Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ASGD: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK, ULUSUMUZUN BAŞI SAĞOLSUN

ASGD Genel Başkanı İbrahim

asgd_calissan_bir_dert_calismasan_bin_dert_1389278170

ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Soma faciasının en acı uyarı olduğunu ve işyerlerinin can güvenlikleri açısından denetlenmeleri gerektiğini vurguladı.

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği’nden yapılan açıklamada, Soma faciasının devlet yetkililerine yapılan en acı uyarı olduğu belirtildi. ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, özellikle maden sektörü başta olmak üzere işyerlerinin uluslar arası kriterlere göre denetlenmesi gerektiğine işaret edildi. Erdoğan’ın açıklaması aynen şöyle:
“200’den fazla canımızın yitip gitmesine neden olan Soma faciası, yönetenlere ne yazık ki tarihimizin en acı uyarısıdır. Bu kapsamda üyesi bulunduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun(TGF) ülke genelindeki yas çağrısını destekliyoruz. Soma’daki elem verici faciadan gerekli olan dersler mutlaka çıkarılmalıdır. Risk faktörü yüksel olan işyerleri başta olmak üzere tüm resmi ve özel kuruluşlar çalışanların can güvenlikleri açısından denetlenmelidir. Bu inceleme ve denetlemeler uluslar arası normlara göre yapılmalı ve gerekli koşullara sahip olmayanların faaliyetleri, orada çalışanların hak ve hukukları korunarak derhal durdurulmalıdır. Denetimsizlik, tedbirsizlik ve özensizlik olduğu sürece Soma ne ilktir, ne de son olacaktır. Facianın nedeni ve sorumluları bulunmalı, gerekli yaptırımlar da mutlaka uygulanmalıdır. Dünyada hiçbir şey insan sağlığı ve canı kadar önemli değildir. ASGD olarak görev şehidi olan işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Ailelerine, geride kalanlara ve mesai arkadaşlarına sabır temenni ediyoruz. Tüm ulusumuzun başı sağ olsun.”

ASGD’DEN SOMA İÇİN SAYGI DURUŞU

 

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği tarafından, Soma faciasında yaşamını yitiren maden işçileri için Atatürk Stadı önünde saygı duruşunda bulunuldu. Genel Başkan İbrahim Erdoğan ve Bursa Şubesi Başkanı Muhterem Çakır, yaşanan elim olaydan dersler çıkarılması gerektiğini vurguladı.

 

Genel Merkezi Bursa’da bulunan Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Merkez ve Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Soma faciasında hayatını kaybeden maden emekçilerini, Atatürk Stadı önünde gerçekleştirdikleri saygı duruşu ile andı.

ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan ve Bursa Şubesi Başkanı Muhterem Çakır, Soma faciasının tüm kamuoyunu olduğu gibi spor camiasını da yasa boğduğunu vurguladılar.  Erdoğan ve Çakır tarafından yapılan ortak açıklama aynen şöyle:

 “Çatısı altında bulunduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun ülke genelinde aldığı yas çağrısına destek veriyoruz ve Türkiye genelinde aynı anda yapılan anma eylemine ASGD olarak Bursa’dan katılıyoruz. Soma faciasıyla yüreklerimize ateş düştü, acımız çok büyük ve içimiz kan ağlıyor. Elim olayda hayatını kaybedenlerin sayısının sürekli artması, acılarımızın daha da artmasına neden oluyor. Maden sektörü, dünyada risk faktörünün en yüksek olduğu ve emekçilerin can güvenliklerinin en üst düzeyde alınması gereken çalışma alanlarını kapsıyor. Bu nedenle devlet yetkilileri maden ocakları başta olmak üzere can güvenliği açısından risk taşıyan tüm işyerlerini, uluslar arası çalışma standartlarına kavuşturmalıdırlar. Soma faciasında ihmali görülenler mutlaka tespit edilmeli, gerekli cezalara çarptırılmalı ve kamuoyu doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Şu an kayıp sayımız 300’e yaklaştı ve devamının da geleceği söylenmektedir. Ekonomik gelişmişlik düzeyi arttığı ifade edilen ülkemiz için Soma faciası özellikle hükümet edenlere yönelik çok hazin bir uyarıdır. Hal bu ki işyerlerindeki güvenlik standartları, ekonomik gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılı olmalıdır ve bu konu üzerinde özellikle durulmalıdır. Zaten zor koşullar altında çalışan, gelir düzeyleri de gelişmiş ülkelere oranla hayli düşük olan emekçilerin, bir de can güvenlikleriyle ilgili olarak büyük tehlike altında olmaları kabul edilemez. Ülkemizde maden ocaklarıyla ilgili uluslararası kriterlere göre denetimler derhal yapılmalı ve gerekli koşullara sahip olmayan çalışma alanlarındaki üretim, buralarda çağdaş şartlar oluşturuluncaya değin hemen durdurulmalıdır. Dünyada insan sağlığı ve can güvenliğinden daha önemli hiç bir şey yoktur. ASGD olarak görevi başında şehidi olan maden emekçilerine Allah’tan rahmet diliyoruz. Başta kederli aileleri olmak üzere tüm Türkiye’nin başı sağ olsun.”

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO