Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

AKAY; “ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ, İMAR AFFI VE TÜRKİYE TEK YÜREK KAMPANYASI’NDAN TOPLANAN PARALAR NE OLDU?”

CHP Karabük Milletvekili ve

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, AKP’nin memur maaşları ve bazı vergilerde artış öngören torba teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri şurasında toplanan vergiler ve yapılan kampanyalardan toplanan paraların maliyetini vererek iktidara yüklendi.

1999 Marmara Depremi’nin ardından 23 yıldır toplanan 88 milyarlık özel iletişim vergisiyle yapılabilecek konut sayısı hesabını açıklayan Millet Akay, “TOKİ’nin bina metrekare inşaat maliyetleriyle ilgili olarak hesaplandığında 85 metrekarelik 214 bin konut yapılabiliyor. 119 metrekarelik bir konut yaptığımız zaman da 153 bin konut yapılabiliyor” dedi.

Deprem İçin Kullanacağız Denilen “185.9 Milyar Lira” Ne Oldu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 6/2/2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında konuşan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, “Bundan yıllar önce 99 yılındaki Marmara depremi neticesinde özel iletişim vergisiyle ilgili olarak 2000-2023 yılları arasında toplanan toplam vergi gelirleri yani özel iletişim vergisi olarak 88 milyar. Yine, bunun akabinde imar affıyla ilgili toplanan yaklaşık 23 milyar 523 milyon. Türkiye Tek Yürek kampanyasıyla toplanan 74 milyarlık bir rakam var. Bu rakamların toplamı da 185,9 milyar yapıyor.” dedi.

Toplanan Parayla 123 Bin Konut Yapılabiliyordu

Özel İletişim Vergisi’nden toplanan parayla yapılacak konut sayısına ilişkin veriler paylaşan Milletvekili Akay, “Özel iletişim vergisi olarak toplanan 88 milyarlık parayla ne kadar bir bina inşaatı yapılabileceği, konut inşaatı yapılabileceğinin rakamlarını vereceğim. TOKİ’nin bina metrekare inşaat maliyetleriyle ilgili olarak hesaplandığında 85 metrekarelik 214 bin konut yapılabiliyor. 119 metrekarelik bir konut yaptığımız zaman da 153 bin konut yapılabiliyor; bunlar çok ciddi rakamlar.” ifadelerini kullandı.

Toplanacak Vergi Gelirleri Depremde Zarar Gören Bölge İçim Kullanılmalı

Toplanacak vergi gelirleri hakkında da konuşan CHP’li Akay, “Bu toplanan paraların bu dönemde ne taraflara harcandığını tam sağlıklı olarak bilemiyoruz. İnşallah, bu çıkan bütçeyle ilgili olarak tabii ki bu kanun tasarısı kesinleştikten sonra, uygulamaya geçtikten sonra bu vergi gelirleri toplanmaya başlanacak. Bütçe disiplini içerisinde nerelere kullanıldığının bilinmesi çok çok önemli. Bu kur korumalı mevduat hesabı yükünden de bir an önce kurtulmanın ve buradaki sağlanan tasarrufun da bu bölgede, depremde zarar gören halkımız için kullanılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.