DOLAR 18,8257 0.06%
EURO 20,7533 0.37%
ALTIN 1.181,770,09
BITCOIN 4538924,43%
Karabük

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:41

İMSAK'A KALAN SÜRE

KADINLARDA UTANDIRAN SORUNA DİKKAT !
257 okunma

KADINLARDA UTANDIRAN SORUNA DİKKAT !

ABONE OL
Haber Giriş: 19 Ocak 2023 17:18
Güncelleme: 24 Ocak 2023 00:02
KADINLARDA UTANDIRAN SORUNA DİKKAT !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Muharrem Murat Yıldız

Tıbbi anlamda üriner inkontinans isimlendirilen idrar kaçırma, kadınlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya olan kadınlar, günlük aktivitelerini ve sosyal hayatlarını bu sorun merkezinde planladıkları için bu sorun yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler.

Kadınların da gençlik dönemi, orta yaş, yaşlı dönemlerine göre anatomileri değişmektedir. Hastaları buna göre değerlendirmek lazım; tek bir doğum yapmış bir hasta bile idrar tutamayabilir ,normal doğum buna bir sebeptir. Vajinal bölgenin rekonstrüksiyonu tedavinin temelini oluşturur. Vajinanın küçültülmesi, vajinal dudakların küçültülmesi, üretranın normal yerine taşınması anatomik bütünlüğün sağlanması, kadının enfeksiyon geçirmesini önleyen temel sebeplerden birisidir. Bunun dışında orgazm ve haz duygularının sağlanması buna bağlıdır.

Özellikle eşe bağlı oluşan mutluluk duygusu pozitif feedback olarak bayanı etkiler. Bu bütünlüğün doğum sonrası sağlanması özgüven ve cinsel hayatın devamlılığının sağlanması bu süreçte kesintiye uğrayan birlikteliğin sağlanması bütüncül tıp yardımı ile sağlanmalıdır. Kadın psikosomatik, sosyal, ailesel ve eşe bağlı faktörlerinin yanında anatomi fizyolojik yapısının da birlikte değerlendirilerek planlamalar yapılmalıdır.

Vajinoplasti ameliyatı ile klitoris dolgusu büyütülmesi işlemleri yapılmaktadır. Kadın ürolojisi; idrar kaçırma, strese bağlı nedenlerle oluşan tipi operasyon / cerrahi tedavi yöntemi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Kadın yaşam kalitesini bozan kronik sistitis olgularında lökoplaki varlığında mesane içi fulgarizasyon ameliyatı yurdumuzda tarafımızdan yaygınlaştırılmıştır.

Genellikle kronik sistite bağlı skuamöz metaplazi olmakta ve bunlar esneyemerek, ani sinyal çıkmasına sebep olmaktadır. Mesanenin doldukça genişlemesi gerekirken,  gerilmesine daha dolmadan erken sinyal çıkarıp gerildim hissi oluşmasına sebep olmaktadır. Bu da sık sık idrar şikayetini ortaya çıkarmakta, tuvalete gitme ihtiyacı doğurmaktadır. Bu lökoplaki  bölgelerinin temizlenmesi, yeni dokuların oluşması hastanın şikayetlerininde uzun süreli rahatlık sağlar.

Ayrıca mesane boynu yüksekliği, işeme disfonksiyonları, mesanenin tam boşalamamış, içeride rezidü idrar kalması durumlarında, mesane boynu rezeksiyonu ülkemizde tarafımızdan başarıyla yapılmaktadır. Mesanenin fonksiyonlarını iyi bilip ona göre değerlendirmek bir görevimizdir. Kadınlar dış ortama açık bir mesaneleri olduğu için bu tür durumlara maruz kalabilmektedir

Strese bağlı idrar kaçırmalarda kullanılan manyetik koltuk terapisi kliniğimizde uygulanmaktadır. Öncelikle 12 seans, gerekirse 20 seansta kadar uygulanan tedavi; bunun dışında erken boşalma, geç boşalma, orgazm bozuklukları, pelvik ağrı sendromu bozukluklarında birçok pelvik disfonksiyonda uygulanmaktadır.

Genital bölgedeki sakral sinir pleksus kavşağında aynı zamanda akupunktur, pretibial sinir stimulasyonu SANS tedavisi ve aromatik yağ tedavisi ile fıtıklaşmış sarmış organların tekrar eski rijit haline gelmesi bu bölgelerin tedavisinde katkı sağlamaktadır

Ürojinekoloji; Ürolojinin temel bölümlerinden birisidir. Mesane içi instilasyon tedavileri, mesanenin büyütmede botoks tedavileri, mesane antikolinerjik tedavileri, mesane kolinerjik tedavileri hastanın ihtiyaç durumuna göre uygulanmaktadır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.