Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BU AKŞAM BERAT KANDİLİ

 Kurtuluş, af ve arınma

 Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen ve aynı zamanda on bir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili kutlanıyor.

 

 

İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir.

Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir.

 

Berat (Berâet), Arapça da temize çıkma anlamına gelir. İslami inanca göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğunda II. Selim’den itibaren minarelerde  kandil  yakılmasıyla kandil adını almıştır.

 

Birlik ve beraberliğin önemli olduğu, kardeşliğe ihtiyacımız olan her ayrı  günde kandillerin önemi daha da fark edilir olmakta,  bu mübarek günler vesilesiyle dostluklara daha da önem vermenin mutluluğu içinde  kırgınlıklardan kaçınmalıyız..Kandiller ve mübarek geceler iman bakımından kendimizi tazelememiz, amellerimizi muhasebe etmemiz, gönlümüzü arındırmamız ve ümitlerimizi canlandırmamız için büyük bir fırsattır. El ele verip tüm dünyada barışı tesis etmemiz için bize sunulmuş birer fırsat olduğunu unutmamalıyız….

Bu vesile ile Berat Kandilinizi tebrik eder, milletimizin ve tüm İnsanlığın dostluk,kardeşlik temaları içinde  birlik ve beraberliğe, barış ve huzura vesile olmasını dileriz.

 

KARABÜK GÜNDEM

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO