19 MAYIS KUTLU OLSUN

Son Güncelleme : 19 Mayıs 2019 - 12:30

ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI ULUSUMUZA VE TÜM İNSANLIĞA KUTLU OLSUN

                                                                

       Bugün Ülkemizin işgalden kurtulup bağımsızlık için ilk adımı atmasının 100.yıl dönümü

      19 Mayıs 1919 günü başlayan silahlı egemenlik mücadelesi, 9 Eylül 1922 günü Yunan ordusunun İzmir’de denize dökülmesiyle son buldu.  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. 

  “  Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. Bütün ümidim gençliktedir. Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” Mustafa Kemal Atatürk

    Bu yıl 100.yılını kutlamakta olduğumuz 19 Mayıs 1919 tarihi, Türk Milleti için önemli bir gündür. Türk Milleti; özgürlüğe ve bağımsızlığa ve her türlü yenilik ve gelişmeye, ilk adımı o gün atmıştır.

    Mustafa Kemal’in samsuna çıkışı ile tüm ülkeyi kurtaracak olan ulusal eylemi ve birlikteliği o gün başlatmıştır.

     Mustafa Kemalin Samsuna çıktığı 19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür.

       M.Kemal Atatürk, Samsuna çıkarken, Türk vatanını işgalci düşmanlardan kurtarma savaşını başlatmakla kalmamış “ Düşünme yeteneklerine el konulmuş Türk halkını, din adamı görünümlü kişisel çıkar sahiplerinin aldatıcı egemenliğin den de kurtarma yolunda önemli bir adım atmıştır.”

İnsanın “ beynini başkalarına kullandıran değil, beynini kendi kullanan”bir varlık olduğu gerçeğini öne çıkaran Rönesans düşünceleri,130 yıl kadar sonra,19 Mayıs 1919’daMustafa kemalin beyninde ve gönlünde Anadolu’ya taşınmıştır.

       Kurtuluş savaşında Türk vatanını işgalci düşmanın egemenliğinden kurtarıp, halkı Rönesans aydınlığına kavuşturan 2. Kurtuluş savaşını da Devrimlerle başlatmıştır.

       Türkiye Cumhuriyeti Tarihi 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsuna Çıkmasıyla başlar.

  Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinden aldığı ilk kimliğine, doğum tarihini 19 Mayıs 1881 yazdırmıştır.

       Bu ülkenin siyasal hafızasını silmek, Atatürk’ü ve büyük eserlerini unutturmak, Tarihlerle oynamakla mümkün değildir.

       Her yılın 19 Mayıs’ı bütün Türk ulusunun, özellikle Türk gençliğinin bayramıdır. Bu büyük günün Türk gençliğine armağan edilmesi, yakın tarihimizin önemli olayları ile ilgilidir. Bunun için 19 Mayısın anlamını Türk gençliğinin çok iyi kavraması gerekir.

         Türk gençliği ve halkımız, Mustafa Kemal’e vadesi hiçbir zaman dolmayacak minnet ve şükran borçludur. Bunu,19 Mayıs günü Anıtkabir’e giderek bir kez daha gösterecektir.

       Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 da Samsuna çıkarken, ulusuna ve Türk gençliğine karşı duyduğu sonsuz güvenle atıldığı bu savaştan galip çıkarak, Türkiye Cumhuriyetini kurdu.

       İsmet Paşa da bir konuşmasında ; “ Büyük Atatürk’ün insanlık, hürriyet ve şeref yolu, sizin emanetinizde, emniyetinizdedir” diyerek gençlere güvendiğini ifade etmiştir.

       Temellerini attığı bu genç devletin gelişerek yücelmesi de ancak Türk Gençliğinin çalışmalarıyla onların beden ve ruh sağlığıyla başarılabilirdi. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetin ve devrimlerin korunması ve savunulması görevini inandığı ve en çok güvendiği Türk gençliğine vermiştir.

    “  Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.

      Bütün ümidim gençliktedir. Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” Mustafa Kemal Atatürk

       Türk gençliği ’de bu bayram dolayısıyla Ulu önderini anmak, Onu sonsuza dek yaşatmak amacıyla mücadeleye devam edecektir. Bayramınız Kutlu olsun. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Karabük Gündem Yazarı