Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

6 ŞUBAT 2024 MİRAÇ KANDİLİ

İslam inancına göre, Hazreti Muhammed’in, Allah’ın daveti üzerine Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili, salı günü idrak edilecek.

İslam inancına göre, Hazreti

Sözlükte MİRAÇ, “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş bir ism-i âlet olan mi‘râc kelimesi “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” olarak kabul edilen ve  terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eder.

Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya gidiş ve oradan da yükseklere çıkış şeklinde yorumlandığından kaynaklarda daha çok “isrâ ve mi‘rac” şeklinde geçerse de Türkçe’de mi‘rac kelimesiyle her ikisi de kastedilirken,  Hazreti Muhammed’in Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilir.

MİRAÇ KANDİLİ ANLAM VE ÖNEMİ

“İsra ve Miraç mucizesi” ismiyle anılan MİRAÇ, Kur’an-ı Kerim’de İsra ve Necm surelerinde ifade edilmekte.

İslam kaynaklarına göre, Mekke’den Medine’ye hicretten bir sene önce yaşanan “İsra ve Miraç” olayı Allah’ın, Hazreti Muhammed’in Mekke’de gördüğü eziyetlere karşı bir tesellisi olarak kabul edilirken,  “İsra olayı”, Hazreti Muhammed’in bir gece Mekke’den Kudüs’e, “Miraç olayı” ise gökler ötesine yaptığı yolculuğa işaret ediyor.