Aksoy”UNESCO 2015 yılını “ Işık Yılı “ ilan etti.”

Son Güncelleme : 28 Şubat 2015 - 19:53

 “Festival Hazırlıklarımız Devam Ediyor”

 

DSC_3073

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Hazırlıklarının Aralıksız Sürdürüldüğünü Söyledi.”

Aksoy yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin belgesel fim, Oscarlarını verme ile ilgili yoğun bir hazırlık içerisindeyiz” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Festival Komitemiz hazırlık toplantılarının 3. sünü önümüzdeki günlerde gerçekleştirecek. Festival sürecini ve alt temasını belirleme ile ilgili çalışmalar yapmaktayız. İlk aldığımız kararlardan bir tanesi bu yıl 16. Sın düzenleyeceğimiz  festivalimiz 9 – 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İkinci konu festivalimizin yapılacağı mekanlar olarak, geçtiğimiz yıl olduğu gibi etkinlikler ağırlıklı olarakTarihi çarşı bölgesinde yapılacak. Kortej yürüyüşümüz şehitlikten başlayacak ve bu sene Tabakhane bölgesinde bulunana Muallimleri Birliği Binasının önünde son bulacak. İnşallah festival tarihine kadar bu güzel tarihi yapının restorasyonunu tamamlamış olacağız” dedi.

Alt Tema İçin çalışmalar Sürüyüyor

Komite tarafından önerilen alt temalardan da söz eden Başkan Aksoy şöyle konuştu. “ Komitemiz tarafından önerilen temalardan birisi, bilindiği üzere Safranbolu Çanakkale Zaferinde önemli bir yer işgal etmekte. O zamanlarda bağlı olduğu Kastamonu ilinden en fazla Şehit verilen bölgedir. Yine 42. Alayın önemli bir bölümü Safranbolulu askerlerden oluşmakta idi. 100 yılını kutladığımız Çanakkale Zaferini ele alan bir alt temamız var. İkinci öneri; Safranbolu’da esnaf ahlakı konusunda çok ciddi çalışmalar var. Ahilik kültürü bu şehirdeki yerleşik kültürlerden bir tanesi. Bu nedenle Ahilik Kültürüne vurgu yapan bir tema olabilir mi diye düşünüyoruz.  Bir diğeri ise, Safranbolu’da geleneksel örf, adet ve folkloru ön plana geçireceğimiz maddi olmayan kültür mirasımız şeklinde bir önerimiz var. Yine bunun yanında UNESCO 2015 yılını “ Işık Yılı “ ilan etti. Yani ışığın engellenmemesi, temiz bir çevre ve yaşanılır alanlardaki ışığı ön plana alan bir konuyu ön plana aldı. Bizim festivalimizle de ışık konusunu ön palana alalım. Safranbolu’daki evlerin birbirlerinin güneşini kesmemesini, evlerin içerisindeki dizaynda aydınlık oluşturmayı, yine şehir yerleşkesinin güney yamacına bakıyor olması gibi ışığı ön palana geçiren çok detaylı vurgular var. Bu nedenle temanın ışık konusu olması yolunda da öneriler var.”

Alt Tema Bizim İçin Ana Tema Kadar Önemli

Alt temanın Safranbolu için ana tama kadar önemli olduğunu, Safranbolu’yu anlatan bir çok faktörler olduğunu bunlarında alt tema ile anlatıldığını, yaşatıldığını kaydeden Başkan Aksoy; Bilindiği üzere her yıl bir alt tema ile festivalimizi destekliyoruz. Tapu Senedi Mezar Taşları alt teması ile mezarlık da düzenlemeler yapıldı, ondan önceki sene Hamam Kültürü dedik, neredeyse tamamen yok olmuş tarihi bir hamamı baştan sona restore ettik. Yine Su Kültürü alt temamız ile pek çok tarihi çeşmeyi restore ettik, musluklarından su akıttık ve akmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ustaya Saygı teması ile Safranbolu’da çeşitli Sanat ve Zanaat dallarında halen hizmet veren ustalarımızı konu olarak işledik, çarşıdaki tabelaları aslına uygun olarak değiştirdik, ziyaretlerde bulunduk belgelerini verdik.

Bu yıl yine birbirinden değerli yarışmacılarımızın filmlerini değerlendirecek ve ödüllere vereceğiz. Bu yılki filmler ile birlikte geçmiş yıllarda ödül alan filmler gösterimde olacak. Yine bu yıl ilk defa festival kendi mekanında başlayıp, orada icra edilecek. Yani Muallimler Birliği Binasını festivale kadar tamamlayıp, bundan sonra festivalin mutfağı olarak kullanacağız. Belgesel filmlerimizi orada kütüphane şeklinde belgeleyip hem arşivleyeceğiz hem de gösterim salonları oluşturacağız” dedi.

2000’e Yakın Belgesel Film Arşivimiz Bulunmakta

Hali hazırda 2000’e yakın belgesel film arşivine sahip olunduğunu dile getiren Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; bu filmlerin konularına göre kategorize edilerek, halka gösterimler yapılacağını, Türkiye ve dünya genelinde belgesel severlerin bu önemli projeye kendi yaptıkları filmleri göndererek destek vereceklerini düşündüğünü söyledi”

Aksoy son olarak bu yıl ilk defa gerçekleşecek olan Halk Jürisinin seçeceği bir filme de ayrıca ödül vermeyi düşündüklerini ifade etti. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.