Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MARZİNC AŞ İÇİN AÇIKLAMA BEKLENİYOR ..

  AÇIKLAMA BEKLENİYOR  

 

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

 

Marzinc Marmara Geri Kazanım Fabrikası üzerinden son günlerde Karabük’te yapılan spekülasyonlar, kamuoyunun kafasını bir hayli karıştırmış durumda.Marzinc Karabük’e kurulma aşamasında da kamuoyunda çok çeşitli tartışmalar yapılmıştı. Fakat tüm bu tartışmalara rağmen, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen bir tesis yapılacağını açıklayan şirket yetkilileri, Avrupa’da bulunan aynı fabrikaları bazı basın mensuplarına ve çevre derneği yetkililerine gezdirmişti.Geçtiğimiz günlerde Marzinc çalışanları, başta kurşun gibi bazı ağır metallere maruz kaldıklarını iddia etmişler ve Ankara, Keçiören Meslek Hastalıkları Hastanesinde tedavi altına alındıkları yönünde beyanlarda bulunmuşlardı.Karabük Valisi İzzettin Küçük ise ağır metallere maruz kaldığı iddia edilen işçilerin raporlarının temiz çıktığını açıklamış ve Marzinc ile ilgili herhangi bir problemin olmadığını belirtmişti.

 

 

OSMAN KAHVECİ AÇIKLAMA YAPMALI

Marzinc Geri Kazanım Fabrikasının üretiminin durdurulacağını 3 gün önce bir basın mensubuna söyleyen AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci daha önce de sağlık kontrolleri yapılan işçileri hastanede ziyaret etmişti.

Marzinc’in, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından üretiminin durdurulacağını günler öncesinden bilmesine rağmen kamuoyu ile paylaşmaması da ayrı bir soru işaret olarak görünmekte.

Karabük TSO Başkanı Sedat Namal’ın da dün yaptığı basın toplantısında “Bakanlık, birilerinin baskısı üzerine Marzinc’in kapatılma yazısını gönderdi.” derken, Milletvekili Osman Kahveci’yi kastettiği de açıkça ortada.

TBMM’de Çevre Komisyon Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Milletvekili Osman Kahveci ise konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklamada bulunmazken, başta KARDEMİR A.Ş olmak üzere, diğer sanayi tesislerinde de çevre ve insan sağlığı boyutu ile ilgili incelemeler başlattığı ifade ediliyor.

Öte yandan Kahveci şimdi de Marzinc’in kapatılması ile kendisinin bir alakası olmadığını, CHP Milletvekillerinin TBMM’de muhalefet yaptıklarını ve bunun üzerine Bakanlığın harekete geçtiğini belirterek, fabrikanın kapatılmasıyla ilgili sorumluluğu kabul etmiyor.

 

 

ÇEVRE DERNEĞİ İŞGÜZARLIK MI YAPIYOR?

Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun, Marzinc Geri Kazanım Fabrikasının kurulma aşamasında, Avrupa’daki örnek fabrikaları görmek üzere şirket yetkilileri tarafından Avrupa’ya gönderilmiş ve gezi sonrası “Meğer bu tesisin çevre ve insan sağlığına bir zararı yokmuş” açıklamasını yapmıştı.

Çevre Derneği Başkanı’nın şimdi yaptığı çıkışlar ise başta basın tarafından dikkate alınmıyor, çünkü Coşkun’un istikrarsız bir şekilde yaptığı kamu görevi ile ilgili inanırlığı ve güvenirliği zedelenmiş olarak gösteriliyor.

 

 

BİR TARAFTA SİYASET, DİĞER TARAFTA İSTİHDAM

Marzinc’in Bakanlık tarafından üretime ara verilmesi ile ilgili olarak, CHP Karabük teşkilatı da adeta fırsatçılık yaparcasına partisinin Genel Başkan Yardımcısı İzzet Çetin’i Karabük’e getirerek, fabrika önünde basın açıklaması yapmasını Karabük Ticaret ve Sanayi Odası, siyasi fırsatçılık olarak değerlendirdi.

CHP’nin Çevre ve İnsan Sağlığını ön plana çekerek yaptığı açıklamada, 200’ü aşkın fabrika çalışanlarının istihdamına değinmemesinin de tartışılması gerektiğini vurgulayan bazı çevreler “CHP Siyaset olsun diye bu girişimlerde bulunuyor ama çalışanların akıbeti ile ilgili hiçbir açıklama yapmamaları ne kadar samimi olduklarını da gösteriyor” şeklinde görüş beyan ediyorlar.

 

 

KARABÜK TSO BAŞKANI NAMAL’IN AÇIKLAMASI

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat Namal’ın Marzinc ile ilgili yaptığı açıklamada siyasetçilerin, siyaseti sanayiciler üzerinden yapmaması gerektiğini, eğer buna devam ederlerse üyesi olan bu tür sanayi tesislerine sahip çıkacaklarının vurguladı.

Namal’ın açıklamalarının cümle aralarında ise Marzinc üzerinden başka oyunlar oynandığı görüşü de yatıyor.

 

MARZİNC’İ NE YAPALIM?

Kimi çevreler Marzinc Marmara Geri Kazanım Fabrikasının tamamen kapatılmasını isterken, kimi çevrelerde sanayii kenti olan Karabük’te çevre ile insan sağlığını tehdit etmeyecek yatırımları gerçekleştirerek, istihdama devam etsin görüşünü taşıyorlar.

İnsana ve çevreye uyumlu olarak çalışan Avrupa’daki benzer tesisleri gibi Karabük’teki Marzinc Geri Kazanım Fabrikasının bu yönde eksik olan yatırımları varsa tamamlaması gerektiğini belirten yetkili ağızlar “Marzinc çevreye ve insan sağlığına hiçbir tehdit oluşturmayacak derecede çalışması gerekir. Eğer bunun için eksik olan yatırımları varsa, bunları tamamlamalıdır. Sonuçta direkt olarak 200’ün üzerinde, dolalı olarak ta, bir o kadar istihdam sağlayan bir fabrikayı ‘kapattık’ diyemeyiz.” Görüşünü taşıyorlar.

 

KARABÜK’E GELECEK YATIRIMCILAR ÜRKÜTÜLMEMELİ

Marzinc’in kapatılması ve bu kapatılma kararının hukuksal bir gerekçesinin bulunmaması, Karabük’e gelecek olan yatırımcıları da ürküttüğünü belirten sektöre yakın çevreler “Marzinc’in kapatılmasıyla ilgili kamuoyunda bir sürü kirli bilgiler dolaşıyor. Basın, yetkili ağızlara dayanan ve doğru bilgileri kamuyla paylaşmıyor.” Düşüncesini taşıyorlar ve kirli bilgiler ile dolu haberlere tepki gösteriyorlar.

 

YETKİLİ TARAFLAR AÇIKLAMA YAPMALI

Başta Marzinc Marmara Geriz Kazanım Şirket Yetkilileri olmak üzere, Karabük Valiliği ve hatta konuya müdahil olarak gösterilen Milletvekili Osman Kahveci’nin halkı bilgilendirici açıklamalar yapması gerekiyor.

Çalışanların sağlık raporları ile ilgili olsun, Marzinc’in çevre ve insan sağlığına yaptığı etkinin ne olduğu yönünde olsun, yaşanan süreçle ilgili, raporlara, belgelere ve doğru bilgilere dayalı bir açıklamada bulunması gerektiğini belirten vatandaşlar “Bir yerden öyle, diğer yerden böyle haberler okuyoruz. Doğruyu biz de öğrenmek istiyoruz.” Diyorlar.

KAYNAK KARABÜK HABER GAZETESİ

Web Tasarım & SEO: Best4SEO