23 NİSAN 1920

Son Güncelleme : 23 Nisan 2021 - 10:30
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

                                      

     Ulusların Yaşamında Bazı Tarihler Yön gösteren bir yıldız gibi yükselir. Bizim için bu tarih  

                23 Nisan 1920’dir.

                23 Nisan akıl demektir. Egemenlik kayıtsız, koşulsuz ulusun olacak demektir. Bir kişinin ya da topluluğunun boyunduruğunda değil, insanca ve özgürce yaşamak demektir.

                 Geleceği Ulusların Çocuklarının Geleceğidir. Bunun için 23 Nisan Bayramdır. Çocuklarımızın ve onların küçük sevgili ellerine emanettir.

                 İstanbul İşgal altında, İzmir ve Batı Anadolu İşgal altında, Maraş kurtulmuş, ancak Urfa, Adana, Antep işgal altında… Ülke bu haldeyken “ Önce Ordu Kurulsun “ diyenlerin aksine Mustafa Kemal, her şeyden önce Meclisin açılmasını istiyordu.

              Meclis Gerçektir… Gerçeklerin En büyüğüdür.  Mustafa Kemal Atatürk

             Büyük Millet Meclisi bundan tam 101 yıl önce 23 Nisan 1920’de açılışını o günün şartları ve o zamanki Ankara’nın havası içinde gerçekleştirdi.

            Bence Meclis gerçektir. Hakikattir. Orduyu yapacak olan millet ve onun yerine TBMM’dir. Çünkü ordu demek yüz binlerce insan milyonlarca servet ve zenginlik demektir. Buna iki-üç kişi karar veremez. Bunu ancak milletin karar ve kabulü meydana çıkarabilir.

          Mustafa Kemal,23 Nisan 1920’de TBMM’yi toplayarak Anadolu Bozkırının ortasında “ Milli hâkimiyet “ ilkesini yeşertmiştir. İnsanlık tarihinin en erdemli Kuramı olan Cumhuriyet, ana rahmine 23 Nisan 1920’de düşmüştür.

          Sadece bizim değil, İslam Dünyasındaki tüm halkların bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine örnek olmuştur.

         Büyük Millet Meclisi,23 Nisan 1920 Cuma Günü saat 14.00‘te açıldı. Mustafa Kemal 24 Nisan 1920 günü Meclise Katılan 120 Milletvekilinin 110’nun oyu ile Meclis başkanı seçildi.

         Bu Meclis her şey den önce, Anadolu’daki Emperyalist ve işgal amaçlı savaşı yöneten ve zafere ulaştıran Gazi Meclistir.

        Bu vesile ile halkımın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 101.yılını Kutlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.