Birinci Down Akademi Çalıştayı Başladı

AİLE-SAĞLIK, EĞİTİM, FLAŞ HABER

EĞİTİMDE, DEVLET-ÖZEL FARKI

Son Güncelleme : 03 Ocak 2019 - 14:16


       Devlet Okulları ile Özel okullar arasındaki fark MEB’in raporuna yansıdı. LGS’ de devlet okulu öğrencilerinin puan ortalaması 339,Özel okul öğrencilerinin ise 380 oldu.

      Devlet okullarından mezun olanların büyük bir bölümü, İmam hatip ve meslek lisesine, Özel okullardan mezun olanlar ise Fen ve Anadolu liselerine yerleşti.

      Milli Eğitim Bakanlığının Liselere Geçiş Sınavına (LGS) ilişkin değerlendirme raporu yayınlandı. Rapora göre özellikle Matematik ve fen bilgisi testindeki soruları doğru yanıtlamakta zorluk çeken öğrenciler,

     Bu iki alandaki 40 sorudan yalnızca 20’sini doğru yanıtladı. Öğrencilerin büyük bölümünün “ Boş“ bıraktığı matematik sınavındaki başarısızlığı bakanlık, sınav süresinin yetersizliği ile ilişkilendirdi.

     Öğrenciler ortalama olarak bu alandaki 20 sorudan 6.99’unu yanıtlayabildi. Soru sayısı 10olan Testlerde adaylar ortalama T.C.İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük testinde 9.26,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde ise 9.72 doğru yaptı.

      Okullar arasındaki eşitsizlik, LGS’ deki başarı oranlarına da yansıdı. Buna göre,Devlet okullarından mezun olan ve liseye yerleşen öğrencilerin sınav puan ortalaması 339,94 oldu. Özel okul öğrencilerinin ise 380,55’e ulaştı.

      Raporda. Velilerinin eğitim düzeyleri yüksek olan öğrencilerin sınav puanlarının arttığı belirlendi. Anne eğitim düzeyi ilkokul olan öğrenciler ile Lisansüstü olan öğrencilerin sınav sonuçları arasında 60 puanlık fark oldu.

     Bana göre bu rapordan çıkan acı sonuç; Öğrencilerimize Matematik ve Fen öğretmekte başarısız olduğumuzdur.

 Devlet Okullarımızda boş geçen dersler ücretli öğretmenlerle dolduruluyor. Devlette kadrolu istihdam sağlanırsa, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal durumları düzeltilirse, Devlet ve Özel arasındaki fark kapanabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Karabük Gündem Yazarı