Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Adatepe ve Bir Çok Mahallenin Kaderi Farklılaşacak !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dün açıklanan ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ tüm illerdeki planlamayı derinden etkileyecek düzenlemeler getirdi.

fg1

Resmi Gazete’de dün yayınlanan ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’, şehirlerin planlamasını ve inşaat sektörünü derinden etkileyecek maddeler getirdi. Yeşil alanların yapılaşmaya açılması ve siluetin korunmasında son sözü belediyeler değil artık bakanlık söyleyecek. Düzenlemeyle birlikte bazı büyük imar projeleri anket ve kamuoyu yoklamasıyla halka sorulacak. Vatandaşın da fikri alınacak.Yeni  yönetmeliğe göre imar planlarında değişiklik yapmak zorunlu olmadıkça mümkün olmayacak.

 

BELEDİYE ÇÖZÜM OLMAKTAN ÇIKTI VE BAKANLIK ONAYI ŞART OLDU !

Yeni düzenleme ilçe ve büyükşehir belediyesi onayıyla sosyal teknik alanların kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesi gibi düzenlemeleri ortadan kaldırıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı zorunlu olacak ve  yeni düzenleme ile yeşil ve sosyal alanlar üzerinde yapılacak plan değişikliklerinde son sözü Bakanlık  söyleyecek..

 

Karabük’te Dökecek (Adatepe) gibi bir çok mahallede ki dönüşüm projeleri de bu değişiklik ile yeni boyut kazandı.

Artık vatandaş karar verecek olup  Belediyerin imar planı yapmak yetkisi korunsa da ciddi bir merkezi denetim geliyor.

Öte yandan bakanlık onayı olsa dahi söz konusu alanın konum ve yüzölçümünün eşdeğer alanın alternatif olarak gösterilmesi zorunlu olacak. Kentin merkezinde ki değerli bir alanın alternatifi şehrin dışındaki bir bölge olamayacak.

 

ŞEHRİN SİLUETİNE KORUMA

Uzmanlar, yeni yönetmelikle bina yüksekliği artıran imar değişikliklerinde şehrin ve yakın alanların siluetini etkilememe şartı getirildiğini belirtiyorlar..

İmar plan değişikliği ile emsal artışı ve kat adedi arttırılmasında buna uygun sosyal ve teknik alt yapı alanı ayrılmasının da zorunlu olduğu vurgulanıyor. Karma konut alanlarında konut kullanım alanı belirtilmemişse bu oran en fazla yüzde 30 olacak .

 

İŞTE DEĞİŞİM RÜZGARLARI

-AVM ve sanayi kuruluşları ile lojistik ve depolama alanlarının şehir dışlarına çıkarılacak.

-Turizm alanlarında yılın belli dönemlerinde nüfus artışına paralel sosyal teknik alt yapı alanları ve otopark alanları ayrılması zorunlu oldu.

-Afetlerde kullanılacak acil açık alanlar ve yollar yapılması zorunluluğu getirildi.

-İlk defa afet ve jeolojik ve doğal verilerin dikkate alınması zorunluluğu getirildi.

-Yine bazı bölgelerde plan yapılırken anket, kamuoyu yoklaması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru, bilgilendirme esası getirildi.

-İptal edilen planlarda kurum ve kuruluş görüşlerinin dikkate alınması zorunluluğu getirildi ve plan yaparken bitişik ve çevrede mevcut planlarla uyumlu plan yapma zorunlu oldu.
-İmar planlarında kullanılan alanların içerisinde birden fazla kullanım alanı bulunması halinde uygulamada kullanıma ilişkin detayları ne kadar otopark yeşil alan sosyal ve teknik alt yapı alanı bağımsız bölüm sayısı açıkça anlatılacak.

-İlk defa sağlıklı yaşam ve toplumdaki spora teşvik amaçlı bir plan sistematiği devreye girdi. Okullara çok yakın çocuk bahçesi, oyun alanı, açık semt spor alanları, kreş, anaokul, ilkokul fonksiyonları organize edildi.

 

??????????????????????????????????????????????

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO