AKTAŞ VALİMİZ, SORUNLAR VE İŞÇİLER

Son Güncelleme : 20 Haziran 2016 - 20:22
Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı

OSG2

VALİ AKTAŞ İLE YENİ DÖNEM 

BAŞLAYABİLECEK Mİ?

Karabük Gündem olarak kamuoyu ile sık sık paylaştığımız bir olgu vardı, Karabük Can Valisi ile , Nurullah Valisi İle ve Son olarak İzzettin Valisi ile gerçekten sosyal ve ekonomik alanlarda paylaşım yapabildi, ilerleme kaydedebildi…

Yapılamaz denen Stadyumdan bir dönem yılan hikayesine de dönse Olimpik yüzme havuzuna,  Sıkıntılar yaşansa da Vali konağından, İl emniyet Müdürlüğü binasına, hatta bir çok İl Müdürlük binasına bu 3 vali döneminde imza atılmıştı.. Yani ya Temelleri atılmış yada projelendirilmişti.

Eksikler de vardı, Örneğin Katı Atık Bertaraf Tesisleri gibi..

Bu arada siyasi iktidar ile ile de en uyumlu çalışken, kentin muhalefet Belediye başkanı ilede sıkı bir ilişkiler içinde kaldılar neticede  İl bazında önemli sıkıntılar yaşatmadı bu Valiler..

Vali deyip geçmeyin, bu kentim Mülki Amiri.. Önemli bir yönetim merkezi.. Peki Giden vali Alimoğlu döneminde ne oldu? İyi İnsandı..Kitap dağıtırdı..! kimse bunları göz ardı edemez ama kent ile diyaloğu, bütünlüğü zayıftı yada kendine göre farklı kuruyordu.

Peki şimdi yeni gelen VALİ AKTAŞ, tıpkı Can Vali gibi,Nurullah Vali gibi,İzzettin Vali gibi köprüleri kurabilecek mi?

O Işık verildi. İlk geldiğinde KGİD olarak yapılan ziyaretimizde bunu biz gördük. Umarız yanılmayız.

Vali AKTAŞ, sanki Karabük ile daha sıkı fıkı olacak, dert dinleyecek projelere imza atacak görüntüsü verdi.

Bu  arada Vali Aktaş’ın en büyük yardımcıları da bu dönemde gerçekten deneyimli, oturaklı Vali Yardımcılarının olması.

Gözden kaçmamalı Vali yardımcılıkları da VALİLERİN güç kaynağı ve bu dönem gerçekten 3 Vali yardımcısı da üst seviye yönetici..

===========/////=============

 

KBÜ ŞİRİNEVLER EĞİTİM ARAŞTIRMA

HASTANESİ VE EK BİNA YAPIMI İLE  200-

250 YATAK İLAVESİ İŞİ…

Karabük’te her şey ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ beklenir..Yada BASIN yazacak,gündeme taşıyacak…Birileri iz sürecek de ..Ölme eşeğim Ölme..

KBÜ Eğitim ve Araştırma  Hastanesi için  EK Bina işleri Ne oldu ?

Projeler çizildi, Bakanlığa gönderildi, Karabük haftalarca hatta yıllarca bunu konuşmuştu ve birkaç ortak akıldan biri olarak  gelişen proje olarak kentte de kabul görmüştü..

  • KBÜ Eğitim araştırma hastanesine Ek Bina yapılacak, hatta KBÜ İHL için FİDANLIKTA Kİ yerini tahsis edecek, bu arada çamlık spor sahası bölümü alınacak KARABÜKSPORA Yeni tesis yapılacak, Bölge bu yeni proje ile adeta rahatlatılmış olacaktı..
  • 200-250 yatak daha ilave edilerek yatak sayısı  ve TIP Fakültesinin öğrencilerini orada eğitim görmesi ile ,SAĞLIK sektöründe bir rahatlama yakalanmaya çalışılacaktı.

NE Oldu bu PROJE?

Duruyor aynen bizim dün yazdıklarımız gibi bugün yazılanlar gibi duruyor…Peki bu kentin ORTAK AKIL ÜRETECEĞİZ diyen SİYASİ GÜCÜ ne diyor bu işe ?

İşin kısa yolu var, Kardemir yapacağı İHL için hız verecek.KBÜ İHL için Fidanlıkta ki yerini bir protokol ile devir edecek. İHL acilen şu anki binaları boşaltacak ve  Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine devir edecek…

KARDEMİR Ekonomik durumu şu ara orta halli,bir okul yapacak kadar gücü illaki vardır ama sanki KARDEMİR yapacağız da,  İMAR SORUNU Var diyerek bir konuda dikkat çekmeye çalışıyor..Bu arada öylesi bir  sorun varsa  da Belediye Başkanı Rafet VERGİLİ çözeriz diyor…

Ancak iş gelip takılıyor KARDEMİR KARABÜKSPOR kısmına.. Eski adıyla YK Çebi İdman Sahasının yarısı DÇ Kardemir’e ait yarısı da  Orman İşletmelerine deniyor.  Buranın teslimi kağıt üzerinde kolayda KARABÜKSPRA tesis yapımı işi ne olacak ? İş burada tıkınıyor işte..

KARABÜKSPOR bu konuda fikir üretemiyor ve üretilmesine de sıcak bakmıyor anladığımız kadarı ile. Belki siyasi  ve patronlardan gelecek baskı olayın rengini değiştirecektir..

Karabük’te artık ; O  STK İstedi, il Müdürlüğünü buraya yapalım bu Muhtarlar gurubu istedi, Spor kompleksini şuraya kuralım , yer yok ne yapalım anlayışından çok REVİZYON anlayışında  ortak akıla dikkat edilmesi gereken zamanda..

Ve Karabük’ün önünde ki yatırım projelerinin en önemlisi de bu PROJE..  Yoksa Valilik Oraya taşınmış, Ramazan etkinlikleri çok güzel geçiyormuş, Ziyaretler tamamlanmış falan da filan hepsi boş…

===========/////=============

KARABÜK NE İSTİYOR (1) !

Karabük HAVA alanı istiyor…  Bakmayın üç beş gıdım akıllı tipe. Yanı başımızda 2 saatte varıyorsunuz Kastamonu ‘da var, Çaycuma’da var , Ankara da Çankaya’dan Esenboğa da 2 saatte gidiliyor diyenlere..

Haa.Bunun karşısında teknik olarak olmaz yada ekonomik olarak olmaz diyerek aklı selim bir çok Gazeteci dostumuz da var Karabük’e havalimanı olmaz diyen onlara  saygı duyarız…Zira bir fikrin arkasında durup savunmak farklı, bir projeyi bilmeden görmeden sırf muhalefet olmak için muhalefet yapmak farklı işte biz gıdım akıllı diye onları işaret ediyoruz,  onlar hayatlarında Karabük tünelinden öte çıkmayan her şeye muhalefet tiplerdir…..

Avrupa,hatta bir çok Asya ülkesi ya hızlı tren  ile yada havaalanları ile kentleri birbirine bağladı. Her köye, beldeye havaalanı yapıyorlar… Sağlık adına, Güvenlik adına (Orman yangınları vs), Havaalanları elzem..

Sanayi bölgelerinde, Turizm bölgelerinde,Eğitim adına gelişmek isteyen bölgelerde, spor aktiviteleri adına,  gerekli birinci kural HAVALANI..

OLMAZSA/OLMAZ..

Karabük’te bunun idrakinde olan kitle çoğunlukta . Az bir kitlede ne gerekir diyor…Kim gider gelir diyor ?..Ankara yada İstanbul’a gidip gelmeyi dünyası sananlar..

KBÜ de Erzurum’dan gelen, İzmir’den gelen yada Trabzon’dan ,Antalya’dan gelen Öğrenci için gerekli.. Onlara zaman zaman ders verecek ve KBÜ ye gelebilecek ulusal,Uluslar arası hocalar için gerekli, Karabükspor süper lige çıktı onun için gerekli, her hafta SAFRANBOLU’YA 30-40 otobüs yerli turist geliyor 10-15 otobüs yabancı turist geliyor onlar için gerekli…Orman yangınlarına anında müdahale edecek hava araçları elimizin altında olacak onun için gerekli…Allah korusun acil hasta taşımacılığında hava ambulansın olacak onun için gerekli…

Yeter mi/ Anlatabildik mi? / Karabük çoğunluğu HAVAALANINI bunun için istiyor.

Ama KARABÜK dedik ya ‘ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ’  ister konuşur,basından bekler “NİYE YAZMIYORSUNUZ YAHU?” Peki sen ne yapıyorsun YAHU !!

===========/////=============

KARABÜK NE İSTİYOR (2) !

Karabük DÇ İşletmeleri ile övünür sırtını da ona yaslardı hep. Ne zaman KARDEMİR kent ile ipleri kopardı burası ÖZEL ŞİRKETTİR artık dedi ayakları üzerinde durmak için bir ara denge çalışmaları yaptı..

ALLAH yüzüne baktı Karabük’ün de KBÜ büyüdü..Gelişti..Bir yandan kentin sosyal ekonomik gücü oldu bir yandan da eğitim/öğrenim katkısı sundu.

Son dönemde SAF-ÜNİ projesi gündeme geldi…3 gün aman ALLAH süper dendi..bir kaç çatlak ses KARABÜK-SAFRANBOLU Kavgası çıkar dedi.( Nasıl bir alakaysa) 1-2 kez KARABÜK GÜNDEM Manşete taşıdı, İnternet haber sitesinde 1-2 hafta gündem yarattı.. Sonra bu projede askıda kaldı..

OYSA KARABÜK ve SAFRANBOLU için  öylesine önemli öylesine yerinde bir proje ki…

KAFASI BU PROJEYİ DE Almayanlar ile dolu tabi.. Karabük gibi küçük il üniversitesi var birde ilçe de mi olacak diyecek kadar dar kafalılar var ?

Kimse alınmayacak gücenmeyecek…Eğer SAF-ÜNİ için ne gereği var diyorsanız  çok ama çok yanılıyor bu kente ayıp ediyorsunuz ve bu proje sahibine Rektör POLAT’A da haksızlık ediyorsunuz..

KARABÜK DÇ TEKNİK  ÜNİVERSİTESİ ve SAFRANBOLU (SOSYAL-İDARİ) ÜNİVERSİTESİ şık oturur ve öğrenci sayısı yanı sıra ÜNİVERSİTELERİN gerekli eğitim/öğrenim süreci rayına daha da iyi oturur..

Karabük Üniversitesi de kurulurken hadi canım diyenler olmuştu.. O dönem birileri öncülük etmiş armudu pişirmişti… Ama bakıyoruz bu dönem kimse o taraflı değil  ‘ Yazık..

Oysa KARABÜK ve SAFRANBOLU için   SAF -ÜNİ projesi müthiş yararlı müthiş akılcı…

===========/////=============

İŞÇİLERİN BİRLİĞİ !

MARKS bu sözü sarf ederken ne düşündü bilemiyorum ancak günümüz şartlarında ÇALIŞANLARIN birliği zor görünüyor..

Bir kere birbirlerini anlamadan, tartışmadan, olayın özünü kavramadan eleştirmek ve illaki o öyle dediyse ben farklı demem gerek anlayışından hareket eden bir toplum yapımız oldu.. Yeni bir SOSYOLOJİK vaka olmalı bu durum…

Aynı görüşleri paylaşan ancak kavga eden toplumlar ?

KARDEMİR 6 yıl önce gerçekten içler acısı bir durum yaşadı. Dönemin idarecilerin baskısı, yanlış beyanlar ve TUFEYLİ baskıları o dönemde KARDEMİR işçisini yönlendirdi ve denize düşen yılana sarılır misali bir durum yaşandı.

Çelik İş  sendikası da büyük bir operasyonu 2. Kez yaşadı.  CENGİZ GÜL  Genel Başkan oldu.  GÜL KARDEMİR’DE  Genel Başkan olarak yaptığı ilk konuşmada “İŞÇİNİN ŞU SENDİKASI BU SENDİKASI OLMAZ ALACAĞI HAK OLUR “ dediğini net hatırlıyorum.

Gergin  KARDEMİR İŞÇİSİ Bir anda barıştı. GÜL  son sendika delege seçimlerinde eskiden A sendikası B sendikasında olabilir şimdi beraber yürüyoruz ve dertlerimizi beraber çözmek için hepimiz bir sandığa gireceğiz dediğinde sosyal barışta gelmişti..

Ancak  geçtiğimiz hafta  hiç benimsemediğimiz hatta olaylardan sonra TARAFLARINDA benimsemediğini açıkça deklare ettiği bir arbedeye şahit olduk.  Er şeyden öte biz  meslek dayanışmasına inanmaktayız. Sevmediğimiz,tasvip etmediğimiz GAZETECİYE Bir zarar gelse önce biz koruma içgüdüsüyle hareket ederiz. Bu anlamda İşçinin-İşçiyle kavgasına, ÇİMLERİN EZİLMESİNE Benzer yorumunu yaparız..

Günün hatırlanması adına KARDEMİR önüne siyah çelenk koymak isteyen ve bir dönem KARDEMİR’DE çalışan İşçiler,  TÜRK METAL  sendikasını yerden yere vurdular.. Hatta Türk Metali kastederek “ Dürüstlüklerini gördük,Yola SATILMIŞ İnsanlar ile çıktığımız gördük” diyecek kadar net tavır koydular.

Olayın HAKKIMIZI HELAL ETMEYİZ Aşaması ise “Guzide KARABÜKSPORUMUZUN başına MAAŞLI getirilip sosyal barışın sağlanması zedelenmiştir. Hepimiz musalla taşına geleceğiz,sizler önce gelirseniz 400 arkadaşımız ve ailesi sizlere haklarını helal etmeyecektir.” Sözleri gerçekten açık net bir mesajdı..

KISACASI;  çıkan ARBEDE hiç anlamsız yereydi.. Zira Bugün ki ÇELİK İŞ çok farklı bugün ki SİYAH Çelenk Koymak isteyen İŞÇİDE çok farklıydı.. Zaten, olaylar sonrası görüştüğümüz taraflarda aynı mesajları verdiler…

O zaman HAKLARIN Helal edilmesi için KARDEMİR Yönetimi MESAJI almalı.. Yoksa bu kentte bu kangren büyür yara kapanmaz.. Olay İşçilerin arasında ki kavga olmaktan bu sefer  arbede ile geçiştirildi… Anlaşılan odur ki  geçmişte ki eksik sendikal anlayışlar, bugüne yansımaktadır…

Bize göre büyük bir ders çıkartılması gereken ARBEDE sonrası “İnat zarar verir KARDEMİR’E” anlayışı da ortaya konmuştur..

KARABÜK GÜNDEM GAZETESİ  BAM TELİ KÖŞESİ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
MURAT 22 Haziran 2016 / 15:22 Cevapla

Her ne olursa olsun bendeki yara kapanmayacak.insan hastalanır iyileşir,ağlar ama gün gelir güler çok şükür insana himmet etmedik etmeyeceğiz buna kendini Kaf Dağında gören siyasetçilerde dahil.Bu acı yaşanmadıkça anlaşılmaz her ne olursa olsun düşmanımda olsa hiç bir ademoğlunun işiyle ve evladı ile imtihan edilmesini dilemem,lakin BU HAİNLERE NE KIZ VERİRİM NE DE ALIRIM BİZE ŞEREFİYLE YAŞAYAN İNSANLAR LAZIM.SAYGILARIMLA

Ali YILMAZ 23 Haziran 2016 / 00:32 Cevapla

Kalemine yüregine sağlık