BES’den Tepkili Açıklama

Son Güncelleme : 11 Eylül 2014 - 9:56

 

Büro Emekçileri Sendikası İLTemsilcisi Yüksel ARSLAN “YARGI HİZMETİ VE YARGI EMEKÇİLERİ BİR BÜTÜNDÜR! AYRIMCI UYGULAMALARA İZİN VERMEYECEĞİZ!” Diyerek kamuoyuna iktidarın, hâkim ve savcıların ekonomik ve özlük haklan ile ilgili yaptığı düzenleme ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 

buro_emekcileri_sendikasi_logoYapılan açıklamada şöyle denildi ; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından dün kamuoyuna açıklandı. Bugün meclise sevk edilmesi beklenen tasarı ile hâkim ve savcıların maaşlarına 1.155.TL seyyanen zam yapılacağı, tasarı bunun dışında sicil affı, hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hâkim ve savcılarına hukuk fakültelerine sınavsız giriş hakkı ve hâkim ve savcıların silah edinmelerinin kolaylaştırılması vb. maddeleri de kapsamaktadır.

DAHA ÖNCE UYARMIŞTIK!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 17.06.2014 tarihinde yapılan açıklamada “Hâkim, Savcı, Yargıtay, Danıştay Üyeleri ile yargıdaki tüm kamu çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için Maliye Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini” kamuoyuna açıklamış, daha sonra ise 04.08.2014 tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise ” Hâkim ve Savcılarımızın özlük haklarında iyileştirme ve sicil affı çalışmamız bitmek üzere” şeklindeki açıklamasından sonra;
Sendikamız tarafından yapılan açıklamada:
Yargı personelini hâkim ve savcılardan ibaret gören anlayış eleştirilmiş, yargı emekçilerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ifade edilerek yapılacak düzenlemenin tüm yargı emekçilerini kapsayacak ve ücret adaletini sağlayacak içerikte yapılması ifade edilmiştir.

AKP’NİN FITRATINDA VAR!
Siyasi İktidarın emekçilerin lehine açıklamalarının, müjdelerinin her zaman olduğu gibi bu konuda da tersi olmuş, yine altından çapanoğlu çıkmıştır. Seçim ekonomisi, seçim yatırımı pratiklerine alışkın olan emekçiler alışkın olmadıkları seçime yatırım kavramı ile de tanışmışlardır. Öteden beri yargıyı iktidarlarını sağlamlaştırma ve güvence altına almak için kullanan, bu anlamda kendi yargısını oluşturmaya çalışan AKP ve Adalet Bakanlığı’nın attığı bu adım yapacağı bu uygulama HSYK seçimleri öncesinde hâkim ve savcılara sunulan düpedüz siyasi rüşvettir. Sonuç olarak yargı personeli 15 bin hâkim ve savcıdan ibaret görülmüş, 54 bin yargı emekçisi yine yok sayılmış, filler tepişirken çimenler ezilmeye devam etmiştir.
Demokrasinin üç erkinden birisi olan yargıda takdir yetkisi hâkim ve savcılara ait olmakla birlikte, bir uyuşmazlığın ve suçun yargıya intikalinden başlayıp yargı kararının infazına kadar geçen süreç yargı emekçilerinin bir bütün omuzları üzerindedir. Dışarıdan bakıldığı gibi zabıt kâtibinin işi sadece duruşmada yazmaktan, mübaşirin işi ise duruşma için isim anons etmekten ibaret değildir.

Tüm kamu hizmetlerinde olduğu gibi yargı hizmeti de bir bütündür ve ekip işidir. Yargı hizmeti, zabıt kâtibiyle, mübaşiriyle, yazı işleri müdürüyle, teknisyeni, sosyal çalışmacısı, psikolog ve pedagoguyla, hâkim ve savcısıyla bir bütündür. Son yıllarda farklı ücret uygulamalarıyla zaten bozulan iş barışı ve iş huzuru, yeni düzenleme ile hâkim ve savcılar ile diğer yargı emekçileri arasındaki ücret uçurumunu daha da artıracak; yok sayılan ötekileştirilen yargı emekçilerinin yaşadığı çelişkiler daha da derinleşecektir.

YARGI EMEKÇİLERİNİN TEK SEÇENEĞİ AYRIMCI UYGULAMALARA KARŞI HER
ZEMİNDE DİRENMEKTİR!

BES olarak 1 Eylül 2014 yargı yılı açılış törenlerinde ülkenin dört bir yanında yaptığımız eylem ve etkinliklerde yargı emekçilerinin taleplerini ifade ederken, taleplerimizde ısrarcılığımızı ve mücadelede kararlılığımızı da ortaya koymuştuk. Bu ayrımcı uygulama karşısında bugün de tüm illerde adliye önlerinde yaptığımız basın açıklamaları ile siyasi İktidarı ve Adalet Bakanı’nı son kez uyarıyor ayrımcı uygulamalarından geri adım atmaya çağırıyoruz.

Eşitlik, adalet gibi kavramların içinin boşaltıldığı yerde verilecek adalet hizmetinin meşruluğu tartışmalı olacağından tüm hâkim ve savcıları da bu haklı talebimize destek vermeye davet ediyor, bağımsız yargı- demokratik Türkiye talebimizle insanca yaşam taleplerimizden ödün vermeden mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN