Ayhan ” Başımızı Taşlara Vurmaya Az Kaldı”

Son Güncelleme : 12 Kasım 2016 - 12:06

saf-chp-ilc-bsk

Safranbolu CHP İlçe Başkanı İbrahim Ayhan “Safranbolu Belediye Başkanı Ne Yapmaya Çalışıyor” diyerek ” Belediyenin Başkanlığı görevini ifa etmekte olan Şehri Emin’imiz Dr. Necdet Aksoy’un ne yapmaya çalıştığını, kadrosunu nasıl yönettiğini, anlatacağımız olaylar nedeniyle bir türlü anlayamıyoruz.”   dedi.

Yaptığı yazılı bir açıklama ile  “İki önemli vazgeçilmezi var sayın Başkanın. Birincisi normal veya kırmızı renkli kilitli beton parke ve bordür ,ikincisi Hasan Dede Tepesi’nin imara açılması” diyerek sorunları dile getiren Ayhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi ; ” Bizim, safranbolu-gundemçeşitli ortamlarda dile getirdiğimiz konularla ilgili hiçbir açıklama yapmaksızın, örneğin Çarşı bölgesinin çok acil “Otopark” sorununu, halen Hayvan Pazarı olarak düzenlenen, ancak Kurban Bayramı hariç hiç kullanılmayan alanda niçin çözmediğini anlamış değiliz. Bu önerimize karşı mantıklı bir açıklama getirilmediği gibi, yapılan İmar planları iki defa Koruma Kurulu tarafından çok haklı gerekçelerle (2863 Sayılı Koruma Kanunu   Madde 11 —   Koruma amaçlı imar planlarında sit alanının bütününü olumsuz etkileyecek, mevcut korunması gerekli değerleri bozacak ya da yok edecek, geleneksel kentsel doku özelliklerini olumsuz yönde değiştirecek yeni işlev dönüşümlerine ilişkin plan değişikliği yapılamaz.) reddedilen “Hasandede”  planlarını yeniden Belediye Meclisi gündemine getirdi.              Bu ısrarın gerekçesini kendisine yakıştıramıyoruz. Şimdi tekrar soruyoruz “Sayın Başkan, Mezarlık Arkasındaki hayvan pazarını otopark olarak neden değerlendirmiyorsunuz? Hasandede tepesi hakkında sizi nasıl motive ettiler ki, ısrarınız bitmek tükenmek bilmiyor. Siz, Çarşı Bölgesinin Otopark sorununu özellikle ve bilinçli olarak mı ÇÖZMÜYORSUNUZ?”

 Diğer bir konu da, Belediye Başkanı’nın tarihi bölgelerimizde yaptığı yol çalışmalarında neden hala kendilerinin de onayladıkları, yasaların men etmesine rağmen “Kilitli Beton Parke Ve Bordür” kullanma ısrarlarından vazgeçmedikleri. Safranbolu Sit ve Etkileşim Alanlarının Anayasası olan Koruma İmar Planı Yönetmeliği (Madde 7-6-a)”Kentsel sit alanı içerisinde; özgün sokak döşemesi korunacak, sonradan yapılmış olan kaplamalar sökülerek, özgün döşemeye dönüştürülecek, bozulmuş ve kaybolmuş kısımlar aynı teknik ve malzeme ile tamamlanacaktır” diyor.

safranbolu-45 Daha önce, Çarşı bölgesinde Cinci Hanı Sokakta yaptığınız beton parke döşemesini nasıl söküp de yerine tarihi dokuya ve kanunlara uygun malzeme ile yeniden yaptıysanız, geçtiğimiz günlerde yaptığınız Kavaklar sokaktaki yaya yolu, Cinbek Durağı mevkiindeki yol daraltma çalışması ile Dibekönü Cami ile Halkevi sokak arasındaki Safranbolu’da emsali olmayan özelliğe sahip olan İnce Aralık’ta, arkları iptal ederek yaptığınız kilitli beton parkeleri söküp, tarihi dokuya ve kanunlara uygun malzeme ile yeniden yapmalısınız. Cinci Han sokakta yaptığınız hatalı imalatların maliyetinin, sorumluları tarafından karşılanması konusundaki girişimlerimizi, vicdani kaygılarla sonuçlandırmamıştık. O gün Safranbolu’nun değerlerinin korunması, dokusunun bozulmaması adına yaptığımız uyarıların anlaşılamadığını görüyoruz. Demek ki uyarı yetmemiş. Biz, yanlıştaki bu ısrardan bunu anladık.Bu durumdan da Safranbolu adına üzgün olduğumuzu belirtiriz.

 Değerli Safranbolulu hemşerilerimiz ve Safranbolu’yu yürekten seven duyarlı insanlar. Safranbolu’da bu günlerde bir etkinlik var. AVRUPA MİRAS GÜNLERİ. Safranbolu’nun sahip olduğu, emsal büyüklükteki başka yerleşimlerden farklı kılan değerler sayesinde, üyesi olduğumuz uluslar arası organizasyonların bir etkinliği. Belediye Başkanı bu etkinlik dolayısı ile yine yerel ve ulusal basın önüne çıkıp hamasi demeçler verecek. Merak ediyoruz. Acaba bu etkinlikte bir bilimsel toplantı olacak mı? Belediye Başkanı bu toplantıda gururla “ben bu Hasan Dede Tepesini imara açmak istiyorum, ben Köyiçinde, Kavaklar’da kilitli beton parke ve bordür ile çok güzel hizmetler yaptım” diyebilecek mi? Safranbolu’yu seven herkese sesleniyoruz. Safranbolu’nun Belediye Başkanı’nın akıl almaz uygulamaları yakında elimizde bir şey bırakmayacak. Gösterecek neyimiz kaldı diyerek başımızı taşlara vurmaya az kaldı.Bizden uyarması.Halkımızın takdirine sunuyoruz.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN