Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

100.YIL COŞKUSUNU VATANDAŞLAR KARABÜK STADYUMUNDA YAŞADI

Karabük’te Cumhuriyetin 100.yıl coşkusu

Karabük’te Cumhuriyetin 100.yıl coşkusu 100 etkinlik ile kutlanmaya devam ederken bugün Valilik makamında tebrik at kabulü sonrası stadyumda gerçekleşen törene vatandaşların katılımı ile devam etti.

Valilik Makamında düzenlenen Tebrikat Töreninde Vali Mustafa Yavuz, Cumhuriyetimizin 100.Yılı münasebetiyle tebrikleri kabul etti.

Törende, Vali Mustafa Yavuz; Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Keskin, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Duran, Vali Yardımcıları Muhittin Gürel, Erol Özkan ve Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, İl Jandarma Komutanı J. Albay İsmail Gökcek, Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Albay Yusuf Küçük Başol, Emniyet ve Jandarma Mensupları, Bakanlıkların il teşkilatındaki amir, başkan ve müdürlerinin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, siyasi parti il başkanlarının ve vatandaşların tebriklerini kabul etti.

Yıllar öncesi etkinliklerin tekrar yaşandığı stadyumda ise minik öğrencilerin gösterileri ile jandarma komandoları ayrı dikkat çekerken Vatandaşların ilgisi de takdir topladı.

Karabük Valisi Mustafa Yavuz’un makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan 29 Ekim törenleri Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadyumu’nda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Vali Yavuz ve Belediye Başkanı Rafet Vergili, stadı tıklım tıklım dolduran vatandaşların bayramını kutladı.

Törende konuşan Vali Yavuz, ” Çok Kiymetli Milletvekillerimiz, Saygıdeğer Belediye Baskanimiz, Degerli Cumhuriyet Bassavcimiz, Kiymetli Mesai Arkadaslarim, Sevgili Ögrenciler, Saygideger Ögretmenler, Kiymetli Karabüklü Vatandaslarim, Basinimizin Degerli Mensuplari, Sizleri sahsim ve Valiligim adina sevgi ve saygiyla selamliyorum. Biz Türkler, ayak bastigimiz her cografyay! ihya etmis, her dilden ve dinden insani tek bayrak altinda toplamis bir milletiz. Kanimiz ve alin terimizle suladigimiz topragi, vatan yapan, tarihin higbir döneminde boyunduruk altinda yasamayan bir milletiz. Böylesine kadim bir millete yakisan, onun tabiat ve siarina en uygun idare seklinin adi süphesiz Cumhuriyettir.” dedi

Konuşmasına “Teminati birlik ve beraberligimiz olan 100 yasindaki Cumhuriyetimi: dünya durdukça var olacagina olan inancim tamdir. Milletimiz, Devletimiz, Cumhuriyetimiz, sonsuza kadar var olsun.

Bayramimiz kutlu olsun!

Cumhuriyetimizin ilk asrin da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk basta oln üzere, Istiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kurulmasına öncü eden ecdadımızı tazimle yâd ediyorum.

Vatani, Bayragi ve bagimsizligi uğruna şehadet şerbetini içen şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle aniyorum Ruhlari sâd olsun…” diye devam eden Vali Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Değerli Karabüklüler,


Bati Karadeniz’in Kalbi, Cumhuriyet Kenti Karabük’te, gecmisimizden aldigimiz gücle, gelecegi insa etmek için hep birlikte yürüyor olmak ziyadesiyle gurur verici. Karabük, “Türkiye Yüzyil” vizyonunun insasin da, basta demir ve celik olmak üzere birçok sektörde ülke ekonomisine katki saglamaktadir. Cumhuriyetimizin 100. yilinda, kentimiz, üretimdeki tüm sektörleri ile devletimizin yükselen gücüne güç katmaya devam edecektir. Birlik ve beraberlik içinde, daha güclü ve daha müreffeh bir Türkiye’nin insası için siz değerli hemşehrilerimize ve yürüyeceğimiz yola olan inancimiz tamdır.

Kiymetli Katilimcilar,
Türkiye Cumhuriyeti, “Cani, canani, bütün varimi alsin da Hüda / Etmesin tek vatanimdan beni dünyada cüda.” diyerek mücadele eden, asil ruhla kurulmus yüce bir devlettir. Atatürk’ün cok uzun zamandan beri uğrunda savaştığı ve kendi deyimiyle “milli bir sır” gibi sakladiği Cumhuriyet kolay kurulmamistir. Bu Cumhuriyet, elleri kınali, vatani için göğsünü siper eden, gençligine doyamayan Kinali Hasanlarla kuruldu.

  • Bu Cumhuriyet, ekmeğini, asini, bugdayini cepheye yollayip; aç kalmay göze
    alan köylülerle kuruldu.
  • Bu Cumhuriyet, , bebeginin üzerindeki örtüyü alip, islanmasin diye cephanelerin üstüne örten Serife Bacilarla kuruldu.
  • Bu Cumhuriyet, yüzlerce kiloluk mermiyi sirtinda tasiyan Seyit Onbasilarla kuruldu.
  • Bu Cumhuriyet, dil, düsünce, etnik kimlik, mezhep ayrimina düsmeyen, Türk
    Milletince kuruldu. Minnettariz…

İnandilar ve yokluklar icinde bizlere bir Devlet, bir Cumhuriyet armagan ettiler. Yokluklar, zorluklar ve imkânsizliklar, milletin önünde engel olmadi. Bugün de engel degil, yarin da engel olamayacak!

“Pencereden baktığınizda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, birileri bu günlerin bedelini dedigi içindir.”
İfadesinde belirtildiği gibi, bedel diyen milli ruh, milli şuur, milli durusun yenemeyeceği düşman, asamayacagi engel yoktur.

Kiymetli Katilimcilar,
600 yillik bir cihan devletinin mirasi üzerinde yükselen, “Asirlik Cumhuriyet Çinari” ile birlikte hizla büyümekteyiz. Ozellikle son yillarda, kimsenin hayal dahi edemeyecegi dev projeleri hayata gecirerek, dünyanin en gülü ülkeleri arasinda söz sahibi olan bir Türkiye var.Tam da bu noktada; devletimizin gülü durus ve ilerleyisi, yasadigimiz kritik cografyanin siyasi ve stratejik degeri, mazide oldugu gibi bugün de karsimiza, iç ve dis düsmanlari cikarmaktadir.

Özellikle, 15 Temmuz 2016 tarihinde, içerideki ve disaridaki düsmanlar tarafindan planlanan hain darbe girisimi, sokaklara dökülerek, tanklara, uçaklara ve silahlara meydan okuyan milletimiz tarafindan bertaraf edilmistir. O kanli gecede, 2196 vatandasimiz gazilik mertebesine ulasirken, 251 vatandasimiz ise sahadet serbetini içmeyi, yasamaya tercih etmislerdir. Türkiye Cumhuriyetinin kudret ve bagimsizligini koruma iradesi bir kez daha gözler önüne serilmistir. Devletimizin tek güg oldugu, hakimiyetin kayitsiz sartsiz millete ait oldugu, 15 Temmuz’ da tarihe yinelenerek not düsülmüstür. Hainlerin devletimiz ve milletimiz üzerimizdeki planlari, bugüne kadar oldugu gibi bugün ve bugünden sonra da bozulmaya mahkumdur.
Mehmet Akif Ersoy’un “Toplu vurdukça sineler, onu top sindiremez.” dedigi dizeleri, o gece, Türk milletinin birlik ve beraberlikle carpan yüreklerinde vücut bulmustur. Cumhuriyetimizin 100. yilinda, bizlere düsen görev; Türk Kurtulus Savasindaki milli ruhu diri tutarak, birlik ve beraberlikle Cumhuriyetimize sahip
cikmaktir.

Sevgili Gençler,
Türkiye Cumhuriyeti nin 100. Yili, bizlere gegmisimizi hatirlatirken, gelecege dair büyük bir sorumlulugu yüklenmemiz gerektigini de göstermektedir. Atatürkün “Bütün midim gengliktedir.” dedigi sizler, Cumhuriyetimizin teminatisiniz. Gelecegi insa edecek olan da sizlersiniz.

Bu nedenle; bilgiye, egitime ve ahlaki degerlere olan bagliliginizi bilim ve teknolojiyle percinleyerek, yenilikçi projelere de imza atmalisiniz.

Degisen dünyaya ayak uydurabilmelisiniz. Istiklal ve istikbalimize yapilabilecek saldirlar zamaninda sezebilmelisiniz. Sadece kendi egitiminizle sinirl kalmayip, ülkemiz ve dünyanin sorunlarina da duyarlik gösterebilmelisiniz. Bu hedefler dogrultusunda yol alan, yenilikçi ve toplumsal sorumluluklari olan
bir genclik, ülkemizi daha nice yüzyillara tasiyacaktir. Bu yolda hizla ilerleyen siz “Cumhuriyet Gençleri,” Türkiye’nin aydinlik yarinlarinin mimarlarisiniz ve çok kiymetlisiniz.

Degerli Katilimcilar,
Cumhuriyetimizin ilk asini devirdigimiz 2023 yilindan itibaren, 2053 ve 2071 hedeflerine dogru yol alacagiz. Bu istikamette geçmisten aldigimiz gücle, istiklalimizi muhafaza edecegiz.
istikbalimizi teminat altina almak icin, muhtaç oldugumuz kudreti, süphesiz ki
damarlarimizdaki asil kanda bulacagiz. Dünyanin sayill ülkeleri ile her alanda yarismaya, evrensel ve insani degerlerin savunulmasinda öncü olmaya devam edecegiz. Mazlumlarin her daim yaninda, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise dimdik karsisinda olmaya, her zamankinden daha fazla azimli ve kararli olacagiz.

“Sürdürülebilirligin, kalkinmanin, istikrarin ve istikbalin, Üretimin, verimliligin, sefkat ve barisin, Bilimin, basarinin, gücün ve degerlerin, Dijitalin, iletisimin, haklinin ve huzurun” yüzyill olacak olan
Cumhuriyetimizin yeni yüzyilinda durmaksizin ilerleyecegiz. Bu yolda ilerlerken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yalniz tek bir seye ihtiyacimiz vardir, çaliskan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalniz ve ancak çaliskanlarin hakkidir.” sözünü rehber alacagiz. Azimle, birlik ve beraberlik icinde, attigimiz adimlardan ve mücadeleden geri durmayarak yol alacagiz. Devraldigimiz bu kiymetli Cumhuriyet mirasin ayni yüksek ruh ve suurla her geçen gun daha da güclendirme gayretinde olacagiz.

Kiymetli Hemsehrilerim,
100 yil boyunca pek cok sinavdan geçen, zaferler kazanarak ve milletimizin birlik ve beraberligiyle büyüyen Türkiye Cumhuriyetini, sonsuz bir sevk ve azimle gelecege tasimak icin yola ciktik.
Bu yolda, inancimiz tam, gelecegimiz daim aydinliktir. Bizleri millet yapan emsalsiz degerlerimizi daha gür sesle haykirdigimiz, milletimizin birlik, azim ve beraberliginin coskuyla tezahür ettigi, fedakârliklarla ve
uğruna dökülen sehit kanlarıyla insa edilen Cumhuriyetimizin 100. yill kutlu olsun. Daha nice 100 yillarda, “Devletimiz, Milletimiz ve Cumhuriyetimiz” var olsun! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramimiz kutlu olsun!
Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi

Konuşmaların ardından tören geçidi ile devam eden kutlamalar çerçevesinde folklor ve halk oyunları gösterisi yapıldı.

Minik öğrencilerin ve Safranbolu 125. Jandarma Komando Eğitim Merkezi Komutanlığında görevli komandoların gösterileri vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Öte yandan Emniyet teşkilatının atlı birliklerin de renk kattığı gösterilerin sona ermesiyle komandolar alkışlar eşliğinde alandan ayrıldı.

Kutlamalar, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon, dereceye girenlere ödüllerinin Vali Yavuz tarafından verilmesiyle son buldu