1 Nisan Sabahına…

Son Güncelleme : 16 Ocak 2019 - 17:12
Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı

Şakası ile bilinir 1 Nisan günü ve o gün Türkiye’de, Karabük  ve ilçelerin de Belediye Başkan adayları belli olacak.

Bugünden itibaren sıkı, ummalı bir çalışma başlayacak siyasi partilerde ve en çok sesini duyuran en çok kitleye ulaşan ve gönüllere giren ipi göğüsleyecek.

Karabük kamuoyunda genel bir düşünce hakim, seçim Ak parti adayı Burhanettin Uysal ile MHP adayı mevcut Başkan Rafet Vergili arasında geçer diye..

Anca sürpriz yaşanmaz mı?

Örneğin CHP adayı çok iddialı bu seçimlerde ve “insanlar Genel ve yerel baskıdan yorulmuşlar o İnsanların cevabı, patlaması boş sandıklara olacak. Sandıklar açıldığında göreceksiniz”  söylemi ile kendilerini önde görmeleri etkileyici. Yine, Saadet parti adayının “Belediyecilik Teknik elemanın işidir ve hak için halka yapılır görüşünde olanlar bu kez SP diyecektir” yaklaşımı çok çarpıcı…

İYİ parti biz yazımızı hazırlarken sürpriz bir iki isim üzerinde duruyordu eğer Karabük merkez ve Safranbolu için bizim kulağımıza gelen isimler ile yola çıkılırsa çadırın karışacağı kesin..

Yine de gerçek anketi 15-25 Şubat arası yapmak gerek. İnsanlar o tarihlerde şekillenir ve partililer ondan sonra kararsız oylara yönelirler.

2014 Belediye seçimlerine göre Karabük’te;  Milliyetçi Hareket Partisi. 34 463. , AK Parti  28444., Cumhuriyet Halk Partisi. 1738., Saadet Partisi. 1444.,  Büyük Birlik Partisi. 217…. Bağımsız Türkiye Partisi. 138. Şeklinde oyları o günün şartlarına göre bölüşmüşlerdi

2019 seçimleri öncesi ise Karabük merkez de  93 bine yakın oy var ve bu  oyun tahminen %10 geçersiz ve oy kullanmayanlar da düşünüldüğünde, 80-83 bin oy kullanımı olur ki İşte bu 80 bin oyun içinden kim ne kadar çeker/alır oyları ve 1 nisan günü ‘Belediye başkanıyım’ der!..

2014 seçimlerinde kazanma barajı 32 bin ila 34 bin arasındaydı bu seçimlerde bu baraj 26-28 binlere düşer deniyor ancak sürpriz bekleyip 35-37 bin alarak seçimi kapatacak partinin de olacağı iddia ediliyor.

Kısacası seçim toto/tahminler  başladı..

Biz yukarıda da yazdık, bugünden bu rakamları konuşmak afaki olabilir Şubat ayının ortalarında yani takriben 25-30 gün sonra iş şekillenmeye başlar ve artık kararsız oylar üzerine projeler geliştirilir…O zaman parti oranları konusunda da üç aşağı beş yukarı fikirler bizde  sunabilirsiniz..

Karabük Gündem  her seçimden önce yaptığı tahminleri yüzde oranı yüksek  tutturmuştur, bu seçimler de Mart ayının ilk haftalarında tahminlerimizi yaparız.

Tabi, bazı partiler bugünden yapılan hatalarını o gün ‘şapka düştü kel göründü’ misali hazmedebilecek mi? 

Yine yazalım. Yine yazalım…1 Nisan günü ‘ana ben ne ettim’diyenler olacaktır.

Aday belirlemeden tutun da ittifak çıkışlarına kadar yapılan yanlışlar masaya yatırılacaktır

Biz bugünden, 1 Nisan şakasına hazırlanın. Zira bugünden görünen bu seçimlerin, Şaka gibi bir seçim olacağına inanıyoruz..

İlçeler de adaylar beli oldu ve yarış başladı.

Bizim en çok dikkatimizi çeken İlçe SAFRANBOLU.

Dünya miras kenti adeta Türkiye’nin de bir kopyası oluyor. Çıkan yüzde sonuçlar Türkiye genel sonuçları ile %90-95 aynı düzeyde oluyor.

Safranbolu’da 3 İlçe başkanı  partisinden aday oldu. 

Dikkat edin 3 ilçe başkanı, AK Partiden Ali kaya ilçe Başkanıyken istifa etti ve aday oldu,

CHP den Elif Köse İlçe Başkanıyken istifa etti aday oldu ve İYİ parti den Sebahattin Uzun da son dakika adayı deniyor ?..

Bir MHP den Fatma Danışman partisinden direk aday gösterilen isim.

Şimdi 1 Nisan günü ilçe başkanıyken aday olup kazanan tahlillerini iyi yapmış kişi olarak tarihe geçecektir..

Peki İlçe başkanıyken tutup aday olan ve kaybeden diğer 2 kişi nasıl hesap verecek ?

Kaybeden 2 partinin parti tabanı, Genel merkezi sormaz mı (?), ‘Siz ilçe Başkanıyken aday oldunuz ne güvendiniz de çıktınız, demek ki ilçe başkanıyken iyi bir örgütlenme yapamamışsınız? ‘ demezler mi.

Safranbolu’da 3 Parti ilçe başkanı Belediye başkanlığı için kolları sıvadı ve kazananın haklı kaybedenlerin ise haksız olacağı bir süre içine girdiler..

Yenice’de ise kıyasıya seçim yarışı olacağı kesin. Ak parti adayı Çoşkun Güven, CHP adayı Sabri Cebecik, MHP adayı Zeki Çaylı arasında kıyasıya bir yarış olacağı şimdiden gözleniyor.

Eskipazar’da ise Ak parti  Mustafa Yarkan ismi ile bir adım öne geçti ancak MHP  adayı zorlayacaktır görüşü de dillendiriliyor..

Eflani ve Ovacık ve Yortan beldesinde  ise bugünden, durum değişmez görüşü hakim…

Karabük artık seçim havasına girdi.

1 Nisan şakalarını bakalım kimler yapacak..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.