BAĞIMSIZLIĞIN İLK IŞIĞI AMASYA GENELGESİ

Son Güncelleme : 24 Haziran 2019 - 19:20
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

Özgürlük Bildirgesi, Devrimin İlk İşaret fişeği, tam Bağımsızlık Bildirgesi, cumhuriyetin Doğum belgesi, Kurtuluş savaşının Manifestosu, Emperyalizme Başkaldırı Olarak Tanımlanan Amasya genelgesi 100 yaşında “.

Ulusal Kurtuluş savaşının Önemli adımlarından, Amasya genelgesinin yayımlanmasının 100.yılı büyük onur, gurur ve mutluluk içinde kutlanıyor.

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’dan Bandırma vapuru ile 16 Mayıs 1919’da Samsuna Hareket etti.19 Mayıs 1919’da Samsuna Çıktı. Samsun ve Havzada Türk Kurtuluş savaşına temel oluşturacak ilk temas ve çalışmalarını gerçekleştirdi.

Amasya Genelgesi ile Cumhuriyete, tam bağımsızlığa giden yolda Kurtuluş savaşının ilk adımı, İlk harcı Amasya da atıldı. Mustafa Kemal Paşanın “ Kurtuluş “ mücadelesi Amasya da halk desteği alarak bir ihtilale dönüşmüştür.

 22 Haziran 1919’da tüm dünyaya yayımlanan Amasya genelgesi, Kurtuluş savaşının Manifestosudur. Genelge ile kurtuluşun halk iradesi ile olabileceği gerçeğinin altını çizmiş, kurtuluşun ancak halk ile mümkün olacağı gerçeğini gözler önüne sermiştir.

Amasya genelgesi, vatanın bütünlüğü ve milletin istiklalinin tehlikede olduğunun tespitidir. Ülkesinin bütünlüğü tehlikede olan bir millete direniş ve isyan çağrısıdır.

Amasya genelgesi Mütareke hükümetlerinin teslimiyetçiliğine karşı Anadolu’nun ayağa kalkmasıdır. Amasya genelgesi Mustafa Kemalin halka dayalı örgütlü mücadelesinin ilk yazılı belgesidir.

 Amasya genelgesi ile Kurtuluş Savaşının yöntemi belirlenmiş, Kurtuluşun reçetesi yazılmıştır. Amasya Bildirisinden sonra adım, adım Erzurum ve Sivas Kongreleri gerçekleştirildi.23 Nisan 1920’de TBMM kuruldu.

 TBMM kendi düzenli ordusunu kurdu. İnönü savaşları, Sakarya ve Büyük Taarruz kazanıldı.29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edildi. Amasya genelgesinde belirtildiği gibi, Vatanın Bütünlüğü ve Milletin Bağımsızlığını, Milletin Azim ve Kararı Kurtarmıştır.

  “ Amasya Genelgesi, Kurtuluş ve Kurtuluşa Atılan İlk İmzadır. Sadece Geçmişimiz Değil Geleceğimizdir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.