Anıyoruz…..

Son Güncelleme : 10 Kasım 2016 - 9:03

nuri

Nuri Kırımlı (Emekli Tarih Öğretmeni)

Çağdaş Türkiye’nin kurucusu ve yol göstericisi Ulu önder Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 78.yıl dönümünde anıyoruz, arıyoruz.

Atatürk, tarihinden aldığı ilhamla, çağdaş bilimlerin ışığında hareket eden bir liderdi. Türkiye Cumhuriyetini de bu ilkeler çerçevesinde kurdu.

Bıraktığı tek miras akıl ve bilim yoludur.

Günümüzde Atatürkçülük, bugünkü aklın ve bilimin gösterdiği yoldur. Bu yolunda demokrasi ve insan hakları olduğu açıktır.

Doğan Kuban bir yazısında; Atatürk için “ 15 yıl içinde 100 yıla denk düşen devrimler yapmış bir büyük devrimci “ diyordu.

Atatürk’ü yapılan saldırılar sadece daha büyük bir sevgi ve sahiplenmeye yol açıyor. Ama Atatürk’ü anlayabildik mi, eğer anlamış olsaydık, Devrim ve ilkelerini koruyabilseydik, bugün Atatürk’e “Atatürk” Diyemeyip ilke ve devrimlerini yok etmeye çalışanlar olmazdı.

Bir insanı gerçekten sevmek, hayatımızın başköşesine koymak ve o “ özel “ yeri koruyabilmemiz için o insanı öncelikle gerçekten tanımamız ve anlamamız gerektiğine inanıyorum.

Atatürk’ü okuyarak, anlayarak, hayatın her anında ve alanında o ilkelere bağlı yaşama sorumluluğunu alabilmek demektir.

Artık bayramlarda,10 Kasımlarda sevgimizi ve özlemimizi anlatan şiirlerden önce Atamızı onun yazdıklarıyla, ilkeleriyle analım. Çocuklarımızı kurtuluş savaşı öyküleriyle büyütelim.

   Çocuklarımıza “ Atatürk vatanımızı düşmanlardan kurtardı “ sözünden öte, Atamızın düşüncelerini ilke ve devrimlerini anlatalım.

 Sevgili ATATÜTÜRK;

Cumhuriyeti emanet ettiğin genç nesiller olarak göstermiş olduğun yolda, doğruluktan, eşitlikten, adaletten ve demokrasiden vaz geçmeksizin bıkmadan usanmadan yürüyeceğimize söz veriyoruz.

Cumhuriyeti ve Atatürk Devrimini yaşatacağız. Zaman köşeye çekilme ve yılgınlığa kapılma zamanı değildir. El ele verebilirsek bunu başarabiliriz.

Aziz Atam;

Bu duygu ve düşüncelerle seni çok özleyen bizler, rahmet ve şükran duyguları ile anıyor, Hatıran önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz. Ruhun Şad olsun.

                                                                         

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.