Birinci Down Akademi Çalıştayı Başladı

AİLE-SAĞLIK, EĞİTİM, FLAŞ HABER

“1 Dakika İçin Harekete Geçin”

Son Güncelleme : 10 Mayıs 2016 - 23:09

24

Karabük Üniversitesi ile Türk Kızılayı Genel Başkanlığı ve Türk Kızılayı Karabük Şubesi işbirliği ile üç yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen kan bağışı etkinliği bugün “1 Dakika İçin Harekete Geçin” sloganıyla ve 2123 ünite hedefi ile başladı.

Üniversitenin Kızılay Öğrenci Kulübü başta olmak üzere tüm öğrenci kulüp ve topluluklarının aktif rol aldıkları “2123 Kan Bağışı Kampanyası” sabah 09:00 itibariyle Gökşen M. Yücel Kapalı Spor Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın da kan vermesi ile başladı.

KBÜ’den 3 yılda 12 bin ünite kan

Etkinliğin açılışından önce Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kılık ve Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanı Mehmet Ulukaya, Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kılık “Sosyal sorumluk adına 3 yıldır Karabük Üniversitesi ile beraber 12 bin ünite üzerinde kan bağışında bulunuldu. Bu gün de bu kampanya ile kendi rekorunuzu egale etmenizi bekliyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ise “Toplumu bilinçlendirmek adına güzel işler yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Öğrencilerimize bu bilinci aşılayarak onların üniversite sonrasındaki yaşamlarında da sosyal sorumluluk sahibi, insanlığa faydalı bireyler olmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

Makam ziyaretinin ardından Üniversitenin Gökşen M. Yücel Kapalı Spor Salonu’nda devam eden “2123 Ünite Kan Bağışı Kampanyası”nın açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kılık’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Genel Sekreter Av. Yaşar Alpay, Türk Kızılayı Karabük Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Serkan Kahveci, Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Kalender, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kılık konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kızılay milletimizin en güzide kurumlarından bir tanesi olup 148 yıldır hizmet vermektedir. Geleneksel vazifelerimizden bir tanesi de kandır. Bu konuyla alakalı 3300 kişilik dev bir ordu çalışmaktadır. Türkiye’de 1250 hastaneye 7 gün 24 saat yağmur, çamur demeden güvenli kan temin etmeye çalışıyoruz. Buradaki en büyük gücümüz kıymetli gençlerimiz ve bağışçılarımızdır. Türk Kızılayı olarak şükranlarımızı arz ediyoruz. Biz büyük bir millet, devlet ve topluluğuz. Bize de büyük işler yapmak yaraşır. Karabük Üniversitemiz gibi 9 yaşındaki bir üniversite olarak Türkiye’deki 81 vilayete fark atarak güzel bir rekora imza atacaksınız. Türk Kızılayı olarak her zaman yanınızdayız. Memleketimizde yılda 2 milyon 600 bin ünite kana ihtiyacımız var. Bunun yanında 2017 yılı sonuna kadar kendi kan endüstrimiz, plazma fraksinasyon fabrikasını kuracağız. Dışarıya yapmış olduğumuz yaklaşık 1 milyar liralık ödemeyi bundan sonra yapmayacağız ve kan ürünlerimizi kendimiz üreteceğiz. Bunun için kan bağışı oranımızı artırmamız gerekiyor, bu konuda biz gençlere güveniyoruz. 18 yaşını tamamlamış 65 yaşına kadar olan her sağlıklı bireyler içerisinde erkekler yılda 4, kadınlar ise yılda 3 kez kanlarını bağışlayabilirler. Kan içimizden kopan bir candır ama biz verdikçe yenilenir. Kan verdikçe artan bir şeydir. Üstelik sıhhate de çok faydalıdır. Bir ünite kan verildiğinde bu 3 kişiye can olmaktadır. Bu güzel etkinliği organize eden Karabük Üniversitesi ve Kızılay Öğrenci Kulübü yönetimine, destekleyicilerine, kan bağışında bulunan gönüllü bağışçılara şükranlarımı arz ediyorum. Sağ olun, var olun, can olun.”

Karabük Üniversitesi Kızılay Öğrenci Kulübü Başkanı Ramazan Yüksek de Sosyal sorumluluk projelerinde sınır tanımayan, fedakarlıktan ödün vermeyen Üniversitemizin kıymetli öğrencileri” diyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Türk Kızılayı sadece Karabük Üniversitesi’nde değil tüm dünyada kan konusunda saygın bir kimlikle anılmak amacıyla, her türlü alt yapı, eğitim araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaparak bu kapsamda ulusal ve uluslararası ilişkilerini geliştirmektedir. Kızılay’ın kan bağışı alanında asıl amacı gönüllü ve sürekli kan bağışı anlayışını toplumun her kesimine yaymak, eğitsel ve uygulamaya dönük faaliyetlerde bulunarak toplumun ihtiyacı olan kanı, çağın gerektirdiği teknolojik olanaklardan faydalanarak, nitelikli, güvenli ve uluslararası standartlarda toplamaktır. Toplum sağlığı açısından test etmek, bileşenlerine ayırarak saklamak, en güvenli koşullarda alınan kanların hasta yataklarında bir kana ihtiyacı olan insanlarımıza ulaştırmayı hedeflemekteyiz.”

Gün boyu süren etkinlikte; 48 sedye, 7 doktor masası, 24 flebotomist ile 7 doktor, 7 kayıt görevlisi, 7 hemşire ve 150 öğrenci kulüp üyesi kan bağışı kampanyası için hizmet verdi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.