19 MAYISLARI UNUTMAYALIM

Son Güncelleme : 19 Mayıs 2021 - 10:50
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

    Ey Türk gençliği…

   O,tam 102 yıl önce çıktığı yolda,

   En değerli mirasını size emanet etti.

   Bu ülkeyi yarına taşıyacak,

   Onu yaşatıp yükseltecek, sizlersiniz.

  19 Mayıs’ın 102’inci yıl dönümünde Atatürk’ü anlamak, onu anmaktan daha önemli:

  Çünkü Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları hem tarihi çarpıtarak hem de onun yaptıklarını saptırarak Türk Devrimini küçümsemeye çalışmaktadırlar.

   Mustafa Kemalin,1919 Mayısında Anadolu’ya ayak bastığında kararı, Ulusal Egemenliğe dayalı tam bağımsız bir Türk devletinin kurulmasıdır.

   Temel İlke Türk ulusunun onurlu bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu da ancak tam bağımsız olmakla sağlanabilirdi. Bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uşaklıktan öte bir gözle görülmeye layık olamazdı.

   Mustafa Kemalin sözleriyle,” yabancı bir devletin güdümüne girmeyi istemek güçsüzlüğü ve uyuşukluğu benimsemekten başka bir şey değildi.”

  Atatürk, NUTUK’TA söze şöyle başlar:

 “ 1919 senesi Mayısının 19’uncu günü Samsuna çıktım. Vaziyet ve manzarai umumiye…” devamında o gün ülkenin içinde bulunduğu koşulları sıralar… İşgal altındaki İstanbul’u, Damat Ferit’i, dağılan orduyu…

  Atatürk NUTUK’ UN sonunda “ Ey Türk Gençliği” diye başlayıp, Cumhuriyeti gençliğe emanet ederken aynı zamanda büyük bir sorumluluk da verir.

 Sevgili Gençler, Gençliğe Hitabeyi her cümlenin anlamını sindire sindire okumanız gereken günlerdeyiz.

1919’da başlayan mücadele, emperyalizmi bu topraklardan def eden ve aynı zamanda egemenliği padişahtan alıp asıl sahibi olan halka veren devrimci bir ruhun eseridir.

Bu hem bir aydınlanma devrimidir, hem de bütünsel kalkınma modelidir. Sadece emperyalizme karşı değil, aynı anda yerli işbirlikçilere karşı da verilen büyük bir mücadeledir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü, devrimin tek cümlelik manifestosudur.

    19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.