HAYAT BOYU ÖĞRENME

Son Güncelleme : 27 Ocak 2019 - 12:38

Lifelong Learning; Türkçe karşılığı hayat boyu öğrenme…..!

Toplumun en küçük yapı taşı olan biz bireyler büyür, gelişir, okuyup iş sahibi olur yada evlenip belli bir düzende yaşayıp gideriz.

Hayat mücadelesi hep bir bilinçaltına empoze edilir.

Sosyoekonomik durumumuz nerede hangi seviyede olduğu mühim değil.

Yaşanan sınav stresi, işe yerleşme süreci, askerlik olsun bitsin, şu nişanı-düğünü de hayırlısıyla atlatalım, ömrümüzden ömür bitirmek için hep bir zaman kaybı.

Hepsi oldu bitti mi?

Tamam o zaman sıra geldi iyi bir araba, 3+1 daire çoluk çocuk süreci, herkesin hikayesine göre tabi bu yaşananlar. Akşam oldu mu salondaki televizyonda haberler,sonra diziler ve sezon finali.

Kendimize bir şey kazandırmak için hiçbir şey yapmıyoruz, yapamıyoruz.

Öğrenmek belli bir yaşa kadar işe girinceye kadar değil,ölünceye kadar insanlığın doğal süreci, Nefes aldığımız sürece. Hayatımızın her döneminde kendimize, evimize, hayatımıza +1 güzellik katmak en iyi psikoterapi.

Sanatın, sporun hayatımızda olması demek bütün enerjinin hayata pozitif yansıması demek.

Hayat boyu öğrenme felsefesini yaşam tarzına yansıtmış felsefe öğretmeni Vural YAVUZ  ile tanıştım.56 yaşında hocamız, hala mesleğini icra etmekte.

Zamanını değerlendirmek ve yaşamını değer katmak için kemankursuna gidiyor.

Çok da güzel çalıyor.

Ayrıca çocuklarına örnek olmak için bunu yaptığını söylüyor. Yan sınıfta da 28 yaşında oğlu Piyona sınıfında. İyi bir ebeveyn olmanın çocuğunu yönlendirmekten çok, örnek olmakta olduğunu özellikle vurguluyor Vural hoca.

”Yaşımız kaç olursa olsun nefes aldığımız sürece sürekli öğrenme algısı olduğumuz varlık olarak hayattayız” diyerek felsefenin de ucundan kenarından bize nükte yaparak öğretmenlik kimliğini de yansıtıyor.

Hayatta stabil kalmamamız demek yerinde saymamız değil hep geriye doğru itelemesi demek. Hayat koşturması telaşeleri  diyip zamandan şikayet etmekten ziyade ileride iyi nesiller yetiştirebilmenin, ilk önce onları eğitimleri için, kendimizi eğitmekten geçtiği anlayışında olmamız bizi 2 adım ileri getirir.

Ne olursak olalım ölünceye kadar öğrenmenin ve öğretmenin en güzel şey (diyorum ki tam anlamıyla hangi kelimeyi yazacağımı bilemedim) bilmeliyiz

Hani diyor ya hababam sınıfında Mahmut hoca, Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.

Bilginin ışığın var olduğu yerde, yaşımız ömrümüz yettiği kadar yaşam boyu öğrenmeyi amaç ve tarz edinmek en iyi insanlık görevidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Aslı Eren