5G Geliyor Korku İle,

Son Güncelleme : 23 Kasım 2020 - 0:56
Avatar
Tayfun ÇETİN[email protected]
Siber Güvenlik Uzmanı | Öğretim Üyesi | Webmaster | Linux, Nginx, Php Expert

Neler oluyor !!!

Dünya son sürat dönerken zaman ilerliyor ve teknolojiye yetişmek için verilen savaş pandemi süreçlerini etkilerken 5G ile yeni yol arıyor kendisine..

5G teknolojisinin iletişim ve gecikme alanlarındaki hız ve sanal gerçeklik uygulamaları olmak üzere birçok alanda devrim niteliğinde gelişmeler göstermesi bekleniyor.

Kullanılan cihazların hafiflemesi, daha serbest ve mobil hale getirilmesiyle sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının günlük hayatın bir parçası haline gelebileceği de öngörülüyor.

Sosyal ve günlük hayatınızda, iş hayatınızda, eğitimde, eğlencede, yeni iş alanlarında, tıp teknolojilerinde, ticarette ve daha pek çok noktada 5G hayatı değiştirecek deniyor..

Ancak, bir çok ülke 5G teknolojisine geçmek için hevesli olsa da bazı Avrupa ülkeleri 5G’ye şüpheli bir şekilde yaklaşıyor.

Bu şüphenin bir numaralı nedeni ise radyasyon tehlikesi.

Çeşitli teknoloji firmaları ve bilim insanları, 5G teknolojisinin yaydığı radyasyon miktarının insan sağlığı için tehlikeli olacağını belirtiyor.

Beşinci nesil mobil ağ ya da kısa adıyla 5G, yüksek frekans ve yüksek bant genişliği kullanıyor. 28 ile 100 GHz arasında frenkanslarda çalışıyor. Yüksek frekanslı 5G sayesinde 10 Gbit hızda ve çok düşük gecikmeye sahip internet sağlanabiliyor.

Tüm bu radyasyon tehlike uyarılarına karşın, 5G ile uzaktan ameliyat yapılabilecek, yine uzak kumandalı araçlar sürülebilecek..İnternet erişimleri hızlanacak….

5G teknolojisinin yüksek hızda ve düşük gecikme ile internet sunabilmesi için yüksek frekanslı dalga boyları kullanılıyor. Bu dalga boyları, düşük frekanslı olanlardan daha fazla enerjiye sahip. Üstelik dalganın uzunluğu kısaldığı için daha fazla anten yerleştirmek gerekiyor.

Tabi bu alt yapı için yaklaşık olarak her 150 metrede bir baz istasyonunu güçlendirici antenler kullanmak gerekecek. Bu da şehrin içerisinde her yerde antenler görmemize neden olacak. Antenlerin sayısındaki artış, düşük frekanslı radyo dalgalarında artışa neden olacak ve vücudumuzun bu dalgalardan olumsuz etkilenme ihtimali artacak.

Diğer bir anlamda Bilim insanları, ‘5G’nin yaydığı radyasyonun insan DNA’sına zarar vereceğini ‘ ifade ediyorlar

5G’nin yaydığı radyasyonun incelenmesi gerektiği yönünde ortak bildiri yayınlayan 250 bilim insanı ise 5G ile birlikte insan ve hayvan sağlığının tehlikeye gireceğini savunuyor.

işte sırf bu yüzden 5G çalışmalarının durulması kararını destekleyen için change.org benzeri bir site açıldı.

Bilim insanları ve Üniversiteler şimdi 5G teknolojisi, güvenlik ve sağlık tehditleri içerdiğini savunuyorlar.

Ancak getirdiği kolaylıklar da tam anlamı ile teknolojik devrim.

İnsanoğlu nasıl bir karar verecek..

5G ile aşı COVİD-19 aşısı arasında nasıl bir bağ var?

Henüz bu tehditlerin gerçekliğini kanıtlar nitelikte somut bir çalışma, rapor vs. bulunmuyor.

Dünya, 5G için büyük bir yarış içerisinde. Firmalar ve kurumlar, bu yarışın içerisindeyken koşarken yolun sonunda çukur olup olmadığına bakmıyor.

Görünen o ki 5G’nin zararı olup olmadığını, 5G hayatımıza girdikten sonra yaşayarak deneyimleyeceğiz.

Sonunda ÖLÜM ile tanışabiliriz yada ÖLÜME çalım mı atabiliriz, bekleyip göreceğiz lakin bir gerçek var ki…, 5G Korkusu Dünyayı sallamaya başladı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.