Sağlık Bakanı Koca Karabük’te

Son Güncelleme : 15 Şubat 2019 - 12:53

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Karabük Valisi Fuat Gürel’i makamında ziyaret etti. 


Bir dizi ziyaret ve açılış için Karabük’e gelen Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca, Karabük Valiliğini ziyaret etti.

Vali Fuat Gürel ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Koca, şeref defterini imzaladıktan sonra valilik makamına geçti.

Daha sonra Bakan Koca, il protokolü ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşı ilaçsız bırakmak istemediklerini ve fırsatçılık yapanlara göz açtırmayacaklarını söyledi. Koca, Yunanistan’daki H1N1 virüsünün sebep olduğu ölümlerle ilgili de Türkiye’de mevsimsel grip salgını dışında özel bir salgın durumunun olmadığını ifade etti. 


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir dizi ziyaret ve açılış programı için Karabük’e geldi. Valiliği ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, ilaç almakta vatandaşların zorluk yaşadığı iddialarına da yanıt verdi. Fırsatçılık yapanlara göz açtırmayacaklarını vurgulayan Bakan Koca, “Bununla ilgili ben birkaç defa tekrarladım. Özellikle her yıl şubat ayının 15’inde açıklanması gereken, 5 gün sonra yani 19’undan sonra yürürlüğe girmesi gereken bir fiyat güncelleme yapılması gerekiyor. Sektörler bir araya gelip bununla ilgili daha önce her yıl yüzde 70 olarak euro ortalama kuru çarpılarak elde edilen bir değerdi. Biz sektörle konuşarak bundan sonraki yıllar bu yüzde 70’i yüzde 60 çarpan olarak kabul edip ve bunun tebliği de önceki gün yayınlandı. Tebliğ gereği düzenleme devreye girmiş olacak. Bunu fırsata çevirmek isteyen üretici, depocu, eczacıların olduğunu biz sahada müşahede ettik. Bunun dışında ilaçlara da fiyat düzenlemesi yaptık. Biz vatandaşımızı asla ilaçsız bırakmak istemiyoruz. Fırsatçılık yapanlara göz açtırmak istemiyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde bu denetimler devam edecek. Sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Buna rağmen sorun yaşayacak olan vatandaşlarımız mutlaka bize ulaşsın, gereği yapılacak. Bizim ilaç takip sistemimiz var. Herkesin güvendiği ve bilinen üreticiden depocuya ve eczaneye tedarik zincirini takip eden bir sistem. Hem sistem ve hem de sahadaki denetimlerden bunu görebiliyoruz. Karabük’te bu anlamda stokçuluk yapan bir süreci denetimlerde görmedik. Buna rağmen denetimlerimiz sürecek” diye konuştu. 

Yunanistan’da H1N1 virüsünden ölümler 


Yunanistan’da H1N1 virüsünden meydana gelen ölümler hatırlatılarak, Türkiye’de böyle bir salgının olup olmadığı sorusu üzerine Bakan Koca, “Biz de bu anlamda normal mevsimsel grip salgını dışında özel bir salgın durumunun olmadığını ve halk arasında domuz gribi gibi adlandırmalarla yapılan grip salgınının şu an olmadığını, bununla ilgili tedbirlerin alındığını söyleyebilirim” dedi. 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bakanlığın Karabük’teki yatırımlarını aktardı. 


Karabük Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Fahrettin Koca, valilik ziyareti sonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Doğası, tabiatı ve insanıyla ülkemizin en güzel illerinden olan Karabük ziyaretimizi valimizi ve valiliği ziyaretle başladık. Kısa süre içerisinde ilimizin başta sağlık olmak üzere genel değerlendirmesini yapmış olduk.

Bu süreçte sağlık hizmetlerinin seyri, eksiklikleri ve tamamlanması gereken hizmetleri görüştük. Burada özellikle yeni dönemde sağlık yatırımlarının seyri ve yatırımları görüşme fırsatı ile birlikte yapılmış yatırımlara rağmen gelişen ilimizin ihtiyaç duyduğu ve projeye alınması gereken projeleri görüştük. Eğitim araştırma hastanemizin biliyorsunuz ek bina yatırımı söz konusu. Bununla ilgili 150 yatak olarak düşündüğümüz plan ve projelerimiz devam ediyor.

Ayrıca Ovacık İlçemizin entegre hastanemizin planlaması devam etmekte. Çeşitli ilçelerimizdeki aile sağlığı merkezi ve 112 istasyonlarını görüştük. En kısa zamanda hizmete açacağız. Safranbolu bizim için özellikle turizm merkezi olduğundan sağlık turizmi için önem atfettiğimiz bu süreçte bu potansiyeli değerlendirmek istediğimizi aramızda tartıştık. Ayrıca Karabük AK Parti hükumetlerinin yaptığı önemli hamlelerle üniversitesine kavuştu. Üniversite özellikle hizmeti eğitim araştırma hastanemizle birlikte veriyor. Bu eğitim hastanesinin de araştırma hastanesini öğleden sonra birlikte ziyaret etmeyi planladık. Ayrıca bugün yine Karabük için ihtiyacı olan 50 ünitli 734 metrekarelik 38 polikliniği olan ameliyathanesi ve laboratuvarlarıyla hizmete devam eden ağız diş sağlığı hastanemizi açmış olacağız. Yine yoğun bir nüfusun yaşadığını bildiğimiz 5000 evler semt polikliniğinde acil hizmetini açacağız. İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binamız, Yenice Devlet Hastanesi, Eskipazar Entegre Devlet Hastanelerinin de açılışını yapacağız. Karabük’te normalde 1 hastaya 10 dakikada ulaşma oranı yüzde 91 gibi Türkiye ortalamasının üzerinde. Yeni dönemde 8 ambulans daha Karabük’e vermiş olduk. Önümüzdeki süreçte bunların teslimi yapılmış olacak” diye ifade etti. 

 Koca, “belediyelerin hastane hizmeti vermesinin uygun bir yaklaşım tarzı olmaz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belediyelerin hastane hizmeti vermesinin uygun bir yaklaşım tarzı olmadığını ifade etti. 


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinin açılışı sonrası kent merkezinde esnafı ziyaret etti. Daha sonra 5000 Evler Semt Polikliniği Acil Servisinin açılışını yapan Koca, Safranbolu’ya geçerek burada da esnaf ziyaretinde bulundu. Gazetecilerin belediyelerin hastane hizmeti vermesi konusundaki soruları üzerine Bakan Koca, “Belediyelerin hastane hizmeti verebilirliği biliyorsunuz çok uygun bir gördüğümüz yaklaşım tarzı değil. Nadir örnekleri var. Bu nadir örnekleri de biz bakanlık bünyesi hizmetinde devam ettirme taraftarıyız. Bundan böyle sağlık hizmetini verebilecek olan Sağlık Bakanlığı olsun istiyoruz. Bu çerçevede hareket etmek istiyoruz. Sonuçta belediyeler de olsa eskiden izin almak durumundaydı. Ama biz izin almış bir iki örneğin devamından yana değiliz” dedi. 


Karabük’te yapımı tamamlanan sağlık tesislerinin toplu açılışını yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “15 senelik AK Parti hükümetleri döneminde yapılan yatırımlar Cumhuriyet döneminde yapılan yatırımları fersah fersah geçmiştir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.