AK PARTİ MECLİS ÜYELERİ BAŞKAN VERGİLİ’DEN ÖZÜR BEKLİYOR

Son Güncelleme : 12 Ekim 2020 - 13:00

Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin açıklamaları sonrası yaptıkları yazılı basın açıklamasında, ” Sayın Vergili gündemde kalabilmek için Karabük halkına bilerek gerçeği yansıtmayan, yanlış açıklamalar da bulunmaktadır.” dediler

Yapılan yazılı açıklamada ; “Ak Parti Belediye Meclis üyeleri olarak seçildiğimiz günden bu yana gerek meclis oturumlarında olsun gerekse Belediye Encümen toplantılarında olsun son derece seviyeli ve yapıcı çalışmalarda bulunduk. Karabük halkının ve Belediyesinin hep yararına tavır sergiledik..  Fakat Sayın Vergili gündemde kalabilmek için Karabük halkına bilerek gerçeği yansıtmayan, yanlış açıklamalar da bulunmaktadır.

Rafet bey, Kanyon parkının Safranbolu Belediye sınırları içerisinde kalan kısmının Karabük Belediye bütçesi ile yapılmasını teklif olarak getirmişti. Ak Parti Meclis üyeleri olarak Karabük Belediyesinin bütçesi ile Safranbolu Belediyesinin yapması gereken işlerin belediyemizce yapılmasının doğru olmadığını, Safranbolu Belediyesinin kendi bütçesi ile bu işleri yapmasını savunmuştuk. Neticede oylama yapıldı. 1 oy farkla Sayın Vergili’nin çekimser kalması sonucu  teklif ret edildi. Rafet Vergili kendi teklifi lehinde oy kullanmış olsaydı oylar eşit olacaktı. Eşitlik halinde Başkanın bulunduğu taraf üstün sayılacağı için teklif kabul edilmiş olacaktı. Rafet bey kendiside meclise sunduğu teklifinde samimi olmadığını göstermiş oldu. Akabinde ki Encümen toplantısı sonrası bu şekilde bir oylama sonucu çıktığı için Ak Parti Encümen üyesi olan şahsıma (Osman Köşker) ve Hüseyin Erik beye defalarca teşekkür etmiştir. Durum bu şekilde olmasına rağmen Vergilinin Ak Parti Meclis üyeleri Kanyon parkı düzenlenmesini engelledi demesi yanlış beyandır.  Evet bu davranış tipik bir Vergili davranışıdır.

Değerli Karabük halkı,göreve geldiğimiz günden itibaren Meclise mümkün mertebe gündem harici konuların getirilmemesini ısrarla talep ettik. Israrımızın sebebi meclis üyelerimizin konular hakkında bilgi sahibi olup Şehrimiz için sağlıklı ve doğru karar verebilmesidir.

Ancak Rafet bey önemli konuları gündem harici meclise sunmayı alışkanlık haline getirmiştir.

07.10.2020 tarihli meclis toplantısında Rafet beyin gündem harici olarak Bayır Mahalle 12 Ada 69 Parsel (kartaltepe bölgesi) 57.594,00m2 yüz ölçümlü arazinin, bütün olarak veya parsellenerek satılması, kat karşılığı inşaat yaptırılması, arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı yöntemiyle satılması vb. diğer şekillerde değerlendirilmesi gibi konuların görüşülmesini meclise getirmiştir.

Şehrimiz için bu kadar önemli olan konu hakkında sağlıklı bir karar verebilmemiz için bilgi sahibi olmamız gerektiğini, dolayısıyla bir sonraki toplantıya bırakılmasını talep ettik. Ancak Sayın Vergili konu hakkında Meclis üyelerine bilgi vermediği gibi, bir sonraki toplantıya ertelemeyi de tercih etmemiştir. Ayrıca Karabük belediyesinin kurumsal yapısına yakışmayan üslup ile hakaret içeren ifadeler kullanmıştır.

 Değerli Hemşehrilerimiz 07.10.2020 tarihindeki Meclis toplantısında Ak Parti Meclis üyeleri olarak T.C.D.D.Yollarının etrafının Millet bahçesi olarak düzenlenebileceği yönünde görüş beyan ettik. Fakat Rafet bey bu sözü de çarpıtarak kendisinin T.C.D.D.Yollarının etrafını, Ak parti Meclis üyelerinin ise Kartaltepe bölgesine millet bahçesi yapılmasını teklif ettiği şeklinde bilerek yanlış beyanda bulunmuştur. Meclis toplantısının kamera kayıtlarında bu görüntü mevcuttur. Meclis toplantısının kamera kayıtlarının sansürsüz ve montajsız şekilde Karabük halkı ile paylaşılmasını talep ediyoruz.

Sayın Başkan, Karabük halkı sizi Başkan olarak seçtiği gibi bizi de meclis üyeleri olarak seçti. Başkanın görevleri ile Meclisin görevleri yasayla belirlenmiştir. Bu yasaya Başkanda uyar, uyması gerekir. Mecliste uyar. Başkan,   Meclisi dışlayarak tek başına meclissiz bir yönetim sergilemek istiyor. Aksi fikir beyanına tahammül etmiyor-edemiyor. Sinirlenip hoş olmayan tavırlar sergiliyor. Bütün oylamalarda Vergili’nin istediği doğrultuda oy kullanmamız mümkün değil. Biz Ak Parti Belediye Meclis üyeleri olarak doğru bulduğumuz, Karabük halkının menfaatine uygun konularda daima müspet davranıp olumlu oy kullanırız. Doğru bulmadığımız ve hukuk dışı taleplere de hayır deriz. Şimdiye kadar da bu tavrı sergiledik. Sayın Başkan, Senin bütün taleplerine onay verecek durumda değiliz. Sayın Başkan, tek adam yönetimi ve Kapıkulu bir Meclis arzunuz varsa lütfen bizden bunu beklemeyin.

Ayrıca tüm meclis üyelerine yönelik basında  saygısız ifadelerinizden dolayı özür bekliyoruz. Özür dilemek bir erdemliktir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.