Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 2018 Faaliyetlerini Paylaştı

“Karabük’te 5230 Engelli Kartı Mevcutken, yine 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak faydalanabilmekte”

Son Güncelleme : 02 Ocak 2019 - 18:20

KARABÜK  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 2018 yılına ait faaliyetlerini kamuoyu ile paylaştı.

Birey, aile ve toplum refahını artırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 2018 yılı Bakanlığın belirlemiş olduğu stratejik eylem planı doğrultusunda “ Çocuk, Kadın, Engelli, Yaşlı, Şehit ve Gazi yakınlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini, belirterek yapılan çalışmaların bir tablosunu yayınladı

Buna Göre 2018 yılı içinde;

Çalışmaların yapıldığı açıklandı..

İl Müdürlüğünün yaptığı açıklamada şu verilere yer verildi;

“Doğum Yardımı Alanlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak 2018 yılında 2352 yeni doğan çocuk için 866.342,98 TL nakdi doğum yardımı yapılmıştır.

Yücel Huzur evi Müdürlüğü 2018 yılı itibariyle;124 yaşlımıza hizmet verilmektedir. Huzur evi için yapılan müracaatlardan kurum bakımına yerleşememiş olup yerleşmek için sıra bekleyen toplam yaşlı sayısı 23, Huzurevi için son bir yılda yapılan müracaat sayısı 71 kişidir.

Ayrıca kuruluşumuzun yaşlıları için çeşitli etkinlikler düzenlemişlerdir. (HobiBahçeleri, Bocce Oyun Alanları vb…) alanları oluşturularak yaşlılarımızın rehabiliteleri sağlanmaya çalışılmaktadır.

Güleç Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü 2018 yılı itibariyle;6-12 yaş aralığı çocuklarımıza hizmet veren 48 çocuk kapasiteli olup; 36 kayıtlı çocuğumuz bulunmaktadır. Bunlardan 34 çocuk fiilen kuruluşta korunma ve bakım altında olup 1 ‘i. 0-5 yaş, 2‘ si okul öncesi , 27 ’si İlk-orta öğretim, 5 ’i lise 1 ‘i yatılı spor lisesinde kalan çocuğumuz bulunmaktadır. 2çocuğumuz 5395 sayılı Kanun gereği savcılık talimatı ile misafir olarak kalmaktadır.

Hasan Doğan Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü 2018 Yılı itibariyle;Kuruluşumuz 13-18 yaş aralığı çocuklarımıza hizmet veren 60 çocuk kapasiteli olup; 37 kayıtlı çocuğumuz bulunmaktadır. Bunlardan 22 çocuğumuz fiilen kuruluşta korunma ve bakım altında olup,ilköğretim düzeyinde 9 ve lise düzeyinde 18 çocuğumuz eğitim görmektedir. 10 gencimiz ise üniversitede, 1gencimiz Ovacık Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde eğitim görmektedir.

Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü 2018 yılı itibariyle;Kuruluşumuza ait 4 çocuk evi bulunmaktadır. Kuruluşumuz 22 çocuk kapasiteli olup, 20 kayıtlı çocuğumuza hizmet verilmektedir.

Kadın Konukevi Müdürlüğü 2018 yılı itibariyle;Kuruluşumuz 20 Kapasiteli olup, şu an itibariyle 9 kadın 4 Çocuk, toplam 13 kişiye hizmet vermektedir.Kadın Konukevi etkinlikleri, konuklarının can güvenliği riski olması dikkate alınarak çoğunlukla kurum içi etkinlikler dâhilinde yürütülmektedir. Bu bağlamda;

 Sinema Gösterimi Etkinliği

 Elişi Etkinliği

 Kitap Okuma Etkinliği

 Okuma Yazma Kursu

 Aşçı Yardımcılığı Kursu

 Günlük Sportif Faaliyetler, dâhilinde konuklarımızın boş vakitlerini değerlendirmesi sağlanmaktadır.

Yazıköy Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürlüğü;Personel atamaları gerçekleştiğinde kuruluşumuz hizmete açılabilecek duruma getirilmiştir.

2019 yılı içerisinde açılışının gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Şehit Yakını ve Gaziler Şehit Yakını ve Gazilerimize hizmetler Çocuğa yönelik hizmetler kapsamında, 5395 sayılı çocuk koruma kanunu gereğince 2018 yılıiçerisinde 10 çocuğumuz koruma altına alınmış, 25 çocuğumuza danışmanlık tedbiri uygulanmış, 13çocuğumuza eğitim tedbiri uygulanmış, 18 çocuğumuza sağlık tedbiri uygulanmıştır.

Maddi güçlükler içerisinde olan ailelere, çocuklarının sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 480 aileye Evlilik Öncesi Eğitim 2230 Ofis Egzersizleri 52 Zamanı Verimli Kullanma 30 Evlilik ve Aile Hayatı 14İletişim Becerileri 65 ÇKK Mevzuat ve Sorumlulukları 168 Aile İle Görüşme Teknikleri 31 Çocuklarla Etkin Zaman Paylaşımı 18 Yaşlı İhmal ve İstismarı 29 Ergenlik Dönemi ve Özellikleri 23 Öz Bakım Becerilerini Kazandırma 15Zorba Çocuklar ve Davranış Özellikleri 10 Koruyucu Aile 1391 Yaşlılık Psikolojisi ve Yaşlı Bakımı 22Çocuk ve Ergen Sağlığı 11 Arkadaşlık İlişkileri ve Akran Zorbalığı 18Üreme Sağlığı ve Sağlıklı Annelik 21 Problem Çözme, Stresle Başa Çıkma, Zaman Yönetimi 12 Mahremiyet Eğitimi 161 İlk Yardım 46Bilinçli Medya Kullanımı 81Sıfır Atık Projesi 37ekonomik destek sağlanmıştır.

Koruyucu aile kapsamında 28 çocuğumuz 19 Koruyucu aile yanında kalmaktadır. 2018 yılı içerisinde evlat edinme öncesi geçici bakım sözleşmesi ile 2 ailemizin yanına çocuk yerleştirildi, 7 ailemiz evlat edinmek üzere ilimiz dışında sıraya alındı, 1 çocuğumuz evlat edinme öncesi geçici bakım sözleşmesiyle il dışında bir aile yanına yerleştirildi. Mahkeme süreci tamamlanan 3 çocuğumuzevlat edinildi. Müdürlüğümüze bağlı 2 gündüz bakım evi, 1 Kreş ve Gündüz Bakımevi ve 1 Çocuk Klübüolmak üzere toplam 4 özel kuruluş hizmete girmiştir.Kadına yönelik hizmetler kapsamında 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun kapsamında önleyici tedbir amacıyla 443 kadına hizmet verilmiştir.

Çeşitli nedenlerle koruma tedbiri uygulanan 14 kadına Kadının Statüsü Genel Müdürlüğümüzün belirlediği kuruluşlara güvenli nakilleri sağlanmıştır. Barınma talebinde bulunan 76 kişiye hizmet verilmiştir.Engelli ve Yaşlılara yönelik hizmetler olarak 2018 yılı içerisinde 1202 engelliye bakım ücreti ödenmektedir.

23 Engelli vatandaşımız ise bakım merkezine yerleştirilmiştir.

Erişebilirlilik İzleme ve DenetlemeErişilebilirlik Çalışmaları kapsamında; İlimizde kurulan komisyon tarafından 8 Kamu, 1 Özel Bina denetlemesi yapılmış olup denetim sonucunda belirlenmiş eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar devametmektedir.

Ücretsiz Seyahat, 5230 Engelli Kartı Mevcut 

Engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak faydalanabilmeleri için Bakanlığımızın başlatmış olduğu çalışma ilimizde de uygulamaya devam etmektedir.Bu kapsamda ilimizde engelli bir eylerimize 2017 yılı içerisinde 630 engelli vatandaşımıza engelli kimlik kartı verilmiştir. Toplamda ise 5230 engelli kimlik kartı verilmiştir

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.