AKSOY “Siyaset Çamur Atmak Demek Değildir”

Son Güncelleme : 07 Ağustos 2015 - 17:06

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI DR NECDET AKSOY ÇÖPLİÜK KONUSUNDAN,KORUMA KURULUNDA Kİ YATIRIMLARA,HAYVAN BARINAĞINDAN, ULUSLARARASI FESTİVALE KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BASIN KANALI İLE KAMUOYUNA BİLGİLER VERDİ.

DSC_2759

 

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, gündeme dair bazı haberler ve geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Dünya Yerel Yönetimler Birliğinin Kongresi ( Kazan ) ni Karabük ve Safranbolu basınına değerlendirdi.  Aslanlar SAKEM bahçesinde gerçekleşen basın toplantısına katılı oldukça yoğundu.

Medya mensupları ile bir süre sohbet eden Başkan Aksoy, değerlendirmesine Kazan’daki kongre ile başladı.

Geçtiğimiz hafta Safranbolu Belediyesi olarak Kazan’da düzenlenen Dünya Yerel Yönetimler Birliğinin Kongresi sebebi ile bir ziyaret gerçekleştirdiklerini dile getiren Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy konuşmasına şöyle devam etti; “ Ziyaretimizin iki sebebi var idi. Bunlardan bir tanesi Dünya Miras Şehirleri Organizasyonunun bir temsilcisi olarak, Dünya Miras Şehirlerinden bir kısmının üye olduğu Dünya yerel Yönetimler Birliğinin Avrasya Bölge Toplantısı, diğeri ise Dünya Miras Şehirleri Organizasyonunun Kasım ayı içerisinde Peru’da yapacağı Dünya Kongresi öncesinde Dünya Miras Şehirlerini ziyaret ederek onların son durumları hakkında bilgi edinmek ve mirasın gelmiş olduğu aşamalardan yerinde tespitte bulunmak idi.  Yine Kasım ayındaki kongrede onların desteklerini almak idi. “

Ziyaretimizin ve Temaslarımızın Başarılı Geçtiği Kanaatindeyim

Toplantıya yabancı ülkelerden protokol bazında yoğun katılım olduğunu kaydeden Başkan Aksoy, Tataristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı,  hemen hemen bütün Türkî Cumhuriyetlerin Başbakanları ve Büyükşehirlerinin Belediye Başkanlarının geldiklerini bunla birlikte Türkiye’den İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ile Safranbolu Belediyesi’nin katıldığını söyledi.

Kongrenin konuşmacıları arasında yer alan Aksoy burada yapıtı konuşmadan ana başlıklar verirken, özellikle Ortadoğu’da meydana gelen iç karışıklıkların ve dış müdahalelerin dünya mirasına zarar verdiğinden, yine o bölgede bulunan dünya mirasına işid tarafından hain saldırılar gerçekleştirildiğini ifade ederken, buna sahip çıkmak olduğunu belirtti.

????????????????????????????????????

Konuşmasında Türkiye’deki mirasa nasıl sahip çıkıldığını ve duyarlılığın nasıl arttığını ve bu hususta Tarihi Kentler Birliğinin büyük çabaları olduğunu yaptığı konuşmada katılımcılara anlattığını söyleyen Başkan Aksoy “ Safranbolu olarak mirasın korunması ile ilgili Avrasya Bölgesinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve örnek olarak bu çalışmaların bir ayağının da 2016 yılı 23 Nisanında Safranbolu’da gerçekleştirilecek olan “ Çocuklar Safranbolu’da Konuşuyor “ isimli projeye Dünya Mirasının çocuklarını davet ettik. Bu program kapsamında çocuklara dünya mirasının korunması konusunda bilgiler vereceğiz, paylaşımlarda bulunacağız” dedi.

Yol ve Altyapı Çalışmaları Ara Verilmeden Devam Ediyor

Başkan Aksoy Safranbolu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yol ve altyapı çalışmalarına da değinirken, “ Yol ve altyapı çalışmalarımıza ara vermeden hızlı bir şekilde devam ediyoruz” dedi.

Özellikle bu günlerde kentimizde yeni yerleşim bölgelerinde yol çalışmalarının hızlandığını kaydeden Başkan Aksoy konu ile ilgili şunları söyledi.

anigifBu amaçla öncelikle Gayzabaşı bölgesi, yani Kent ormanı bölgesinde bulunana bütün yolların altyapısını hazırlayıp oraları soğuk asfalt sistemi ile kaplamaya niyetliyiz. Bu işle ilgili ihalemizi tamamladık ve müteahhit firmamız çalışmalarına başladı. Yine ikici aşamada ise Barış Mahallesi ve Bostanbükü Mahallelerimizde gerçekleşecek. Yeni yerleşim bölgesi olan Barış Mahallemiz, 250 Evler gibi bölgelerde ve Göztepe Sitesinden Bostanbükü’ne inen yollarında soğuk asfalt sistemi ile kaplanması işlemine başlandı.

Bununla birlikte Çarşı Bölgemizde özellikle doğal gaz çalışmalarının yapılmasının ardından bozulan Arnavut kaldırımları ile ilgili Kültür Bakanlığından almış olduğumuz desteğe binaen ihalemizi gerçekleştirdik, müteahhidimiz turizm hareketliliğinin biraz azalması ile birlikte çalışmalarına başlayacak.  Safranbolu çarşı Bölgesinde yeni kurduğumuz sistem ile Arnavut kaldırımları taşlarının arasını çimentolu karışımlar ile doldurmaktayız. Böylelikle özellikle bayan misafirlerimizin yürümekte zorlandıkları kaldırımlarda daha rahat yürümeleri sağlanmış olacak. Bununla birlikte Belediyemiz son dönemde okul bahçeleri ile ilgili de bir proje başlattı. Bu uygulama ile 10 okulumuzun bahçesi düzenlendi ve asfaltları serildi. “

Festival Çalışmaları Devam Ediyor

Bu yıl 16. sı düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali hakkında da bilgiler veren Başkan Aksoy; “ Festivalin ana temasının her zaman olduğu gibi Kültürel Miras ve Korumacılık olduğunu dile getiren Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, alt tema ise “ Mimaride Işık” Işık konusu mimarinin baş öğelerinden birisidir. Mimarlara ışık sorulduğunda yapılacak olan mimari eserin ışığa göre yönlendirilmesi olduğunu ifade ederler.  Safranbolu’daki mimari yapıları incelediğinizde buradaki yapıların yani geleneksel Safranbolu evlerinin konumlanışından yerleşimine kadar ışıkla nasıl irtibatlı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Kısaca bu güzel ve önemli mimari yapılarımızı bu konu ile de biraz daha ön yüze çıkartmak ve Dünyanın her bölgesinden ziyaret gelenlerin bu evlerin özelliklerini anlatmak istiyorum. Safranbolu’nun değerini inanın içerisinde yaşayanlar bile çok fazla bilemiyor. Kısaca bunu anlatmak ve benimsetmek zorundayız.  Festivalimizin adı bilindiği üzere Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ancak uluslar arası ayağında her zaman sıkıntı yaşamakta idik. İlk kez bu sene uluslar arası ayağını yaygınlaştırdığımız çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu hususta tabii ki Kültür Bakanlığı Başbakanlık Tanıtma Fonunun ciddi desteklerini almaktayız. Bunun yanında Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Uluslar arası Türk Kültürü Teşkilat ( TÜRKSOY )  ile işbirliği içerisindeyiz. Yani bu yıl her zamanki festivallerden daha öte bir festival gerçekleştirileceğini söyleyebilirim. Bunun yanında Fotoğraf Yarışmamıza da uluslar arası katılımın yoğun olacağını şimdiden görebilmekteyiz” dedi.

1 (1)

Bölgemizin En Modern Hayvan Rehabilitasyon Merkezi Safranbolu’da

Aksoy son günlerde sosyal medya da Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili haberlerin çıktığını ve bunu üzüntü ile karşıladıklarını söyledi.

Safranbolu Belediyesinin bu konu ile ilgili 2009 yılına kadar hiçbir çalışmasının olmadığını ve 2009 yılında göreve geldiklerinde derhal böyle bir çalışma başlattıkları ve Safranbolu’da Yaşayan Tüm Canlılara Saygı Projesi çerçevesinde barınağı faaliyete geçirdiklerini ifade eden Başkan Aksoy; “ barınağımız ilk başlangıçta 60 sokak hayvanı barınabilecek şekilde inşa edildi. Bunun yanına bir de hayvan hastanesi inşa ettik. Burada gerek evcil gerekse sokaktan topladığımız sahipsiz hayvanların, yine bildiğiniz üzere çevre ormanlardan getirilen yabani hayvanlarında tedavi edildiği, gerektiğinde ameliyatlarının yapıldığı bölgedeki tek şehir Safranbolu’dur. Uygun ameliyathane şartları, uygun gözetleme üniteleri ve donanımlı ekibi ile Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin yanında Hayvan Hastanemizde bu güne kadar çevremizde bulunana tüm hayvanların bakımlarını üstlenmiştir.  Böylesi kaliteli ve nitelikli bir merkeze sahip iken son günlerde bu hizmetimize kendisini hayvan sever olarak ifade eden kişiler tarafından haberli habersiz ziyaretler yapılarak, bu ziyaretlerde yaşanan ufak tefek aksaklıkları, sanki Safranbolu Hayvan barınağında her gün hayvan katlediliyormuş, oradaki hayvanları bilerek öldürüyormuşuz gibi gösterilmeye çalışılıyor. Değerli basın mensupları, meydana gelen şikayetlerin ardından derhal barınağa bir ziyaret gerçekleştirdim. Orada görevli olan arkadaşlarımızdan raporlar alarak durumu an be an takip ettim. Şunun bilinmesini isterim Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde hiçbir aksama meydana gelmemiştir. Bakımları ile ilgili, tedavileri ile ilgili ve daha pek çok konu ile ilgil orada görevli arkadaşlarımız dünya standartlarında hizmet vermektedirler. Ayrıca burada çalışan arkadaşlarımız sokak hayvanları için insanüstü performans gösteriyorlar. Yine Merkezimiz 1 Uzman Veteriner, 6 Personel ve 1 de araç ile hizmetlerine devam etmektedir ve bölgemizdeki en gelişmiş hayvan barınma merkezidir. Bu konuda oldukça iddialıyım.  Ameliyat sonrası anestezi verilmiş bir hayvanı çekerek açlıktan sallanıyor, ölmek üzere şeklinde paylaşılan video ya da fotoğrafları paylaşanların iyi niyetli olmadıklarının da bir göstergesidir.

Şuanda kapasitemiz 100. Bunu aşmamaya gayret ediyoruz. Zaten Hayvan Hakları da bunu açıkça söylüyor. Hasta ve ya yaralı hayvanın bakımı ve tedavisi yapıldıktan sonra bulunduğu yere geri bırakılmalı şeklinde. Biz de bunu yapıyoruz.

Bu hayvan severlerimiz eğer çok iddialılarsa sokak hayvanlarına kendileri bakım yapsınlar. Bizler elimizden geldiğince bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Hali hazırda üst düzeyde işleyen bir sisteme dil uzatmak yerine lütfen sokak hayvanlarının bakımlarını yapsınlar sahiplensinler.

Başkan Aksoy Basın Toplantısında Son Olarak Son Günlerde Gündemden Düşmeyen Çöplük Konusun Değindi.

Aksoy çöplük konusunda sözlerine defalarca anlattım ancak hala anlaşılamadığını düşünüyorum diyerek başladı.

Değerli dostlar; Siyasetin yapılış amacı hizmet üretmektir. Yani siyaseti hizmet üretmek için yaparsanız akıbete ulaşır. Siyaseti çamur atmak, var olan ufak tefek aksaklıkları gerekçesine bakmaksızın tepedekine vur abalıya prensibi ile yaparsanız, sizin bu siyasetinizden bir nihayet çıkmaz. Safranbolu’da muhalefet partilerinin ilçe başkanları bir açıklama yaptılar sırayla. Safranbolu Belediyesinin çöplük ile aksamaları olduğunu ve çöplüğü ıslah etmememizle alakalı. Ne yazık ki bunu çirkin boyutlara götürerek yaptılar. Şimdi isi aslını kamuoyuna iletiyorum; “ 2009 yılında Safranbolu’nun en ciddi meselelerinin sıralamasını yaptık. Bunların içerisinde ilk 3 te çöplük meselesi var idi. Bununla ilgili derhal Çevre Bakanlığına başvuruda bulunarak bir modern çöp depolama tesisi yapmak ve mevcut çöplüğümüzü ıslah etmek istediğimizi resmi yazılarla ilettik. Bakanlık bize proje desteği olarak ilk etapta 50 bin lira verdi. Bunun ardından da 300 bin lira para aktarıldı. Ancak bir şartla bu projenin uygulamaya başlaması için buraya çöp dökmeyi durdurmanız lazım. Biz derhal yeni bir yer istedik ve bakanlık bize Karabük Çevre Birliğine dahil olunuz dedi. Bizde Karabük Çevre Birliğinin Encümen Üyesi olduk. İşi hızlandırmak amacı ile. Yüzde 45 nispetine gelindiğinde bir kayma meydana geldi. Bizim tespitlerimiz, yanlış hafriyat sonucu bu kaymanın meydan geldiği yönünde. Önce alt tarafı oyarsanız aşağıya göçer. İlk önce üst tarafının kazılması gerekirdi yönünde uzmanların görüşleri vardı. Müteahhit firma bu kaymayı bahane göstererek dava açtı. Önce itirazlarda bulunuldu. Çevre Birliği bu itirazları kabul etmeyince dava açtı ve Birlik kendisine burasının çöplük olup olamayacağı konusu senin işin değil, bu bizim işimiz, sen ihaleyi aldın bu ihaleyi tamamla şeklinde kararlar aldı ve kendilerine de gönderdi. Ancak tamamlamadı ve birlik ihaleyi iptal etti.

İlginçtir ki, Çevre Birliğinin ihaleyi iptal gerekçesini müteahhit mahkemeye götürdü. Mahkemede burasının çöplük yapılamayacağını gündeme getirdi ve mahkeme bu gerekçeyi haklı buldu. Mahkeme burada heyelan var çöplük sahası yapılamaz gerekçesi ile projeyi bütünü ile iptal etti.

Biz bu süreçte ne yazık ki Kocaeli Üniversitesine yaptırdığımız projeye de bir türlü başlayamadık. Çünkü çöp dökmeye devam etmek zorundaydık.

Malumunuz üzere geçtiğimiz yıl Safranbolu’da çok büyük bir kongreyi İklim değişikliği Kongresini gerçekleştirdik. Bu kongre vasıtası ile Sayın bakanımız birkaç defa ilçemize teşrif ettiler. Biz bu konuyu Sayın bakanımız her geldiğinde dile getirdik. En sonunda mahkeme süreçlerini de gerekçe göstererek Sayın Bakanımızdan sırf Safranbolu için bir katı atık depolama tesissi ve mevcut vahşi depolama alanımızın da ıslahı için yeni bir projeye destek vermelerini istedik. Bakanımız bu hususta başta müsteşarımız olmak üzere talimatlarını verdi. Müsteşarımızın da talimatı ile bu konudaki şirketi İSTAÇ bize destekte bulunarak yeni bire proje hazırladı. Bu proje hem bir tesis kurma hem de 5 yıl bize çöp dökme imkanını  hazırlamış oldu.

Değerli dostlar bu projeleri hazırlanış aşamasından sona kadar meclisimizde de uzun uzun anlattık. Maalesef bizim hakkımızda açıklama yapan partilerin meclis üyeleri çöplük alanı ile ilgili konuda ya çekimser ya da ret oyu verdiler. Destek olmak bir yana işin engel olunması yönünde durdular. Gerekçeleri ne ? Karabük’teki çöplük alanını bir an önce hızlandırın. Zaten bu konuda çalışma yaptığımızı, mahkeme kararı olduğunu ifade ediyoruz.  Yine bu konuda en fazla gayret gösteren Belediyelerden birisi olduğumuzu ifade ediyoruz. Buna rağmen, Safranbolu’dan bunlar gitsin, Karabük’teki çöplük alanında bunlar tutulsun diye bunu gerekçe göstererek ret ya da çekimser oy kullandılar. Sonrada çıkıp siyasi partiler bununla ilgili açıklama yapıyor.  Yani en hak edilmez konuda maalesef eleştiri yapıyorlar.

Bakanlık yetkilileri hali hazırda kirlenmiş bölge olduğu için buraya yapmamıza izin veriyor. Zaten uzun yıllardır kullanılan bir bölge olduğu için. Bu projede ona göre hazırlandı. Hem mevcut çöplüğü ıslah edecek hem de 5 yıl boyunca kullanım hakkı sağlayacak yeni bir projeyi bakanlığa sunduk. Muhalefetin hayır oyuna karşın arkadaşlarımızın desteği ile imar tadilatlarımız yaptık, şu anda son bir noktası kalmıştır. İnşallah önümüzdeki sene bakanlığımızdan alacağımız destek ile gerçekleşeceğini ümit ediyorum.

Bu konuda konuşanların Belediye Meclisinde farklı hareket ettiğini sizin aracılığınız ile kamuoyuna da iletmek istiyorum.

Yine çöplükle ilgili çok yoğun çalışmalarımız olduğunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Karabük, Bartın, Zonguldak illeri dahil modern çöp depolama tesissi ile ilgili projesi olan ve gerçekleştirecek olan tek belediyenin de Safranbolu Belediyesi olduğunu ifade etmek istiyorum. Ancak şu anda bunu gündeme getiren muhalefet partilerinin açıklamaları da abesle iştigalden başka hiçbir şey değildir.  Hemen şunu da belirteyim. Açıklama yapan arkadaşlarımız konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorlar ise gelsinler bizler onlara projenin aşamaları ve detayları hakkında gereken tüm bilgileri verelim” dedi.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN