Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Protokol 3 Nisan Kutlama Mesajları

Karabük Valisi Fuat Gürel’in

Karabük Valisi Fuat Gürel’in 3 Nisan Karabük’ün Kuruluşunun ve Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasının 83.Yıl Dönümü Kutlama Mesajı

“Bir ülkenin kalkınmışlığının en önemli göstergesi sanayisi ve temel ihtiyaçlarını karşılamada dışa bağımlı olmadan kendi kendine yetmesidir. Karabük Demir Çelik fabrikalarının temelinin atıldığı 3 Nisan 1937 tarihi aynı zamanda birlik ve beraberlik içinde dünyada eşi benzeri görülmemiş bir İstiklal ve İstikbal mücadelesi veren kadim milletimizin iktisadi bağımsızlığını tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

Karabük Demir Çelik Fabrikaları “Fabrikalar Kuran Fabrika” ünvanıyla zaman içinde sürekli kendini yenileyen ve çağı yakalamayı başarmış dinamik yapısıyla bugün de Büyük ve Güçlü Türkiye’mizin gururu ve her geçen gün gelişen sanayimizin yaşayan ilkokulu niteliğindedir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Endüstrileşmek en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır” sözleriyle milletimizin hislerine tercüman olmuş ve büyük düşünme, emek, çalışma, üretme ve paylaşma erdemlerinin tecellisi olarak 3 Nisan 1937’de Karabük Demir Çelik Fabrikaları ile birlikte doğan Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüz ülkemizde kuruluşunu kutlayan tek il olma özelliğini taşımaktadır.
Dünyamızın ve ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini bu günlerin en kısa zamanda son bulması temennisiyle; Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ve Karabük’ümüzün kuruluşunun 83’üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kuruluşundan bu günlere kadar emeği geçen tüm devlet büyüklerimiz ile emeğe değer katan tüm yönetici ve çalışanlarımızı minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Karabük AK Parti Milletvekili ve  KİT Komisyonu Üyesi Cumhur ÜNAL’ın KARDEMİR Kutlama Mesajı  

Kardemir’in ve #EmeğinŞehriKarabük’ün 83. Kuruluş Yıldönümü kutlu olsun.

13 haneli bir köy olan Karabük’ün 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasıyla şehir olma süreci başlamış olup, Ülkemizin ilerlemesinde, Türkiye’deki sanayi hareketinin öncüsü ve okulu olmuştur.

Karabük Cumhuriyetin ilanından sonra oluşan ilk şehir olduğu için bir Cumhuriyet şehri olmakla birlikte, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu nadir şehir örneklerinden biridir.

Bugün Kardemir Ülkemizin kalkınmasında ve birçok alanında önemli bir lokomotifi görevi görmektedir. Türkiye sanayisinin kalbi olmanın dışında ülkenin birçok önemli sanayi kuruluşunun, barajların, köprülerin de mimarı olmuştur. Karabük sanayileşme hamlesinin ilk adımının burada atılmasıyla, sanayileşmeyi simgeleyen kent olmanın haklı onurunu ve gururunu günümüze kadar taşımış ve aynı kararlılık ve azimle taşımaya da devam etmektedir.

Karabük denildiğinde her ne kadar ilk akla gelen demir çelik olsada 2007 yılında kurulan ve bugün 50 bin öğrenciye sahip üniversitesiyle, UNESCO tarafından koruma altına alınan Dünya Miras Kenti Safranbolu’suyla, Hadrianapolis Antik Kenti ve sarı mermerleriyle ün yapmış Eskipazar’ıyla dünyanın en güzel ormanlarına ve doğa sporlarının yapıldığı alanlara sahip Yenice’siyle ve yine doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ovacık ve Eflani’yi içinde barındıran Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir.

Karabük’e eğitimden sağlığa, ulaşımdan spora kadar her alanda ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve hizmetler yapılmış olup yapılmaya devam edilmektedir. Tabi ki bu yeterli değildir. Karabük’ün kuruluş yıldönümünde bizlere düşen görev ise birlik ve beraberlik içerisinde Karabük’ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.

Bu duygu ve düşünceler ile emeğin ve alın terinin Başkenti olan Karabük’ümüzün ve Kardemir’in 83. Kuruluş Yıldönümünü en kalbi duygularımla kutluyor, tüm hemşehrilerimize sağlık, huzur ve afiyet diliyorum.

EVDE KALIN SAĞLIKLI KALIN…

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin 3 Nisan Kutlama Mesajı

Başkan Vergili mesajında; “Karabük, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla başlatılan sanayileşme hamlesinde ilk tuğla, ilk harç misyonunu üstlenmiş, Demir ve Çelik fabrikalarının üretime başlamasının ardından da adeta tüm Türkiye’yi inşa etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarının ardından, kurulacak fabrika için yer arayışına Başbakan İsmet İnönü, İktisat Bakanı Celal Bayar ve Genelkurmay başkanı Mareşal Fevzi Çakmak, uzunca bir çalışmanın ardından Karabük’te karar kılmışlardır. Cumhuriyet’in ilk ağır sanayi tesisinin kuruluş yeri olarak Karabük’ün belirlenmesinde, jeopolitik konumu kadar, Kurtuluş Savaşı sırasında en fazla şehit veren bölgenin insanlarına karşı vefa duygusu, onlara iş ve aş imkânı sağlama hedefi de önemli rol oynamıştır.

3 Nisan 1937’de temelleri atılan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları, 1939 yılında üretime başlamış, ardından bünyesinde kurulan değişik ünitelerle, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin imarında son derece önemli görevler üstlenmiştir.

Bugün Türkiye’nin hangi köşesine giderseniz gidin, Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının Mührünü, Karabüklünün alın terini görmeniz mümkündür. Karadeniz Ereğli’de demir çelik fabrikası olarak karşınıza çıkan Karabüklünün emeği ve iş becerisi; Ağrı’da radyo anteni direği, Konya’da çimento fabrikası, Aliağa’da rafineri, İstanbul’da tersane, Kırıkkale’de silah fabrikası, Elazığ-Malatya arasında da Türkiye’nin en uzun demiryolu köprüsü olarak dikilir karşınıza. İşte bunun için Karabük’e; “Sanayinin beşiği, emeğin başkenti” unvanı verilmiştir.

Karabük insanı bugünde bu özelliğini sürdürmekte, ülkemizdeki ve Dünya’nın birçok noktasındaki işletmelerde yönetici ve usta pozisyonunda görevler almaktadır. Karabük insanını ön plana çıkartan en önemli nokta ise; yüksek iş ahlakı ve becerisinin yanında, çalıştığı, ekmeğini kazandığı işletmesine olan bağlılığıdır. Geçmişte Cumhuriyetimizin imarını üstlenen hemşerilerimizin, bugün ise Dünya’nın birçok ülkesinin gelişmesinde ve sanayileşmesinde önemli roller üstlenmektedir. Karabük’ün ve Karabüklünün bu misyonunu sonsuza kadar sürdüreceğinden ise en ufak bir şüphemiz yoktur. Bu vesile ile başta, Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının bölgemizde kurulması talimatını vererek, şehrimizin de temellerini atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Başbakan İsmet İnönü’yü, İktisat Bakanı Celal Bayar’ı, Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ı ve bu kentin bu günlere gelmesinde emeği geçen tüm büyüklerimizi saygı ve rahmetle anıyor, ruhları şad, mekânları cennet olsun diyorum”

Başkan Köse; “Karabük, ün 83. Yıl Dönümü Kutlu Olsun”

“Cumhuriyet dönemi şehri olan Karabük, sanayileşmeyi simgeleyen bir kenttir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından projelendirilip, dönemin Başvekili İsmet İnönü tarafından ülkemizin ilk entegre demir-çelik tesisi Kardemir’in 3 Nisan 1937 tarihinde temelleri atılmıştır.

83 yıldır gururlandığımız Karabük Demir Çelik Fabrikaları, Ülkemizin değişik yerlerinde birçok tesisin kurulmasına öncülük etmiş ve “Fabrikalar Yapan Fabrika” unvanı ile Türkiye’ deki sanayi hareketine öncülük etmiş ve etmeye de devam etmektedir. İlimizin kalkınmasında Kardemir’in, ülkemizin kalkınmasında da emek kenti olarak anılan Karabük’ün çok büyük rolü vardır. Karabük’ün en büyük ilçesi Safranbolu olarak biz de ilçemizi ve ilimizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz ve elimizden geldiğince her platformda tanıtıyoruz.

Bu sebeple Karabük’te Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük’ün kurulmasında emekleri geçen başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dönemin devlet adamlarını ve emeği geçen herkesi saygı ve rahmetle anıyor, Karabük’ün kuruluşunun 83. yılını en samimi dileklerimle kutluyorum.”

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’tan 3 Nisan mesajı

“Türkiye’deki sanayi hareketinin öncüsü Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ve Karabük’ümüzün kuruluşunun 83. yıl dönümünün mutluluğunu yaşıyoruz. 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atılmasıyla şehir olma süreci başlayan Karabük, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu bir Cumhuriyet kentidir. “Fabrikalar Kuran Fabrika” unvanı ile tarihe adını yazdıran Karabük Demir Çelik Fabrikaları; ülkemizin, şehrimizin ve üniversitemizin gelişmesi ve büyümesinde önemli katkılar sağlamıştır. Üniversite-sanayi iş birliği konusunda Türkiye’deki en iyi örneklerden olan Karabük Üniversitesi ile KARDEMİR, bu iş birliğini yapılan ortak projelerle daha da güçlendirmektedir. Bu iş birliğinin en güzel neticesi olan Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenlerimiz önemli bilimsel çalışmalar ve deneyler yapmaktadır.

Dünyanın ve ülkemizin zor zamanlardan geçtiği bugünlerin en kısa sürede son bulması temennisi ile Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasında ve şehrimizin bugünlere gelmesinde emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm değerli büyüklerimizi saygıyla anıyor, Karabük’ümüzün 83. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.”

Kardemir AŞ’de 3 Nisan Kutma Mesajını Genel Müdür Dr. Hüseyin SOYKAN yaptı.

Soykan mesajında şöyle dedi;

Bugün, KARDEMİR’in kuruluşunun 83, özelleştirilmesinin ise 25. yıldönümü.  83 yıl öncesine gittiğinizde; kurtuluş savaşından çıkmış bir ulusun yokluk ve yoksulluk içinde ağır sanayi hamlesini başlattığını ve savaş meydanlarında kazandığı siyasi ve askeri zaferleri, ekonomik zaferlerle taçlandırmak üzere, Karabük Demir Çelik Fabrikaları gibi tesislerle iktisadi atılımlar için yola koyulduğunu görürsünüz. 25 yıl öncesine gittiğinizde ise, Cumhuriyetimizin en önemli eserlerinden biri olan bu fabrikaları, çalışan işçisinden sendikasına, esnafından tüccarına, sanayicisinden emeklisine kadar tüm Karabük halkının dünyada eşine az rastlanır bir sahiplenme duygusu ile bu esere sahip çıktığı, fabrikalarını yeniden ihya etmek için yeni bir heyecanla yola koyulduğu görülür.

3 Nisan 1937 tarihinde atılan temelden sonra 2,5 yıl gibi kısa bir sürede böylesi büyük bir entegre tesisin üretime başlaması,  yine insanımızın çalışkanlığı, azim ve inancının sonucudur. 10 Eylül 1939 tarihinde Kardemir’de üretilen ilk Türk Demiri ile başlayan çelik üretimi bugün Türkiye’yi dünyanın 8’inci, Avrupa’nın ise 2’inci en büyük üreticisi konumuna taşımış, çelik sektörü Türkiye’nin en önemli ihracatçı sektörlerinden biri olmuştur.

Türkiye’nin bu gelişiminde hiç şüphesiz ki her bir Karabük’lünün emek ve alın teri vardır. Bu vesileyle, ulusal sanayileşme hamlemizin en önemli yapı taşı olarak KARDEMİR’in kurulmasının sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, temelini atan dönemin başbakanı İsmet İnönü’yü, ülkemizin dört bir yanından gelerek Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasına ve bugüne kadar yaşatılmasına emek ve alın terleriyle katkı veren herkesi minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Atalarından aldığı bayrağı daha ileriye taşımak için halen alın ve akıl teri döken tüm çalışanlarımızı da içtenlikle selamlıyorum.

Ülkemizin geleceğini şekillendiren, ideallerini ve hayallerini gerçekleştiren, endüstriyel atılımlarına öncülük ederek arkasına taktığı yeni katarlar ve yetiştirdiği idealist insanlarla sanayinin ülke geneline yayılmasını sağlayan, “Fabrikalar kuran fabrika” unvanı ile adını Türk sanayisine çelik harflerle yazdıran ve sadece hayat bulduğu Karabük’ün değil, ülkemizin kalkınmasında üstlendiği misyonla tüm Türkiye’nin gözbebeği olan KARDEMİR, bugün Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olmuştur. Özelleşme sonrası geride kalan çeyrek asırda 2 Milyar doların üzerinde yatırımın yapıldığı Kardemir’de, üretim kapasiteleri 500 bin tonlardan 2,5 Milyon tonlara taşınmış; ray, kangal, demiryolu tekeri gibi katma değeri yüksek ürünlerle ürün yelpazesi genişletilmiştir. KARDEMİR; raylı sistemler, otomotiv, savunma sanayii, makine imalat sektörü gibi sektörlere farklı çelik kaliteleri sunabilen, gerçekleştirdiği enerji yatırımları ile tükettiği elektrik enerjisinin büyük bir kısmını kendisi üretebilen, 150 Milyon $’ın üzerindeki çevre yatırımı ve milyonlarca liralık sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren, tüm bu yatırımlarla dünden daha güçlü, dünden daha rekabetçi, paydaşları için dünden daha çok değer oluşturan bir şirket haline gelmiştir.

İlklerin fabrikası KARDEMİR, bugün ray ve demiryolu tekeri üreten Türkiye ve dünyanın sayılı üreticilerinden birisidir. Kalın kangal ve ağır profilde Türkiye’nin tek üreticisidir. 2019 yılında Karabük’e kazandırdığı AR-GE merkezi ve oluşturulan çalışma grupları ile ülkemizin milli hamlelerine daha çok katkı sunmaya çalışmakta, Cumhuriyetimizin 100 yıl hedefleriyle uyumlu bir şekilde başlattığı dijital dönüşüm projesi ile daha hızlı, daha esnek ve daha dijital bir üretim ve yönetim yapısına doğru yol almaktadır.

Kuracağımız 1.000.000 ton kapasiteli yeni bir yüksek fırın ve çelikhane bölgesindeki yeni konverter yatırımı ile birlikte üretim kapasitelerimiz tüm üretim proseslerinde 3,5 Milyon tona ulaşacaktır.

Tüm Karabüklülerin ve paydaşlarımızın güven ve desteği ile sürdürülebilir başarıları kovalayan Kardemir’e alın ve akıl teriyle katkı veren ve Kardemir’in ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri haline getiren çalışanlarımızı, tüm yöneticilerimizi minnet ve şükranla anarken, aramızdan ayrılanları hayırla yad ediyor, hayatta olanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum. Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren dünyamız ve ülkemizin bir an evvel sağlıklı günlere kavuşması temennisiyle, tüm Karabük’lüleri ve çalışanlarımızı selamlıyorum.

Karabük’ün ve Kardemir’in 83. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

AK Parti İl Başkanı Altınöz’den 3 Nisan Mesajı

AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz; ‘Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 83. Yıldönümü’ nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Karabük Demirçelik Fabrikalarının temellerinin atıldığı, emeğin şehri Karabük’ün 83. Kuruluş yıl dönümünü gurur ile kutladıklarını belirten Başkan Altınöz mesajına şöyle devam etti; “13 haneli bir köy iken, 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atılmasıyla şehir olma süreci başlayan Karabük, 1953 yılında ilçe, 6 Haziran 1995’de Türkiye’nin 78’inci ili olmuş ve bugünde 244 bini aşan nüfusa sahiptir.

Cumhuriyetin ilanından sonra oluşan ilk şehir olduğu için Karabük bir Cumhuriyet şehridir. Karabük, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu ilk planlı sanayi kentlerinden birisidir.

Kardemir, uzun yıllar boyunca ülkemizdeki sanayileşmeye öncülük etmiş, adını tarihe “ Fabrikalar Kuran Fabrika” olarak yazdırmış, Türk sanayisinin öncüsü olmuştur. Hükümetimiz de KARDEMİR’e ve Karabük’e olan değerini her alanda belirtmektedir. KARDEMİR’e ve Karabük’e büyük önem ve destek vererek şehrimizin hem de KARDEMİR’imizin gelişmesine katkı sağlamaktadır. KARDEMİR, Türkiye sanayisinin kalbi olmanın dışında ülkenin birçok önemli sanayi kuruluşunun, barajların, köprülerin de mimarı olmuştur.

Bizde her daim el ele, gönül gönüle vererek Karabük’ümüz için KARDEMİR’imiz için elimizden gelen mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Bu gelişmelerin ışığında, Karabük’ün kuruluş yıl dönümünde bizlere düşen görev ise hep birlikte, el ele, tek yürek halinde Karabük’ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.

Bu güzel vesile ile Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük’ün kurulmasında emekleri geçen başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmet anıyor, tüm hemşerilerime saygı ve muhabbetlerimi sunuyor, Karabük’ümüzün kuruluşunun 83. yılını kutluyorum.”

Karabük CHP İl Başkanı Abdullah Çakır’ın 3 Nisan Mesajı;

“ 3 Nisan 1937 günü, o günün Karabük Demir Çelik fabrikaları, bugünün ise Kardemir’in temelinin atılışının yıldönümünü kutlamaktayız.

Ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından projelendirilen, zamanın başvekili Merhum İsmet İnönü tarafından temelli atılan  genç Cumhuriyet’in sanayileşme hamlesinde  en önemli ve ağır sanayide ilk adımı olarak bilinen,  zaman içinde ise ekonomik, sosyal ve kültürel bir değer olarak büyüyerek fabrikalar kuran fabrika olarak bugünlere gelen, DÇ fabrikalarımızın (KARDEMİR AŞ) 83.yıl dönümüdür.

Milli kaynaklardan milli eserler üreten DÇ işletmeleri bugün ki adıyla KARDEMİR’in  temellerinin atılmasından bu yana emeği geçenlerden, aramızdan ayrılanlara rahmet ve minnetle, yaşayanları şükranla yâd ediyoruz.

Bölgede yeni bir sosyal yaşam biçiminin, yeni şehir kültürünün gelişmesini sağlayan KARDEMİR, emek, sermaye, üretim, ticaret gibi konularda yeni alanlar açmış, zaman içinde de Karabük adı ile özdeşleşerek kentin olmazsa olmazı olmuştur.

Geçen 83 yıl  içinde, kapatılmak olmadı satılmak istenmiş ancak bölge halkının ve dönemin sendikasının önderliğinde ülkede eşi görülmemiş bir sahiplenme ile fabrikaların bacalarının sönmesi engellenmiştir.

Emeğin gücü kazanmış, fabrikaların bacaları yöre halkının direnişi ile tekrar tüttürülmüştür.

Bugün yeniden ekonomiye destek veren bölgede istihdam yaratan bir kurum olan DÇ Fabrikaları (KARDEMİR) milli kaynakları milli eserlere dönüştürmeye de devam etmektedir.

Karabük her yıl 3 Nisanda kuruluşunu kutlayan ender kentlerden biridir, bu sene tüm dünyayı saran koronavirüsü nedeni ile etkinlikler yapılamamıştır ancak 3 NİSAN Karabük için unutulmayacak bir gündür.

Dünü unutmadan yarını kurmak için ve emek en yüce değerdir ilkesinden hareketle 3 Nisan kuruluş günümüzü tekrar kutlar başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere emeği geçenlere bir kez daha şükranlarımızı arz ederiz.”

Başkan Mescier’den 3 Nisan Mesajı

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier 3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun ve Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasının yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Mescier yayımladığı mesajında şu sözlere yer verdi; ‘’83 yıl önce ülkenin uygarlık yolundaki en önemli adımlarından biri olan ve ülke sanayisine yön vererek emeğin başkenti haline gelen Karabük Demir Çelik Fabrikası, geçmişten günümüze demir çelik sanayisinin gelişimine en önemli desteği vermiş ve bir mahalleyi emeğin başkenti haline getirmiştir.

3 Nisan 1937 yılında temelleri atılan bu sanayi yolculuğunda Karabük, Türk sanayisine ve ekonomisine altın harfler ile kazınarak çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Kurulduğu günden bu yana sürekli büyüyerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu demir-çelik ihtiyacını aralıksız bir şekilde karşılayarak sanayinin gelişimine çok önemli bir katkı vermiştir ve vermeye de devam etmektedir.

Karabük iline yapılan ve yapılacak olan yatırımların önünü açan bu sanayileşme ile ayrıca vasıflı insan kaynağının da oluşmasına olumlu katkıda bulunmuştur. Büyüyen Türkiye’nin ağır sanayinin temellerini atarak, Cumhuriyet döneminde kurulan ilk kent olmanın da haklı gururunu yaşamaktadır. İlklerin kenti olan Karabük, ilk özel sektör çelik sanayiciliğinin de başladığı yerdir. Demir çelik sanayisinde yapılan özel teşebbüsler ile birlikte sürekli yeni yatırımların yapıldığı, organize sanayi bölgeleri ve devlet destekleri ile bu yatırımların desteklendiği ve okul-fabrika ilişkisinin ilk gerçekleştiği yer olmuştur.

ilimizin bir sanayi okulu haline gelmesi, biz iş insanlarının bugünlere gelmesinde önemli bir rol oynamıştır. Gerek kamu gerekse de özel sektörün yapacağı yeni yatırımlar ile 03 Nisan 1937 yılındaki ilk heyecanımız bugün de halen devam etmektedir. İlk ağır sanayi merkezi olan ilimiz, kurtuluşu ile değil kuruluşu ile kutlanan tek şehirdir.

Ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına önderlik yapmış İlimiz, ülke geneline yayılmış değerli iş insanları ve firmalarıyla birlikte büyük bir kültürü yaşatmakta ve bulundukları şehirlere de ayrıca hayat vermektedirler. Bu nedenledir ki 03 Nisan ruhu, bu topraklarda hayat bulan üretim, sanayi, işçi kültürü, dayanışmasıyla bilinmese de farkında olunmasa da ülkemizin her köşesinde yaşamaya ve yaşatılmaya devam edecektir.

Kurtuluş Savaşında yedi düvele meydan okuyarak zaferle çıkan aziz milletimize Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği “Siyasal, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılamazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner” sözleri 03 Nisanı ve bu ruhu çokta güzel anlatmaktadır. Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ve Cumhuriyet Kenti Karabük’ün kuruluşu aslında ülkemizin ekonomik anlamda kurtuluşunun da taçlanması anlamına gelmektedir.

Bu vesileyle Demir Çelik Fabrikalarının ve Karabük’ün kuruluşunun 83.Yılını yaşamamıza vesile olan bu emaneti bize kazandıran başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kuruluşundan günümüze kadar emeği geçen ve ebediyete intikal edenlere Allahtan rahmet diliyorum, bizlere hayat veren 03 Nisan ruhuyla memleketimizin kalkınması ve refahı için çalışan, emek harcayan Karabük gönüllülerinin ve sevdalılarının da 83. yılını tüm içten duygularımla kutluyorum.

mesajlar tarafımıza ulaştıkça yayınlanmaktadır