Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BEFESA TÜRKİYE’DE

      BEFESA

 

 

 

BEFESA  ÇELİK TOZU

DÖNÜŞÜMÜ İÇİN 120 MİLYONLUK

YATIRIM YAPILACAK.

 

 

 

 BEFESA GERİ DÖNÜŞÜM GELİYOR

 

befesa

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı), enerji ve çevre sektörlerine sürdürülebilir kalkınma için yenilikçi teknoloji çözümleri sunan Abengoa bünyesinde faaliyet gösteren, endüstriyel atık arıtma ve geri dönüşüm alanlarında dünyanın lider uluslararası şirketi Befesa ile düzenlediği ortak basın toplantısında; şirketin aldığı yatırım kararını açıklamıştı. Befesa şirketi aynı zamanda  Türk-İspanyol Resmi Ticaret ve Sanayi  Odası Başkanlığı ünvanını taşımakta.

Başbakanlık Türkiye  Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı)  İspanyol Befesa şirketinin yaptığı yatırımının başlangıçta 120 milyon dolar   olacağını belirterek, yatırımın  330 kişiye direkt olarak bir istihdam sağlayacağını açıkladı.

Yatırımın, Türkiye’ye getireceği teknoloji   yaratacağı istihdam ve ihracata yapacağı pozitif etkilerinin dışında çevreye yapacağı olumlu katkılarından dolayı , ajans  için büyük bir önem arz ettiğini vurgulandı.

 

Befesa, ALMANYA, FRANSA, İNGİLTERE, İSPANYA ve İSVEÇ ‘TE  sürdürdüğü faaliyetlerinin arasına TÜRKİYE’ Yİ  de ekledi.

 6 ilde organize sanayi bölgesi ve serbest bölge, yatırımcı firma ile ziyaret edildiği belirtilirken Firmanın ihtiyaçlarına en uygun yerler tespit ettiği,  arazilerin  alındığı ,  Yatırım ÇET aşamasına gidildiği  ve en önemlisinin  bu yatırımlara başlangıç olarak 120 milyon dolar ayrıldığı belirtildi.

İlk etapta 330 kişiye direkt olarak bir istihdam sağlayacağı belirtilen yatırım için  Befesa’nın 220 bin ton kapasiteli bir tesis kuracağını vurgulanarak,  DÇ sektöründe  500 bin ton çıkan bir tozun olduğu , bunun  yarıya yakınını Befesa firması’nın  değerlendireceği belirtildi.

Befesa Yönetim Kurulu Başkanı Javier Molina Montes de endüstriyel atıkların geri kazanım ve dönüşümünü sağlayacak olan yatırımla, Türkiye’nin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

Montes, Befesa’nın 1993 yılında endüstriyel atık yönetimi alanlarında sürdürülebilir kalkınma için yenilikçi teknoloji çözümleri sunmak amacıyla kurulduğunu belirterek, sanayi atıklarının yanı sıra, bio yakıtlar ve deniz suyunun tuzdan arındırılarak yeniden dönüştürülmesi gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Montes,”Bu tesislerde geri kazanımın 80 bin ton olacak ve yılda 150 milyon dolarlık bir katma değer sağlanacak. Toplamı 120 milyon dolar olacak bu yatırımın finansmanı hem şirketin öz sermayesi, hem Türkiye’de yerel bankalardan alınacak kaynakla sağlanacak. Bu tesislerin 2014’de devreye alınmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

İspanyol dev Abengoa şemsiyesi altında faaliyet gösteren, önde gelen uluslararası şirketlerden olan Befesa, 1993 yılında endüstriyel atık yönetimi alanlarında sürdürülebilir kalkınma için  yenilikçi teknoloji  çözümleri  sunmak amacı ile kurulmuş.

2010 yılı sonu itibariyle 2 bin 10 çalışanı bulunan firmanın aynı yıl cirosu ise 700 Milyon Euro  olarak gerçekleşmiş.

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO