Karabük’te İlk Bağ Bozumu, Safranbolu Yazıköy’de Gerçekleşti..

Son Güncelleme : 20 Eylül 2022 - 13:44

Çevrikköprü Yazıköy yolunda bulunan Emine Özkan’a ait bağda bağ bozumu etkinliği gerçekleştirildi.

Karabük/Safranbolu-Haber Merkezi- Safranbolu  Yazıköy’de  Emine Özkan’a  ait bahçede gerçekleşen bağ bozumuna, Karabük Valisi Fuat Gürel ve Eşi Özlem Aras Gürel, Karabük  AK parti Milletvekilleri  Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş , Jandarma Kıdemli Albay Garip Gümüş, Safranbolu Kaymakamı   Şaban Arda Yazıcı, Safranbolu Belediye Başkan Vekili Halil Bakkal, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen , İl Özel İdare Sekreteri Mehmet Uzun, Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz, Ak parti Safranbolu ilçe Başkanı Mehmet Sarı, İl Müdürleri, Meclis Üyeleri katılım yaptı

“Bakıldığı, üretildiği, çalışıldığı zaman toprak her şeye hamile”

Yörenin değerlerini ön plana çıkarmak için çok büyük gayret sarf edildiğini belirten Vali Fuat Gürel, “Şükürler olsun ki bir ürünümüze daha coğrafi işaret kazandırmış olduk. Yöremizin şartları çavuş üzümü yetiştirmeye uygun olduğu için yörenin kendine has ilave tatları ile beraber çok değerli bir ürünün hem hasadını yapmak hem de yerinde görmek üzere protokol üyelerimiz ile birlikte Emine teyzeyi ziyaret ettik. İnşallah bundan sonraki süreçte de çiftçilerimiz bu ürünlerin üretimini artırırsa yöremiz tarımda da belli bir aşamaya gelmiş olur. Emine teyzeye emekleri için teşekkür ediyorum. Bereketli hasatlar diliyorum” dedi.


AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Safranbolu ve Karabük’ün olduğu bölgede geçmişte bağcılık faaliyetinin daha çok yapılan bir bölge olduğunu ve üzüm çeşitlerinin bu bölgede üretiminin oldukça elverişli bir biçimde gerçekleştirebileceğini belirtti.

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, “Bakıldığı, üretildiği, çalışıldığı zaman toprak her şeye hamile gözüküyor. Yalnızca çalışmak lazım, gayret etmek lazım. Burada da Emine teyzemizin gayretini gördük. Kendisini tebrik ediyor ve kendisine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Çetin Ayvalık, Safranbolu “Çavuş üzümü 1 Eylül 2022 tarihli resmi bültende yer alarak coğrafi işaret almıştır, 2 bin dekar civarında bağımız var. Bunun bin dekarı telli-terbiye sistemli. İl Genel Meclisi ile bir maliyet hesabı yaptık. Sadece fidanlarımız 900 TL, telli-terbiye sistemleri ile birlikte 4 bin TL civarında bir maliyet yapıyor. Biz bunun belli bir miktarını belki de büyük bir miktarını destekleyebiliriz, teşvik edebiliriz.” ifadelerinde bulundu

Bağ bozumu anlamı, üzüm bağlarının üzümsüz kaldığı dönem demektir. Ülkemizde bağ bozumu mevsimi her yerde sonbahar olsa da, üzümlerin toplanma günleri aynı değildir. Genel olarak bağ bozumu zamanı eylül ortalarından ekimin başı olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.