Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Son Güncelleme : 30 Mayıs 2021 - 13:13
Dr. Mustafa Kemal Ergüder
Dr. Mustafa Kemal Ergüder [email protected]

Bu hastalık özellikle sigara dumanı ve diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen havayollarının mikrobik olmayan iltihabı sonucu oluşur.

Bu iltihap, akciğerdeki küçük hava odacıklarının harabiyeti sonucu hava yollarının daralmasıyla 40 yaş ve üzerinde ortaya çıkar. Hava yollarında daralma ve akciğerin en küçük birimi olan hava keseciklerindeki harabiyet giderek artar.

Normalde balon gibi esnek olan genişleyip daralabilen havayolları bu özelliğini yitirir.

Genişlemiş hava keseciklerine giren havanın çıkması zorlaşır, daha da şişmeye başlar. KOAH’ta ayrıca küçük havayolları mikrobik olmayan iltihap nedeniyle şişer, balgam üreten bezlerin aşırı çalışması sonucu balgam miktarında artış olur.

Daralan havayollarından havanın geçişi güçleşir. Sonuç olarak nefes darlığı ve/veya kronik öksürük ve balgam çıkarma gibi şikayetlere neden olur. Hastalığın ilk aşamalarında ortaya çıkan öksürük yakınması aslında hastalığın ilk belirtisi olmasına rağmen genellikle bu şikayet “sigara içimine” bağlanır ve hasta daha geç doktora başvurur.

Hastalık bu ilk aşamada saptanabilirse, hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. SİGARA İÇİMİ EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜDÜR. Meslek nedeniyle toz, duman ve çeşitli gazların solunması, maden ve metal işçiliği, odun, kağıt imalatında çalışanlarda, çimento, tahıl ve tekstil işçiliğinde iş yeri ortamında organik ve inorganik toz, duman ve gazlara maruz kalma sonucunda KOAH daha sık görülmektedir. Ülkemizde özellikle sigara içmeyen kadınlarda; ısınma ya da yemek pişirme amacıyla çalı, çırpı ya da tezek yakmak ve bunların dumanına maruz kalmak KOAH gelişimine neden olur.

Haftanın çoğu günü sık sık öksürüyorsanız, çoğu günü balgam çıkarıyorsanız, yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay daralıyorsa, 40 yaş üzerindeyseniz, halen sigara içiyorsanız ya da eskiden içtiyseniz bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun ve KOAH tanısı için solunum fonksiyon testi yaptırın.

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmaktır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır.

Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir.

Sağlığın iyileştirilmesi ve korunması için haftanın en az beş günü, günde en az 30 dakika süre ile orta yoğunlukta bir yürüyüş önerilmektedir. Herşeyin başı sağlık,kalın sağlıcakla..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.