AK Parti Heyetinden Çin Ziyareti

Son Güncelleme : 28 Kasım 2019 - 15:48

AK Parti Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti İzmir Milletvekili Av. Hamza Dağ Başkanlığında, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz ve 14 kişilik heyet, Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.

Çin Komünist Partisi’nin davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyetini ziyaret eden AK Parti heyeti Başkent Pekin’de siyasi, dış politika, ekonomi, ticaret, sanayi, üretim, kültür ve turizm gibi çeşitli alanlarda temaslarda bulundu.
Çin ziyaretleriyle ilgili kısa bir açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ, “AK Parti heyetimiz ile birlikte, Çin Komünist Partisinin davetlisi olarak geldiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti’nde ilk durağımız başkent Pekin oldu. Ziyaret kapsamında ikili ve heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Çin Halk Cumhuriyeti programımız kapsamında temaslarımız sürüyor. Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı ve beraberindeki heyet ile bir araya geldik” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ başkanlığındaki heyet, Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’in iştirakiyle Çin Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Dep. Bakan Yardımcısı Zhu Rui ile görüşerek, Kuşak ve Yol girişimi ile Orta Koridor’un uyumlaştırılması başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkileri üzerine istişarelerde bulundu.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ başkanlığındaki heyet Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretleri kapsamında Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Bşk. Yrd. Sn. Ji Bingxuan ile Türkiye ve Çin siyasi ve ekonomik ilişkileri üzerine kapsamlı istişarelerde bulundu.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ başkanlığındaki heyet Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı ile bir araya gelerek iki ülkenin ortak çalışma alanları ve küresel sorunlar üzerine müzakerelerde bulundu. Ardından Çin Halk Cumhuriyeti Kentsel Gelişim Merkezi Müdür Yardımcısı Qui Aijun’ın sunumu “Çin’in Kentleşme ve Kentsel Gelişme Uygulamaları” konulu toplantıya katıldı.
Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, AK Parti Genel Merkez Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti İzmir Milletvekili Av. Hamza Dağ ve AK Parti Heyeti Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretleri kapsamında Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Bşk. Yrd. Sn. Ji Bingxuan ile Türkiye ve Çin siyasi ve ekonomik ilişkileri üzerine kapsamlı istişarelerde bulundu.


Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretleri kapsamında gerçekleştirdiği heyetler arası görüşmede AK Parti Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti İzmir Milletvekili Av. Hamza Dağ Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Uygur Türkleri hassasiyetini dile getirerek insan hakları ihlali iddialarının netlik kazanması maksadıyla Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne bir ziyaret gerçekleştirilmesinin uygun olacağını ifade etti.


Pekin’de Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nün düzenlediği Ortadoğu Güvenlik Forumuna da katılan Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Türkiye’den de akademisyen ve uzmanların katıldığını belirttiği forumun bu yıl “Yeni Durumda Orta Doğu’da Güvenlik: Zorluklar ve Beklentiler” temasıyla düzenlendiğini söyledi.
AK Parti heyeti Çin Halk Cumhuriyetinde istişarelerini sürdüyor

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.