Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bir Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor..

Eşsiz kültür varlıklarına sahip

catsEşsiz kültür varlıklarına sahip olan Karabük’te yeni bir tarihi mekan daha gün yüzüne çıkarılıyor. Safranbolu Konarı Köyü sınırları içinde yer alan ve halk arasında Cumayanı Camii olarak da bilinen Seyit Derviş Mehmet Ağa Şerifi’nin restorasyonu için çalışmalar başladı.

Kesin yapılış tarihi bilinmemekle birlikte 1860 yılında Hacı Hasan Ağa tarafından onarımının gerçekleştiği onarım kitabelerinden anlaşılan Seyit Derviş Mehmet Ağa Şerifi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü envanterine kayıtlı bir yapı.

Tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılarak kültür turizmine kazandırılması konusunda büyük çaba sarf eden Vali İzzettin Küçük, tarihi yapıda gerçekleştirilecek restorasyon çalışmasını yakından takip ediyor. ÇEKÜL Vakfı temsilcisi inşaat mühendisi Mehmet Adalar, Yörük ve Konarı Köyleri muhtarları ile birlikte restorasyon proje çalışmalarının devam ettiği tarihi Seyit Derviş Mehmet Ağa Şerifinde incelemelerde bulunan Vali Küçük, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan ve restorasyon proje çalışmalarının devam ettiği tarihi yapının bu yıl içinde restorasyonunun başlayacağını ifade eden Vali Küçük, projenin tamamlanmasıyla birlikte bir tarihi yapının daha gün yüzüne çıkmış olacağını söyledi