Ürkmezer, 2018’i Değerlendirdi

Son Güncelleme : 04 Ocak 2019 - 20:00

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer kahvaltıda basınla bir araya gelerek 2018 yılını değerlendirdi.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, düzenlenen kahvaltı programında göreve geldiği günden bu yana yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak anlatarak, “Safranbolu’da hangi faaliyeti yaparsak yapalım huzur ve güvenliğimiz söz konusu değilse hiçbir faaliyet başarılı olamaz” dedi.

Yoğun turist ağırlamasına, yoğun bir sirkülasyon olmasına karşın Safranbolu’nun huzurlu, güvenli, asayiş açısından ziyaret edilebilir bir kent olduğunu ifade eden Ürkmezer; “ Onun için İlçe Emniyet Müdürümüze ve İlçe Jandarma Komutanımıza teşekkür ederim. Soğuk havada nöbet tutan Uzman Çavuş’tan, Polis Memuruna, Safranbolu’ya hizmet eden herkese teşekkür ediyorum. Bu konuda bize Safranbolu halkı da büyük destek veriyor. Bizlerde Safranbolu’nun huzurlu bir kent olması için çalışıyoruz” diye konuştu.

Göreve başladığı dönemde ne yapılırsa beraber yapılacağını belirttiğini ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “İlk günden bu yana Safranbolu’ya neler katabilirize çalıştık. Bugünden geriye baktığımda gerek Kaymakamlık gerek Belediyede her yaştan vatandaşa dokunacak, vatandaşın devletini, belediyesini, yanında hissettiği bir hizmet yürütmeye çalıştık. Mart ayındaki seçimden sonra da belediyeyi devredeceğiz” dedi.

SADEP’le Kapısını Çalmadığımız Hane Bırakmayacağız

Belediye ve Kaymakamlık olarak SADEP projesini başlattıklarını kaydeden Ürkmezer; “ Amacımız bütün vatandaşlarımıza devletin yanlarında olduğunu hissettirmektir. SADEP,  Safranbolu Acil Destek Programıdır. Bunun için özel bir ekipler kurduk. Aile Sosyal Politikalar ile işbirliği yaparak eğitim verdik. İletişim teknikleri, empati eğitimleri verildi. Bizim bütün arkadaşlarımız mahallelere girerek vatandaşla görüştük. 3523 haneye ulaştık. Öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun, Vali Beyin ve benim selamımı iletiyorlar. Ailenin özel bir durumu varsa onu da forma işliyorlar. Kişi engelli olabilir, bir şeye ihtiyacı olabilir. Maddi durumu zayıf olduğu için tamirat ihtiyacı olabilir. Bunları tespit ettikten sonra birim müdürleriyle toplanıp vatandaşlarımızın neye ihtiyacı varsa devletin bütün birimleriyle yardımcı olmaya devam ediyoruz. Okuma yazma bilmeyenlere kurs düzenledik dileyen devam ediyor. Biz vatandaşın sürekli bizim yanlarında olduğumuzu bilmesini istiyoruz. SADEP ile kapısını çalmadığımız hane bırakmayacağız “ şeklinde konuştu.

Yapılan desteklerin yanı sıra acil yardım butonu adıyla yeni bir projeye de başlanacağını belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Belli bir yaş üstü olup kendi işini göremeyen vatandaşlarımızın acil yardım butonuyla belediyemize ulaşması için çalışma yapıyoruz. Nerede hata yapıyorsak temizlik, su, alt yapı, park bahçeler ilgili birim müdürleriyle görüşüp geliştirmeye çalışıyoruz. Bu projemiz bütün Safranbolu’yu kapsayan bir proje.” dedi.

Eğitime Önem Veriyoruz

Geldiği günden bugüne eğitim konusunda da birçok yeniliğe imza atan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Eğitime önem vermeye çalışıyoruz. Yaş ayrımı yapmadan, imkan ayrımı yapmadan bütün çocuklarımızı eşit tutarak, tüm öğrenciler bizim geleceğimiz dedik. Bütün 1. sınıf öğrencilerine yedişerli kitaptan oluşan kitap seti hediye ederek yeni okumaya geçtikleri için tebrik ettik. Öğrencilerin ailelerine ulaşması amacıyla da bir mektup ilettik. Çok olumlu dönüşler oldu. Lise öğrencilerine de Ali Fuat Başgil’in ‘Gençlerle Başbaşa’ kitabını bastırdık. Hayata nasıl bakmaları gerektiğini, devlet, millet, memleket sevgisini geliştiren, küçük ögütlerin olduğu bir kitap. Özel bir önsöz yazdırarak bütün öğrencilerimize ulaştırdık. Biz Safranbolu’da göreve başladıktan sonra fiziki anlamda okulları geliştirmek için Z Kütüphaneler kurduk. Bugün itibariyle 6 Z Kütüphanemiz hazır. Çocuklarımızın rahat bir ortamda satrançla, kitapla, zekâ geliştirici oyunlarla, bilgisayarlarla kendini geliştireceği, kitap paylaşabileceği bir yer. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor, büyük bir destek var. İmkânlarımız geliştikçe bu Z Kütüphane sayısını arttırmayı amaçlıyoruz. Belediye olarak 2 Z Kütüphane için kararı aldık. Z kütüphanelerin yaşayan bir kütüphane olması için de çalışıyoruz.  Geleceğin dili olan kodlama dili eğitimine başladık. Bir proje hazırlandı. Bir okulumuzu örnek okul olarak seçerek ‘Safranbolu’da Gelecek Kodla Gelecek’ projesiyle bir sınıfı tamamıyla kodlama sınıfına dönüştürüyoruz. Bilgisayarından duvarına, zeminine, kodlama materyaline kadar bu proje kapsamında yeniliyoruz. Sadece Safranbolu değil bölgede, özel okullarda bile böyle bir sınıf yok. Amacımız bütün öğrencilerin bunlardan faydalanmalarını sağlamak. Yaklaşık 40 bin kitabı Safranbolu’ya dağıttık. Bütün çocukların kullanımına sunduk. Safranbolu’daki bütün çocuklarımızı sinemayla buluşturduk. Patlamış mısır ikramına kadar yaptık. Kültür Bakanlığımız da bu sene başladı. Genç nesillerin sinemayla, tiyatroyla, müzikle iç içe olması önemli. Ne kadar iyiyi gösterirsek o kadar kötü alışkanlıktan uzak tutmuş oluruz. 17 filmi 12 bin 100 öğrenciye gösterim sağlamışız. Safranbolu Dünya Miras Kenti bu sene 1 milyon 200 bin turist sayısına ulaştı. Safranbolu’daki çocuklarımız Safranbolu’yu ne kadar tanıyor. Özel okul dâhil 4. Sınıf, 8. Sınıf ve 12. sınıf öğrencilerimizi aldık, öğretmenleri ve belediye personelleri olmak üzere aklınıza gelen bütün tarihi yerleri gezdirdik. Bağlar gazozu ve Safranbolu simiti ikram ettik. Bu proje kapsamında 6 bin çocuğa Safranbolu’yu gezdirmiş olduk. Bir çoğu ilk defa böyle bir gezi yaptı. Kendi çocuklarımız burayı bilmiyor. Bunu yerine getirmiş olduk.

Sadece okuma anlamında değil yazma anlamında da çok önemli adımlar atıldığını ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Genç Kalemler projesini başlattık. Çocuklarımıza yazma alışkanlığı kazandırmak amacıyla onların yazılarını gazetelerde görmelerini sağladık. Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde kitap haline getirip okul kütüphanesine yazdıkları yazıları kazandıracağız. Orman teşkilatı ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Kirkille’de orman dikim alanı oluşturduk. İlk başta her öğrenci sonrasında öğretmenler için 1 fidan diktik.” dedi.

Çocuklar ve Fidanlar Büyüyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “‘Çocuklar ve Fidanlar Büyüyor’ projesi kapsamında fidan dikimleri devam ediyor. Orman Bakanlığı da böyle bir proje başlattı. İsmi ise ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ projesi. Fidan dikmeye devam edeceğiz. Proje kapsamında 15 bin fidanlık orman alanı oluşturulmuş oldu. 10 yıl sonra güzel bir orman olarak Safranbolu’ya nefes olacak” şeklinde konuştu.

Müzik Okulu Çocuklarımızın Gözdesi

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Müzik okulu oluşturduk. Yaz başında faaliyete geçti. 225’ in üzerinde çocuğumuz ücretsiz olarak kurs görüyor. Piyanodan kemana, bateriden violensele kurs görüyorlar. Her çocuk ücretsiz olarak bunlardan faydalanabilir. Okullarımız müzik derslerinde de oraya giderek müzik aletleriyle tanışıyor, kendini geliştirme imkanı buluyor. Bana gelen talepler doğrultusunda ivedi olarak 1 tane daha açmamız gerektiğini görüyoruz. Bu çocukların ön planda olması için açılışlarda izliyoruz, izlemeye devam edeceğiz.  Yine, Safranbolu İMKB Güzel Sanatlar Lisesi ekibini düzenlenen bir yarışmada Kaymakamlık olarak desteklediklerini ve 450 okulun katıldığı yarışmada Safranbolu İMKB Güzel Sanatlar Lisemiz Türkiye 1.’si oldu. Çocuklarımız, kendilerine güvenleriyle beraber daha iyi yerlerde olacaklar. Türkiye şampiyonu olarak hem kendilerini hem Safranbolu’nun ismini duyurdular.” dedi.

 “Safranbolu’daki bütün öksüz ve yetim çocuklara kendim kaleme aldığım bir mektup ulaştırdık. Kendilerinin yanlarında olduğumuzu, taleplerinin olup olmadıklarını sorduk. Kimi ziyaret etmemizi istedi kimi bisiklet, uzaktan kumandalı araba istedi. Bütün çocuklarımızın isteklerini tamamladık. Kim olursa olsun biz yanlarındayız.” dedi.

Hayatın Her Alanında SAKEM Var

SAKEM’de her yaşa hitap eden kursların devam ettiğini 200 branşta 468 kurs faaliyetini yürütüldüğünü, Whatsapp ihbar hattı ile de bizzat kendinin ilgilendiğini ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer , “Bize gelen bütün başvuruları bizzat ben alıyorum. 1288 gönderiyi inceliyorum. Çözüm için gerekli birimi hareket geçirip yapılan hizmetin fotoğraflarını istiyorum. Vatandaş ne getirirse getirsin çözüyoruz diye bir şey yok. Bazen şahsi veya bizi aşan istekler de oluyor.” dedi.

Vatandaşlarımızla İç İçeyiz

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer konuşmasına şöyle devam etti; “Vatandaşa dokunan herşey karşılığını buluyor. Her pazartesi 2’de halk toplantılarımız var. 950 vatandaşımız toplantıya gelmiş, talepleri dinlenmiştir. Yapılabilecek şeyler resmi yazışmaya dökülüyor. Çözümün ardından vatandaşlarımızı da bu konuda bilgilendiriyoruz. 2 farklı noktaya engelsiz yaşam amacıyla akülü şarj istasyonu kurduk. Engelli vatandaşlarımız da kullanıyor bazen onları ziyaret ediyoruz. Yine genç bir hemşerimize akülü araç hediye ettik. Talebi olanların araçlarını alıp tamir ettiriyoruz. Bununla birlikte ‘Dünya Miras Kenti Çocukları Safranbolu’da Buluşuyor’ çerçevesinde Bulgaristan’dan Romanya’ya kadar bir çok ülkeden Dünya Miras Kenti çocuklarını ağırladık. Safranbolu’yu tanıttık.

Safranbolu Kıtırı Operasyon Bölgesinde

Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezinde üretilen, ilçemizde ve fuarlarda büyük beğeni toplayan Safranbolu Kıtırının  özel bir paketle SAKEM’deki çalışanlarımız, şehit annelerimiz, eşim de dahil olmak üzere paket yaptıklarını ve Doğrudan operasyon bölgesindeki askerimize ulaşacak şekilde birliklere gönderdiklerini ifade eden Ürkmezer; “ Öyle bir şey oldu ki o operasyonu yöneten komutan şuan bizden kıtır alıyor, düzenli olarak gönderiyoruz ve bu bizi mutlu ediyor” dedi.

İyi Günde de Kötü Günde de Vatandaşımızın Yanındayız

Bütün her yaştan vatandaşın yanında olduklarını ifade eden Ürkmezer, ‘Hoş Geldin Bebek’ projesi kapsamında hazırlattığımız paketleri yeni doğan bebek ailelerine hediye ediyoruz. Amacımız vatandaşımızın devletin yanında olduğunu hissetmesi, bir ve beraber olduğumuzu hissettirmektir. Evlenen çiftlere de hediyemiz var. Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye ediyoruz. Ayrıca yeni doğan bebek ailelerine hediye ediyoruz. Maddi ve manevi anlamda da çocuklarımızın yanında olduğunu hissettirmeye devam ediyoruz. Hastane ziyaretlerimiz de düzenli olarak devam ediyor. Taziye ziyaretlerimiz var. Nasıl doğan, okuyan, evlenen olduğu gibi ölümde hayatın gerçeği. 250 cenaze evine ulaşmışız. Onları ziyaret ediyoruz. Maksat yanlarında olduğumuzu göstermek. Taziye ziyaretlerine pide ve ayran ikramımızla gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Turizm ve Restorasyon Bizim İçin Önemli

Safranbolu’da turizm ve restorasyon çalışmaları çok önemli olduğunu belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Akçasu Kanyonu projesini tamamladık. Bu proje bitmiş bir projeydi. Yatırım ölü noktadaydı. Yeniden düzenledik, Valimize ve BAKKA’ya anlattık. Nisan ayı içinde faaliyete soktuk. Evlerin değerini arttırmış olduk. Hakkımız olan 1 milyon TL’de Safranbolu’da kaldı. Akçasu ile ilgili projelerimiz devam ediyor. 17 evin restorasyonu konusunda destek aldık. 15 tanesinin projesi tamamlandı ve ödemelerini Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı. 17 evin projesini tamamlamış oluyoruz. Bunlara da kaynak bulunduğunda çalışmalar başlayacaktır. ‘Tarihi Çarşıdaki Dükkânlar Gün Yüzüne Çıkıyor’ projesiyle 67 dükkanı restore edeceğiz. Projelerimizi aldık, güncelledik onun süreci devam ediyor. 1 milyon liralık projeyle aslına uygun şekilde restore etmiş olacağız. Yeni itfaiye binamızı açtık. Daha modern ortamlarda faaliyete devam ediyor. Restorasyon projeleri devam edecek. Yine Tarihi Çarşı bölgesinde 6.5 km arnavut kaldırımı ve taş duvar imalatını koruma kurulu onayıyla yaptık ” dedi.

Yeni Spor Alanları

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Spor Toto Teşkilat Başkanı olduğu dönemde Safranbolu’ya 4 saha, 1 kapalı spor salonu yapılması için destek alındığını ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer, “Esentepe Mahallesi’ndeki basketbol ve futbol sahası kullanıma hazır. Tenis kortu ve her yerde olmayan yeni nesil kapalı spor salonu Barış Mahallesi’nde başlayacak. Basketbol sahası ve tenis kortuyla beraber o alanı spor alanına çevirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

 Orucumuzu Vatandaşlarımızla Birlikte Açtık

Her Ramazan olduğu gibi Mahalle İftarlarının devem ettiğini hatırlatan Ürkmezer; “ Burada da amacımız eski mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini yarınlara taşınmak, çocuklarımıza miras bırakmak. 2018 yılı Ramazan ayında da programlarımız devam etti. Kimseyi iftar programına bağış yapması için zorlamadık. Ramazan ayında 46 bin 600 kişiye iftar verdik. Bu seneki iftarı biz bağış alarak değil tamamıyla belediye bütçesinden yaptık. Bağış yapmak isteyen vatandaşlarımızda paralarını yatırdı.” dedi.

Festival Alanında Tek Olmayı Sürdürüyor

 Ürkmezer konuşmasına şöyle devam etti; Bu yıl güzel ve uluslar arası alanda adından söz ettiren bir festivali geride bıraktık. Türk sinemasının duayenlerini, önemli karakterlerini ağırladık. Ünlü isimler konserler verdi. Gerçekleştirilen konferans ve panellerle Safranbolu’yu anlattık. Daha pek çok etkinlikle Altın Safran Film Festivalinin tamamladık. 20’ncisiyle ilgili toplantıları yapmaya başladık ve devam ediyoruz.  Yeni belediye başkanına bir noktaya getirip teslim edeceğiz.

Altı Yapı Çalışmaları Devam Ediyor

Alt yapı çalışmaları devam ettiğini belirten Ürkmezer; “ Asfalt, temizlik, parke taşı zaten belediyenin sorumluluğunda olan işlerdir. Amacımız gönüllere giden taşları döşemekti.  34 km asfaltı tamamladık. Köy sınırları içinde de 30 km yol yaptık. 16 bin km parke taşı döşedik” dedi.

Mali durumla ilgili de kısa bir bilgi veren Ürkmezer, “8 milyon 136 bin 427 TL kamu borcunun, 6 milyon 293 bin 109 TL piyasa borcunu ödendiğini,  9 milyon 783 bin 258 TL de yatırım yapıldığını ” söyledi.

Millet Kıraathanesi Çok Yakında Safranbolu Halkının Hizmetinde

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer, “Millet kıraathanemiz tamamlandı. Vatandaşın kullanımına açacağız. Açılışa hazır hale getirdik. Safranbolu’ya güzel bir millet parkı yapacağız. Yerimiz hazır yaklaşık 20 dönüm. İnşallah kaynak bulursak olmadı yeni gelen başkana teslim edeceğiz. Projede görseller önem verdik. Spor alanlarından çocuk oyun parkına, engelli parkından mini anfi tiyatroya, Türkiye şeklindeki süs havuzundan gece pazarına kadar her şeyi düşündük. Sıfır atık projesini başlattık. Daha yaşanılır bir çevre için çalışmalarımız devam ediyor. Geri dönüşüm konteynırı dağıttık.

Sıfır Atık Projesi Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından projelendirilen ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Değerli Eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından himayesinde ‘Sıfır Atık’ projesi faaliyete geçirildi. Buradaki amaç, daha yaşanılır bir4 çevre için sıfır atık sağlamak. Bu kapsamda Safranbolu Belediyesi temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından 770 litrelik 50 adet geri dönüşüm konteynırı dağıtıldı. Yine 100 adet geri dönüşüm konteynırı da mahalle ve ana caddelere konuldu. Kamu kurumlarımıza da 40 adet atık pil kutusu, 55 adet geri dönüşüm kumbarasını da koyarak geri dönüşüme katkı sağlamış olacağız. Proje Koordinasyon birimimizin geliştirdiği proje ile 10 bin 230 öğrenciye eğitimler verilecek. Atıklardan neler üretebiliriz gibi konular çocuklara anlatılacak.  Bununla birlikte,  SAKEM’de de atıklarla ilgili kurslarımız devam ediyor. Poşette artık ücretli oldu biz meydan da her hafta düzenli olarak 5 plastik şişe getirene bez çanta, file hediye edeceğiz. Sakemde file kursu başladı. Bez cantalarimiz hazır.  Amaç atıkları da kazanmak büyük şişe getirene amaç şişeleri toplamak o bilinci sağlamak. İşkur aracılığıyla sakemde kursu açtık vatandaşa dağıtıp personele satacağız. Haftaya dağıtıma başlıyoruz.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer konuşmasını, “Poşetler artık ücretli oldu. Biz meydan da her hafta düzenli olarak 5 plastik şişe getirene bez çanta, file hediye edeceğiz. İŞKUR aracılığıyla SAKEM’de file kursu başladı. Bez çantalarımız hazır.  Amacımız atıkları da kazanmak, o bilinci sağlamak. Haftaya dağıtıma başlıyoruz.  Ben bu vesile ile yıl boyunca Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaları vatandaşlara doğru ve ivedi bir şekilde ileten, davetlerimize icabet ederek bizleri yalnız bırakmayan Karabük ve Safranbolu’da görev yapan siz değerli Basın Mensuplarımıza teşekkür ediyorum” diyerek noktaladı. 

Ürkmezer, toplantının ardından Basın Mensupları ile bir süre daha sohbet ettikten sonra çeşitli hediyeler verdi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.