RÜYA

Son Güncelleme : 16 Mayıs 2021 - 0:59
Doç. Dr. Habibullah AKTAŞ
Doç. Dr. Habibullah AKTAŞ [email protected]

Bazıları hiç rüya görmediğini söyler. Bunu  birkaç  kişiden  , belki daha da fazla,   işitmişimdir.  Sormanın da alemi yok  “ neden  rüya  görmüyorsun” mu diyelim, nerden bilecek. Görmüyorsa  görmüyordur, ya da uyanınca hiçbir şey hatırlamazlardandır.

Rüyalarla ilgili abuk subuk yorumlar içeren  mebzul miktarda kitap var.

Mesela  bir köpekten  kaçtığınızı  görmüşsünüzdür  açın bakın  yorumlara  hem iyi hem kötü hem orta ,bir düzine  birbirine zıt yorum yazılmış. Genellikle gastelerdekiler de böyle  doldurmadır.

İlk ve tek  görülen absürd rüyaları tamam boş geçin de aynı temayı içeren rüyaların üstüste görülmesi  nazar-ı dikkat  celbeder ( bu bana  babamdan kaldı, sık sık söylerdi  bu deyimi, dikkat çeker manasına ).

Öğrenmek istenir neden sürekli aynı rüya görülür diye?

Mesela sıklıkla şunu görürüm: Arabaya binmişim, bir otoparktayım. Geri geri gidiyorum , fren tutmuyor, basıyorum  basıyorum frene  araç durmuyor, arkamızdaki araca çarptık çarpacaz , el frenini bile çekiyorum  gene yok , ama çarpmıyoruz da bir yere.

Sınava çalışamamış olduğumu da sık görürüm. En çok da Tıp 2. Sınıfta nörofizyoloji komitesi yaklaşmış aylardan Kasım. Sınava 1 hafta kalmış. Daha notlara bakmadığım gibi konu da zor,  daha anlaması var.

Bir de koşmak isteyip koşamadığınız, ya da  elinizde  tüfek varken  ateş edemediğiniz rüyalar var mı? Bunlar da  sağolsunlar arada 1 ziyaret eder.

Büyük  psikiyatrist Sigmund  Freud , rüyaları gündelik yaşama bağlıyor , öyle yani. Uyanıkken çözülemeyen  problemleri rüyada çözmek isteyişimizdir  rüyanın ayrıntıları.

Sınav başarısızlığı rüyalarını gerçek hayatta  sınavda başarılı olanlar görürmüş. Freud’un rüya kitabında bu bölüme birkaç sayfa ayırmış sene 1899 kitabın basım yılı. Adam neyle uğraşmış.

 Evvelsi gün bir arkadaşla bayram konuşması yapıyoruz ,söz  lisedeki öğretmenlerimize geldi, 1 tanesine  hiç hakkımı helal  etmem dedi, yazılılardan  iyi aldığı  halde  sınıfta bırakırım diye korkutup  ekstra sözlüye çalıştırmış o öğretmen. Arkadaş şimdi  51 yaşında “ben  hala o günü  rüyamda  görüyorum” dedi. Geçmiş  tabi,Kalmamış ama  yarasından da  kurtulamamış.

Daha basitleri de var: Uçurumdan  düşüyorsunuz rüyada , nedeni de ayağınız yatağın kenarından sarkmışmış ondanmış.  Ayakta  boşluk hissi  uçurum metaforuna  dönüşüyor.

1987 Ağustos’unda  bir hafta  Ankara’da kuzenin dükkanında kasiyer olarak bulunduydum. Yan komşu çok “baba” bir terziydi. Bir öğlen menemen yerken gördüğü rüyayı anlattı : Efendim bu abi rüyasında Brigitte Bardot’u görmüş. “Ulan” demiş rüyasında. “ Benim  Brigitte Bardot” ile  ne işim olur ,bu olsa olsa  rüyadır  “ diyesiymiş. “Olsun” demiş rüya müya  tanışayım bari hatunla “demiş.

Rüya içinde rüya. Öyle bir film vardır. Rüyanın içinde rüyanın içinde rüya. Ben  devam ettiremedim. Kafam karıştı.

Yakınlarda tuhaf  bir rüyam var.Bir  şey yazıyorduk , bir makale . Hatta hastaneden bir arkadaşla yazıyoruz. Bitmedi makale. Tak uyandım. Bir pişmanlık,  bir sıkıntı bende. Daha makaleyi yazıp bitiremeden uyandık. Birkaç dk böyle zorlandım. Makaleyi tamamlayamadığıma canım sıkkın. Kalktım yüzümü  yıkadım.

Birisi ekşi sözlükte  yazmış ,ben de makul buldum. Rüyada ne görüyorsanız  tek tek karakter analizi yapın. Eşyalar, hayvanlar, insanlar, hava koşulları. Hepsinin uyanıkken  yaşadıklarınızla bir bağlantısı var.

Neyse  bir de  şu var : Rüyalar gerçek olsa  seni hergün görürdüm

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Osman 16 Mayıs 2021 / 01:47 Cevapla

hocam, Gala sarayın 3 sene aradan geçmeden şampiyon olması ve bizim bu dönemi katarsak 7 senedir şampiyon olamamamız benim rüyalarımı alt üst ediyor . Adamlar bir golle şampiyonluk kaybediyor ama takmıyorlar bile vala benim rüyalarım gol yememek üzerine..

ihsan 16 Mayıs 2021 / 15:54 Cevapla

rüyasız kalma sen sen ol beyin dalgalarının ürettiği sinyallere inanma sabah olunca gerçek ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana’ diye uyanırsın..Güzel yazı Doktorum tebrikler

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.