18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ 106. YAŞINDA

Son Güncelleme : 17 Mart 2021 - 18:35
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

      Çanakkale’ de bundan 106. yıl önce İngiltere, Kanada, Fransa ve Anzak (Avustralya ve Yeni Zelanda) ordularına karşı savaştık.

Tarihin akışını değiştiren, ülkelerin kaderini belirleyen Çanakkale savaşı, yıkık bir imparatorluktan çıkacak genç Cumhuriyetin ilk izlerini taşıyordu.

Hemen hemen tüm dünyanın, tarihi önemi konusunda hemfikir olduğu bu zafer, sonuçları açısından büyük kırılmalara neden oldu;

-Rus Çarlığı çöktü. Bolşevik ihtilali yapıldı.

-Milli mücadelenin doğuş noktasının Çanakkale siperleri olduğu tüm dünya tarafından kabul edilen bir gerçek.

-Yenilmez olarak görülen İngiltere tarihinde ikinci kez Türkler tarafından mağlubiyete uğradı.

-Bu zafer, ulusumuza Atatürk gibi dahi bir lider hediye etti.                       Mustafa Kemal’ in Anafartalar da parlayan yıldızını 18 Mart’ın şafağı

Aydınlatmış, bu zafer milletimize öz benliğini, ulusal kimliğini bulma yolunu göstermiş, bağımsızlık savaşının temellerinin Çanakkale’nin sularında Conk bayırında atılmasını sağlamıştır.          

18 Mart Çanakkale zaferi, Anafartalar yangının bir kıvılcımıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ ün tarihe geçen bu ilk kahramanlığı 18 Mart’ın beşiğinde doğmuş;

Bu şahsiyet Sakaryalarda şahlanmış, Dumlupınar’ da milletimizin kaderini değiştirmiş, 9 Eylül 1922 de ulusumuzu dünya ulusları arasındaki şerefli mevkiye yükseltecek son zaferi kazanmıştır. Bu olayların moral dayanağı kuşkusuz Çanakkale zaferi olmuştur.

Ülkemizin Ortadoğu bataklığına sokulduğu bu günlerde Çanakkale zaferi, bizlerin emperyalizmin oyunlarına karşı birlik olmamızı, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında Cumhuriyetimize sahip çıkmayı bir görev olarak görmemizi sağlamaktadır.

Çanakkale Zaferinin 106.Yılında, Başta Mustafa Kemal olmak üzere, bu vatan için canlarını vermiş Kahramanlarımızı saygı ve Minnetle Anıyoruz.

                                                                                                               

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.