Ülkemizde yetiştirilmesi turizime ekonomiye katkı sağlamaktadır.Kaldı ki Türkiye’ye sınırlı kilolarda ithal edilmek suretiyle gerçek safranda getirilmektedir.
Bu safranlar sertifikalı orjinal safranlardır.Ayrıca orjinal safran üreticilerimize ve ithalatcılarımıza asla bir konuşmamız olmamıştır.
Bizim anlatmak istediğimiz Yalancı safran (Aspir) diye bilinen bitkiyi bahsettiğimiz şekilde yada benzer şekillerde orjinal safrana benzeterek satışının yapılmasıdır.Tabiki yine belirtmek isterim ki Yalancı safran(Aspir) orjinal haliyle Aspir diye satışıda mevcuttur.
Aldanılmaması adına halkımızı ve sektörümüzdeki aktarlarımızı ve üreticilerimiz uyarmak bizi asli görevimizdir.
Konu ile ilgili basın açıklaması yapılarak yayınlanacaktır.
Saygılarımla.
Türkiye Baharatçılar ve Aktarlar Federasyonu TÜBAF’da GENEL BAŞKANI Safranbolu Safranı ile ilgili açıklamasında çark etti