Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İşte geliri en yüksek ve en düşük iller

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarını açıkladı.

 

TÜİK’in açıklamasına göre, Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri, 2017’de 21 bin 577 lira olarak hesaplandı

 

TÜİK’in açıklamasına göre, Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri, 2017’de 21 bin 577 lira olarak hesaplandı. İşte en yüksek yoksulluğun olduğu, en yüksek gelir alan ve gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu iller şöyle oldu

Her bölge için eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirin yüzde 50’si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler şunlar;

-yüzde 13.2 ile Antalya, Isparta, Burdur olurken yine  ardından yüzde 12.4 ile Adana, Mersin ve Sonrasında ise yüzde 12.3 ile Balıkesir, Çanakkale olarak gerçekleşti.

Göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 5.3 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis ve Yüzde 5.7 ile Zonguldak, Karabük, Bartın, Yüzde 5.8 ile Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak bölgeleri oldu.

Diğer bir yoksulluk sınırı olan medyan gelirin yüzde 60’ı dikkate alınarak hesaplanan gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler ise yüzde 19.9 ile Adana, Mersi olurken, Yüzde 19.7 ile Antalya, Isparta, Burdur, Yüzde 18.8 ile İstanbul olarak kayıtlara geçti.

Yine Bu oranın en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 11.7 ile Zonguldak, Karabük, Bartın ile Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Yüzde 12.1 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis, yüzde 13.1 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova olarak sıralandı.

Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan, sıfıra yaklaştıkça ‘gelir dağılımında eşitliği’, 1’e yaklaştıkça ‘gelir dağılımında bozulmayı’ ifade eden ‘Gini katsayısı’ Türkiye’de 2017 itibarıyla 0.405 iken bu değerin en düşük olduğu bölgeler 0.290 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt ve 0.299 ile Zonguldak, Karabük, Bartın olarak belirlendi.

Gini katsayısının en yüksek olduğu bölgeler ise 0.443 ile İstanbul, 0.392 ile Adana, Mersin ve 0.387 ile İzmir oldu.

En yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirinin, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirine oranı şeklinde hesaplanan P80/P20 oranı Türkiye genelinde 7.5 iken bu değerin en düşük olduğu bölgeler 4.3 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt; 4.4 ile Zonguldak, Karabük, Bartın; 4.6 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis olarak kayıtlara geçti.

Bu oranın en yüksek olduğu bölgeler ise 8.2 ile İstanbul; 7.1 ile Adana, Mersin ve 6.8 ile İzmir olarak sıralandı.

 

Kaynak TUİK