Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“KARDEMİR KÜLLERİNDEN DOĞAN BİR FABRİKADIR”

    KARDEMİR GENEL

 

 

KARDEMİR GENEL MÜDÜRÜ FADIL DEMİREL BASIN TOPLANTISI YAPARAK  BAZI DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.

 

 

 

DEMİREL ; ”  KATRAN YILLARDIR KULLANILIR DERKEN MURAT ORHAN İÇİN BASIN TOPLANTISI YAPMAYIZ DEDİ VE EKLEDİ,

” EVET ,KARABÜKSPOR İÇİN ÖMER BEY BİZ İSİM VERMEYİZ DEMİŞTİ”

 

 

“KARDEMİR KÜLLERİNDEN DOĞAN BİR FABRİKADIR”

sayfa fadıl

YATIRIMCI KARDEMİR

 

Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Fadıl DEMİREL, Genel Müdürlükte de yapmış olduğu basın toplantısında Kardemir’in her geçen gün büyüdüğünü belirterek, “Kardemir A.Ş. olarak birçok yatırım tamamladık. 2010 yılına kadar 1 milyon ton civarında üretim yapılıyordu. Şuan da fiili üretim 1 milyon 900 bin ton ile 2 milyon ton arasında. Enerji santrali için düğmeye bastık. Şuan da 87 Megawatt civarı elektrik üretimi yapılıyor. Bu çok ciddi bir enerji atağıdır. Kok Fabrikalarına 70 fırın ilave ediyoruz. %70-80 oranında komple yenilenmiş oldu. Perşembe günü bataryaları ısıtmaya başlıyoruz. Ve yakında faaliyete geçecek. 74 günlük ısıtma süresinin ardından üretime geçecek. Hafta sonu bu ısıtma borularının taşınması neticesinde bir müteahhit işçisi hayatını kaybetmiştir. Kok fabrikaları üretime geçtiğinde 3 milyon ton üretimin bir ayağı bitmiş oluyor. Yine sinter fabrikamız öyle. 5 nolu yüksek fırınımız 2014 yılı Haziran ayında bitecek. Böylece üç milyon dengesi sağlanmış olacak. Diğer yandan yine 3 milyon ton üretimin diğer ayağı olan 3. nolu konvertörlerin imalatları sürüyor. Finansman sıkıntısı yok. Yine yeni bir hadde kurma çalışmaları var. Yuvarlak çelik üretimi yapacak. Sözleşmesi imzalandı. 18 ay içinde devreye girecek. Otomotiv sektörünün kullandığı malzemeyi yapacak. 5. Yüksek Fırın önümüzdeki 6 ayda bitmiş olacak. Kardemir 3 milyon tona ulaşmış olacaktır.  Sinter, Enerji Tesisleri, Kok fabrikaları ve Yüksek Fırın yapıldı. Yeni haddehane 46 dönümlük bir alana yapılacak. Kardökmak demiryolu tekeri yatırımı yapıldı. Senede 200 bin adet vagon ve teker yapacak. Teker üretimi robotlarla yapılacak. Bu yatırım ilk olarak Türkiye’de Kardökmak’ta başlayacak. Zaten Avrupa’da da iki tane şirket yapıyor. Çok modern bir tesis olacak. ” dedi.

 

 

ÇEVRECİ KARDEMİR

 

Çevre Kirliliğine önem verdiklerini belirten Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Fadıl DEMRİEL,

Kardemir’de ciddi bir değişim ve dönüşüm var. Çevre yatırımlarına hız verdi. Atık sadece katı ve sıvı atıktan ibaret değil. Gürültü kirliliği de bir kirliliktir. Kardemir büyük çevre yatırımları yaptı. Her yeri yeniledik. Alt yapıyı yaptık. ÇED aldık. Hava Kalitesi özlüm istasyonlarını kurduk. Modernize ettiğimiz her tesisin yanına çevre ile ilgili bir yatırım yapıyoruz. 7-8 aya kadar atık su olmayacak. Suyu işleyip geriye dönecek. Çevre yatırımları pahalı yatırımlar. Biz periyodik olarak tüm çevre yatırımlarımızı yapıyor ve devreye sokuyoruz. Çevre kirliliğine ilişkin önemli yatırımlarımız var. Büyük oranda yeşillendirmeler yapıyoruz. Merkezi arıtma tesisi yapılacak. Bütün sıvılar arıtılıp işlenerek geriye dönüştürülecek ve dışarıya sıvı atık %0 olacak. Kardemir duyarlı bir şirkettir. Her vicdan sahibi Kardemir’in üzerine düşeni maksimum seviyede yaptığını bilir. Herkes bilir ki Kardemir küllerinden doğan bir fabrikadır.” dedi.

 

MURAT ORHAN İÇİN KARDEMİR TOPLANTI YAPMAZ

 

Karabük Haddeciler Derneği Eski Başkanı Murat ORHAN’IN, “Kardemir’de Haksız Rekabet Yapılıyor” iddiasına ise “ Bize açılmış olan 10’a yakın dava var. 2008 yılında 200-300 bin ton kütük üretimi vardı, bugün 900 bin ton üretim var. Bu durumda kimse mağdur edilmez. Piyasayı tek başına tekelimiz altında tutamayız. Biz liste üzerinden çalışıyoruz. Bunun dışında kimseye kütük verilmiyor. Burada haksız rekabete uğrayan Kardemir. Kardemir’in geldiği nokta zaten bellidir. Sırf adaletli davrandığımız için bu tür suçlamalara maruz kalıyoruz. 62 bin ortağımız var. Bu tür tenkitlerin hiçbir anlamı yok. Biz de yasal şikâyetimizi yaptık. Burada her şey kanuna uygun olur. Rekabeti bizim aleyhimize karşı yapmak istiyorlar. Şu ana kadar kimseye fiyat avantajı tanımadık. Liste üzerinden satış yapıyoruz. Kardemir bir kişi için basın toplantısı falan yapmaz. Burada üç tane hakim ortak var, Yolbulan, Çağ Çelik, Yücel aileleri bunların genel kurulundan geçmiş satış prosedürünün şartları dışında ne böyle bir talebi vardır ne de bizim buna çanak tutmamız mümkündür. Bizim yaptıklarımız kanuna yönetmeliği uygun yapılmaktadır. ÇELSENTAŞ bu fabrikanın ortağı değildir. Bunların sahipleri bir sürü ortağı var, onlardan bir tanesinin hissesi var, sadece o kullanıyor. Burada esas mağdur olan KARDEMİR’DİR. Sıkıntılı piyasalara rağmen, tüm bu suçlamalara rağmen Kardemir çok başarılı bir şekilde ilerliyor ve büyüyor.” şeklinde cevap verdi.

 

KİMSEYE FİYAT AVANTAJI SAĞLANMIYOR

 

KARDEMİR’den kütük alınamadığı yönündeki eleştirilerle ilgili de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, şöyle konuştu: “Zaman zaman burada kütük satışı kampanyası başlatıldığı zaman günlerdir açık kalıyor kimse gelip almıyor. Şu ana kadar biz hiç kimseye bahsedilen imtiyaz, kayırma ayırma gibi bir şey söz konusu değil. Fiyat avantajı kimseye sağlanmıyor. İsteyen istediği siparişi verir ama benim fiyatımdan verir, bunda kimseye avantaj sağlanmaz. Karabük gelişmiş bir piyasa değil, Karabük’te saysanız kütük alabileceklerin toplamı 10 kişiyi geçmez. 10 kişide yıllardır biberlerini tanıyan kişiler, kuruluşlar, ben kütük satışına çıktığımız zaman bunlar varsayın ki bir şekilde birbirlerini çok iyi tanıyan kuruluşlar, bir kuruş daha aşağı almak için her tüccar gibi bunlar da gayret gösteriyorlar. Koskoca KARDEMİR bir iki kişi için basın toplantısı yapmaz, ciddi de bir olay değildir. Şuna veya buna bir cevap değildir. KARDEMİR ile sıkıntı olmaz. KARDEMİR bütün problemlere duyarlı olan şirkettir. KARDEMİR prosedürleri hukuku takip eden şirkettir. Her vicdan sahibi bu manzarayı gördüğünde KARDEMİR’in gücü oranıyla çevreyle ilgili yaptıklarını görecektir. Olabilir yetkililer eksik görebilirler, ceza da kesiliyor onlarda ödeniyor, KARDEMİR küllerinden doğan bir şirket. Ağır sanayi işletiyoruz, ağır sanayi işletirken de ‘çevreyi hiç kirletmiyorum’ demek de doğru değildir.”

 

 

FİLYOS LİMANI

 

Filyos Limanı ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen DEMİREL,   KARDEMİR’in Filyos Liman Projesine ihtiyacı olduğunu belirten Demirel, “Filyos Liman Projesi artık konuşula konuşula konuşmanın ötesinde bir noktaya geldi. ‘Artık konuşmayalım da iş yapalım’ diyoruz. Biz hazırız. Bizim icraatçı kuruluş olduğumuzdan kimsenin şüphesi yoktur. Önümüz açıldığında ivedikle hayata geçiririz. Biz laf olsun diye değil konuşmuyoruz, bizim o limana ihtiyacımız var. Zonguldak limanını sonuna kadar kullanıyoruz, Bartın limanına şimdi başladık. Üç limanı 3 milyon dengesinde kullanıyoruz. KARDEMİR’in önünü açmak lazım” dedi.

Çalışanlarına çok önem verdiklerini de belirten Demirel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz çalışanlarımıza önem veriyoruz. Bu önem sadece ücret bazında değil, Türkiye’de görülmeyecek zam verdik. Şuanda çalışanlarımız çok mutlular. Kendi sağlıklarıyla ilgili de adımlar attık. Çalışanların eğitimleriyle ilgili ciddi adımlar attık. Eğitim sitesi yapıyoruz, Kasım ayında faaliyete girecek. Şuanda bu seneki hedefimiz 60 saat kişi başı eğitimdir. Merkez arazimize göre planlama yaptık. Biz oraya hevesliyiz. Projemiz gündemdir. Şikayet ettiler bizi. Yürütmeyi durdurma kararı verildi, bir şekilde bu olayın kovalayıcısıyız. Çalışanlarımıza ve yöreye de katkı sağlamak istiyoruz. Biz orada insanlarımıza yarar sağlamak için o projelerin içerisindeyiz. Bunlar sosyal projelerdir. Buradan para kazanma amacında değiliz. Engelleri aşabildiğimiz oranda proje devam edecektir.”Dedi.

 

 

İSDEMİR VE GREV

 

İsdemir’de Çelik – İş Sendikası’nın greve çıkmasının talihsizlik olduğunu belirten Fadıl Demirel, “İsdemirdeki grevi tasvip etmiyorum. Gelinen nokta çok talihsiz. Keşke bu noktaya gelinmeseydi. Bu tür kuruluşlar bu tür şeyleri kolay kolay kaldıramazlar. İsdemir Türkiye için çok kıymetli bir müessesedir.” Dedi.

 

KARDEMİR İŞÇİ KONUTLARI ve SEMİNERLER

 

Kardemir’deki işçilere konut yapılması ve eğitim semineri verilmesi ile ilgili şunları söyledi: “Biz işçimize çok önem veriyoruz. Çalışanlarımız şuan da çok huzurlular. Onlara eğitimler, seminerler vermek için Karabük’ün en büyük salonunu toplantı salonunu yapıyoruz. Konut projemiz gündemde ancak bizi şikayet ettiler ve yürütmeyi durdurdular. Biz bu konutları kazanç için yapmıyoruz. Engelleri aştığımız şekilde devam edeceğiz.”

 

 

Rt 9 AÇIKLAMASI

 

Katran, Kok fabrikalarında kullanılan bir yan üründür. Biz Enerji olarak kullanıyoruz. Katran asfaltlarda yıllardır kullanılır. Çoğu zaman Kimyasallarla da kullanılan bir maddedir” diyen Fadıl DEMİREL Katrana laf ettirmedi.

 

 

KARABÜKSPORA SAHİP ÇIKTIK “ ÖMER BEY İSİM VERMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİ”

 

Karabükspor’a sahip çıktıklarını söyleyen Demirel, ““İşin içinde bir muamma yok. Biz istiyoruz ki, burası halka açık şirket sadece yurt içi, yöresel değil, uluslar arası hissedarlar topluluğu var, iki tane madde yüzde 100 destek almadı. Bu iki taneden bir tanesi yardım ve bağışlardır, bir tanesi de kar dağımı maddesiydi. Biz daha önce bütün yaptığımız Karabükspor ile ilgili ödemeleri yapıyoruz, şimdi bu kadar geniş ortaklar yelpazesinden geçirdiğimiz zaman yardımları yapabiliyoruz. Karabükspor’un elimizden gelen desteği yine yapalım fakat şehir sahiplensin, şehir olarak yönetsin biz desteğimizi sürdürelim. Bugünkü çalışmalar bundan ortaya çıktı. Arkasından politika malzemesi yapıldı, bizim o akşam ki toplantımız istişare niyetinde bir görüşmeydi. Herkesle görüş alış verişi yapılır. Orada bir liste yapılmaz, ayıptır. Birine görev verirsiniz, o yönetimi yapar. O akşam kimse isim vermedi. Ömer Bey biz bu işin içinde olmak istemiyoruz dediler, biz bu konuda bulunmak istemiyoruz dediler. Şimdi görülen sıhhatli bir sahiplenme olmayınca takımı bırakmadık. Bizim bir hedefimiz var insanlarımıza hizmet etmek gaye bu, ülkeye refahı getirmek, insan refahını yukarıya çekmek. Bugün büyük kuruluşların etki alan sadece oldukları şehirler değildir. Bir yönetim insan odaklı bakmıyorsa o işi yapmasının bir anlamı yoktur” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Bu akşam basın mensupları ve Karabük Valisi başta olmak üzere protokolü iftar için KARDEMİR’E davet eden Demirel hayırlı Ramazanlarda diledi.

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO