Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Araç,Vergili’yi Bağrına Bastı

Karabük Belediye Başkanı Rafet

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından yaptırılan Araç Meslek Yüksekokulu Binası düzenlenen törenle hizmete girdi.

page

 

Açılış törenine; Kastamonu Valisi Şehmuz Günaydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Araç Kaymakamı Halil İbrahim Çelik, Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, Rektör yardımcıları, akademik personel, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez ; 2010-2011 eğitim öğretim sezonunda 55 öğrenci ile faaliyete geçen Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu’nun bu yıl 971 öğrenciye ulaştığını belirterek, “Okulumuz Sayın Rafet Vergili’nin yaptırmış olduğu bina ile gerçek bir yükseköğretim kurumu hüviyetine kavuştu. Kendisine okulumuza yaptığı maddi ve manevi desteklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Törende daha sonra kürsüye gelen Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu ise; “2009 seçimleri sonrası gündeme aldığımız konuların başında yüksekokul geliyordu. Bizim için olmazsa olmaz bir hizmet idi. Biz o dönemde ilçemizin yetiştirdiği değerli hayırseverimiz Rafet Vergili bey ile görüştük. Kendisi o dönem okul yerinin satın alınması noktasında bizlere destek olabileceğini, arazi ücretinin yarısını karşılayabileceğini ifade etti. Ancak o dönemki Üniversite Rektörü bina yapılmadan Yüksekokulu açmayacağını söyledi. Bizde bunun üzerine binamızı yapmak için kolları sıvadık. Bir gün konuyla ilgili Ankara’ya görüşme yapmaya giderken Karabük’te Sayın Rafet Vergili Başkanımızla karşılaştık. Kendisi bizi makamına çay içmeye davet etti. Kendisi bize orada “Araç bizim ata memleketimiz. İmkanlarımızı memleketimiz için kullanırız. Ben Rektörün istediği binayı yapmayı taahhüt ediyorum” dedi. Ben o gün Ankara’ya arabanın içinde adeta oynayarak gittim. Okulu kısa bir sürede eğitim ve öğretime açtık. Bu gün öğrenci sayımız 900’ü geçti. İlçemizdeki yurt ihtiyacını çözmek için harekete geçtik. Bu konuda da imdadımıza Sayın Rafet Vergili ve ailesi yetişti. Geçtiğimiz günlerde aile olarak bizlere altı dönüm bir arsa bağışladı. İnşallah kısa sürede kendilerinin bağışladığı arazi üzerinde 200 kız, 200 erkek olmak üzere 400 kapasiteli yurt inşaatına başlayacağız. Ben sözlerimi Rafet Beyin bir sözü ile bitirmek istiyorum. Kendisi “Araçlılar kendisine hizmet edeni, yardım yapanı hiçbir zaman unutmaz” der. Bende diyorum ki; Sayın Başkanım, Araçlılar sizi hiçbir zaman unutmayacak. Araç var olduğu sürece isminiz hep yazılı kalacak. Destekleriniz için şahsım ve ilçe halkım adına sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise törende yaptığı konuşmada Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu’nun Üniversite bünyesindeki en büyük yüksekokullardan biri haline geldiğine dikkat çekerken; “Öğrenci sayımız 971 oldu. İnşallah bu sayımız daha da artacak. Bu 971 çocuğumuz sizin öz çocuklarınız, o çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Meslek Yüksekokulumuzun bu günlere gelmesinde emeği olan bir çok insan var, yöneticilerimiz var, siyasilerimiz var. Bu gün bu törenin düzenlenmesine neden olan saygıdeğer hayırseverimiz var. Yüksekokulumuz bu gün 23 derslikli, üç laboratuvarlı, bir atölyeli bir yüksekokul haline geldiyse bunda hayırseverimiz, kıymetli Karabük Belediye Başkanımız Rafet Vergili’nin çok büyük emeği vardır. Kendilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. İnançlarımıza göre hayırın bu dünya’dan çok öbür dünyayı ilgilendiren boyutları vardır. Sayın Vergili’de bu hayırı ile kıyamete kadar kendisine fayda sağlayacak, sevap yazdıracak bir eseri meydana getirdi. Üniversitemizde kendisine kadirşinaslığını gösterecektir. Bu günden itibaren her yıl Rafet Vergili günleri ve programları düzenlenecektir” dedi.

Törende bir konuşma yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise; “Aslında çok büyük bir iş yapmadık. Sağolsunlar Sayın Rektörümüz ve Belediye Başkanımız bizleri onure ettiler. Okula ismimizi vererek bizden sonrada adımızı unutturmayacak, arkamızdan fatiha okutturacak bir uygulamaya imza attılar. Biz bu yola çıkarken böyle bir düşünce ya da hedef içerisinde olmadık. Yalnızca arkamızdan “Allah razı olsun” denilmesini istedik. Ancak kendileri bizlere büyük bir iyilik yaptılar. Bu durum hem bizi mahcup etti, hem sevindirdi, hem de heyecanlandırdı. Bu okulun yapılmasında en fazla emeği geçen Araç Belediye Başkanımız Mustafa Bey ve dernek yönetimidir. Onların bu heyecanları bizi teşvik etmiştir. İnşallah önümüzdeki dönemde Araç için hep beraber çalışırız. Araç bir zamanlar 50 bin nüfuslu bir ilçe iken bu gün 19 binlere düşmüştür. Bunun nedeni tabiki göçtür. İnşallah valimizle, kaymakamımızla, hemşehrilerimizle bu göçü durdurmaya yönelik hep birlikte çalışırız” dedi.

Törende son konuşmayı ise Kastamonu Valisi Şehmuz Günaydın yaptı. Vali Günaydın; “Böylesine anlamlı ve hayırlı bir törende sizlerle birlikte olmaktan büyük keyif aldığımı ifade etmek istiyorum. İnsanlar vefat ettikten sonra üç kişinin amel defteri kapanmıyor. Bunlardan biri de arkasında insanların yararlanacağı hayırlı hizmetler bırakanlardır. Karabük Belediye Başkanımız ve değerli hemşehrimizde böyle hayırlı bir iş ile kıyamete kadar amel defterini kapatmamış oldu. Allah hayırını kabul etsin. Bu hayır diğer işadamlarımıza da örnek olsun. Ayrıca yurt yapımı için bağışladığı arsa nedeniyle de kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Tören, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye teşekkür plaketi takdimi ve kurdele kesimi ile sona erdi.