Safranbolu, Yeni Türkü İle Coştu..

Son Güncelleme : 20 Mayıs 2019 - 11:56


Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramımız 100. yılını kutlama etkinlikleri kapsamında Safranbolu Belediyesi Başkanlığınca organize edilen “Gençlik Şöleni” konserini bu yıl Yeni Türkü coşturdu


Safranbolu Misaki Milli meydanını hınca hınç dolduran vatandaşları ‘telli telli şu telli turna’ şarkılarıyla coşturan müziğin efsane grubu (Türkiye’nin The Beatle’s grubu) YENİ TÜRKÜ konseri ile akşam bayram son buldu.


Bayramımız Turnaların özgürlüğü ve umuduyla diye bende YENİ TÜRKÜ’nün solisti, Grubun Süper BABA imajı ve Masal okumasa ’da şarkı söyleyen Derya KÖROĞLU ile iki dakika da olsa tanışma fırsatı yakaladığı an Karabük Gündem adına kısa ve öz soru cevap röportajı yaptım

Yeni Türkü’nün, 1977 yılında Derya Köroğlu, Zerrin Yaşar ve Selim Atakan’ın Ankara’da kurduğu müzik topluluğu olduğunu öğrendim.

Topluluğun isim babalığını şair ve yazar Yaşar Miraç yapmış, Yeni Türkü, sadece Yaşar Miraç’ın 1979’da Nisan-Mayıs-Haziran aylarında çıkan edebiyat dergisi değil, ayrıca halk türkülerinin yeniden yorumlanmasına dayanan Güney Amerika orijinli bir müzik akımı olduğunu da öğrendim.

Bildiğimiz kadarı ile bu akımın dünyadaki temsilciliğini Şilili topluluk Inti Illimani yapmıştı.


1979’da ilk albümü Buğdayın Türküsü’nü çıkaran grup 10 stüdyo albümü, 2 film müziği albümü, 2 de konser albümü yayınladı.


Yıllar içinde Eftal Küçük, Tuncer Tercan, Cengiz Onural,Fuat Oburoğlu, Murat Buketgibi önemli müzisyenleri barındıran grubun kuruluşundan bu yana her zaman kadroda bulunan tek elemanı Derya Köroğlu olmuş….

YENİ TÜRKÜ’NÜN SOLİSTİ DERYA KÖROĞLU İLE KISA SORU-CEVAP

Aslı Eren – Safranbolu’muza hoş geldiniz, Sayın Köroğlu, Bayramımızın 100. yılını kutladık burada sizinle birlikte. Biz çok mutlu olduk, keyifli zaman geçirdik sizinle. Sizin düşünceleriniz de alabilir miyiz,

Derya Köroğlu; – Biz de buraya gelmekten özellikle çok mutlu olduk. Bu bölgenin topraklarda başladı istiklal Savaşı, Atamızın yoluna daha da yakın geldik.(Dışarıdan gelenler için Samsun’a yakınlığımız Atamıza yakın olma vurgusunu hiç de düşünmemiştim.)

Aslı Eren – Safranbolu hem özgür yanı olan hem de muhafazakâr bir bölge. Kozmopolit bir yer. Sizin de bakış açınızın böyle olduğunuzu biliyordum. Sizin için daha bir yakın burası değil mi?

Derya Köroğlu; – Evet aynen. Hayata bakış açımız ve yaşam tarzımız hem geleneksel hem evrensel. Geleneklerimize bağlı kalarak ileri görüşlü olmak gerekir. Zaten bunu müziğimize de yansıtıyoruz.

Aslı Eren; – Türk ritim, makam ve enstrümanlar ile armonize ederek müzik yapıyorsunuz?


Derya Köroğlu; Evet dünyaya açılıyoruz. Müzik hangi dilde hangi ülke de çalınırsa çalınsın evrenselliği ve geleneği taşıması bizim için çok önemli. Bizde bundan yana çalışıyoruz.

Temmuz 1997’da Derya Köroğlu, Yeni Türkü’nün yeni elemanlarla yoluna devam edeceğini açıklamıştı. Klasik kemençeye Furkan Bilgi, uda Fatih Ahıskalı, üflemelilere Yahya Dai, perküsyona ise Murat Özbey dahil oldu. Öte yandan halihazırda grup ile konserlerde çalışan sanatçılar grup elemanlığına yükseltildiler. Böylece grubun yeni kadrosunda 1990’dan beridir grubun konserlerinde de çalışmış klavyeci Erkin Hadımoğlu, 1994’ten beri konserlerde bas gitar çalan Raci Pişmişoğlu, 1995’ten beri gruba konserlerde davul çalan Erdinç Şenol da yer almıştı.

Türkiye’de yılda ellinin üzerinde konser veren Yeni Türkü, ABD’nin otuz iki eyaletinde 100den fazla konser vermiş.

Bu dönemde grup eski kayıtlarını “Koleksiyon” adıyla yayınlamaya başlamış ve 2003’te Koleksiyon, 2004’te Koleksiyon 2, 2006’da Koleksiyon 3 piyasaya sürülmüş.


Bu bilgileri aldıktan sonra tekrar teşekkür ettik ve “ Sayın Köroğlu, güzel bir konser oldu, tekrar Safranbolu’ya/Karabük’e bekleriz inşallah dedik, ‘Hay hay her zaman’ yanıtını aldık.

Safranbolu’da YENİ TÜRKÜ grubu geldi yılların tozunu aldı ve gitti.
Güzel bir 19 Mayıs akşamıydı..
Nice Güzel 100.Yıllara Cumhuriyet…
Nice güzel konserlere YENİ TÜRKÜ..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Aslı Eren