Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FABRİKALAR KURAN FABRİKA BÖLÜM 16- 300 Tonluk MOBİL VİNÇTE İŞ KAZASI-ÇIKARILAN DERSLER-PORTEKİZ MAGUE FİRMASINDAN KARABÜK DÇ’E TEŞEKKÜR MESAJİ

300 Tonluk Mobil vinçte

300 Tonluk Mobil vinçte son parça montaji için bom uzatma operasyonu yapılması gerekiyordu.Kafes Bom yatırıldı ve uzatma işlemi yapıldıktan sonra vincin bomunun kaldırılması yapılacakken operator vincin yandan kaldırma tecrübesi olmadığından belli bir yüksekliğe kadar diğer mobil vinçlerle yardımcı olmamızı istedi.Çok Tecrübeli bir operator değildi.Uzun yıllar vinci kullanan diğer operatör yakın bir tarihte vefat edince yardımcısını operatör olarak istihdam etmiştiler. Önceki operator yeni opratörün tecrübe kazanması için pek yardımcı olmamıştı.Biz hem bu tür vinçlerde tecrübeli değildik ve hem de kiralik olduğu için  karışmak uygun olmazdı ve sorumluluk almak istemiyorduk.

Operatörün istediği şekilde  iki yardımcı vinçle 30 dereceye kadar kaldırma operasyonu devam etti ve artık o açıdan sonra vinç kendi bomunu yardım almadan kaldırabilecek durumdaydı.Biz destek veren vinçleri boşaltmak için kanca mayna işlemine başladığımız sırada operator anı bir sallantıdan korktu ve devrilebilirim korkusuyla  hızlı bir şekilde bomu indirmeye kalkınca kafes bom diğer vinçlerin bağlı olduğu destek noktası olan  ek yerinden kırıldı ve 85 m lik kafes bom komple hasarlı hale geldi.

Her türlü güvenlik tedbiri alınmış olduğu için çalışanlara bir zarar gelmedi fakat cok ciddi bir kaza geçirmiş olduk.Çalışanların moralı bozulduğu için o gün şantiyeyi paydos ettik. Sigorta zararı karşıladı ve bomların yenisi sipariş edildi fakat bu kaza nedeniyle montaj programında  3 aylık bir gecikme oldu.

300 tonluk Gantry Kreyn  yeni inşa edilmekte olan Polonya siparişi 3 adet 26.300 DWT gemilerin inşasında kullanılacağı için gecikmeyi en aza indirebilmek amacıyla yeni  hazırlıklar yaptık. Sipariş edilen  bomlar geldikten sonra hızlı bir çalışma yaptık ve Polonya gemilerinin inşasında bir gecikmeye yol açmayacak şekilde montaj işlerini tamamladık. Kaza nedeni çok iyi araştırıldı ve gerekli dersler çıkarıldı. Operator ve ilgili elemanlar eğitildi.